שתף קטע נבחר

מצוד אחר המחבל הערבי-ישראלי; אביו התקשר למשטרה לאחר שזיהה אותו

ערבי-ישראלי הוא כנראה המחבל שרצח שניים ופצע שישה בפאב "סימטא" ברחוב דיזנגוף בתל אביב. אביו התקשר למשטרה וזיהה אותו. כוחות מיוחדים עוברים בין בניינים בתל אביב וגם פורצים לדירות שבהן לא ענו להם. עורך דינו וקרובו: "הוא לא שפוי וסובל מבעיה קשה"

 

המחבל על רקע מקום הפיגוע (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המחבל על רקע מקום הפיגוע(צילום: רויטרס)

 

המשטרה ממשיכה במצוד נרחב אחר המחבל שרצח שניים ופצע שישה בצהריים (יום ו') בפאב "סימטא" ברחוב דיזנגוף בתל אביב. המחבל הוא ערבי ישראלי. אביו התקשר הערב למשטרה ודיווח שזיהה את בנו. שוטרים עוברים הערב מבית לבית בתל-אביב ומצלצלים בדלתות כדי להיכנס ולסרוק את הדירות. ההנחייה לשוטרים היא לפרוץ לכל דירה שאליה הם חושדים שהיורה נמלט. 

 

 

חיפושים מבית לבית בתל אביב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חיפושים מבית לבית בתל אביב(צילום: רויטרס)
 

 

עו"ד סמי מלחם, קרוב משפחה וסנגורו לשעבר של המחבל אמר בשיחה עם ynet: "הוא לא שפוי וסובל מבעיה קשה. באירוע הראשון הוא קיבל חמש שנות מאסר כי התחשבו במצבו הנפשי. ייצגתי אותו אז, ובתקופה האחרונה מצבו הלך והידרדר. מצבו הנפשי הוחמר בתקופת המעצר ואחריה. הוא לא עבד בעבודה קבועה, ותמיד סבל מהפרעות. מי שראה אותו יכול לזהות אצלו אי שפיות. אני לא פסיכולוג או פסיכיאטר, הבחור הזה צריך להיבדק".

 

עורך הדין סיפר שראה את החשוד לפני כחודשיים, "ראיתי שהיה לו זקן, לא דיברנו על דת. הוא היה בחתונה משפחתית ועדיין זיהיתי שהוא לא שפוי לפי האופן שבו רקד. אני לא מצדיק את מה שהוא עשה. הוא התנהג ביום יום בצורה מוזרה. הוא לא עבד, נראה מוזר, לא דיבר לעניין. אני חשבתי שהוא מסומם כל הזמן. זה מדהים אותי ומפתיע כי גם במשפחה שלו הקטנה כולם אנשים טובים ואבא שלו מתנדב. אנחנו לא שונאי יהודים ואנחנו לא שונאים ישראלים. מרגיז אותי לדבר על זה מה לנו ולזה? זה מקומם ואני לא מאמין".

 

יכול להיות שהוא הצטרף לדאעש? "אני ומשפחתי, לא יכולים לסבול את המילה דאעש. זו לא דת. זה ארגון פושעים. בושה וחרפה שאזרח מדינת ישראל יעשה מעשה חמור כזה".

 

מפקד משטרת מרחב ירקון, תת-ניצב יהודה דהן, קרא הערב לתושבי תל אביב לשמור על דריכות: "אנחנו נמצאים כמה שעות לאחר האירוע, אירוע חמור ומורכב. אנחנו בעיצומה של החקירה. יש שני הרוגים ויש פצועים בכמה דרגות שונות, והמשימה העיקרית שלנו היא לחתור ולהגיע לאיש שביצע את הירי ברחוב דיזנגוף".

 

דהן אמר כי תושבי תל-אביב רשאים להמשיך בשגרת חייהם ואף לצאת למקומות הבילוי, אך מתבקשים לשמור על ערנות. המשטרה מסרה כי כוחות מיוחדים ואנשי שב"כ נמצאים בשטח במאמץ להגיע לרוצח.

אלון בקל ז"ל, שנרצח בתל-אביב ()
אלון בקל ז"ל, שנרצח בתל-אביב

שמעון רוימי ז"ל, שנרצח בפיגוע בת"א ()
שמעון רוימי ז"ל, שנרצח בפיגוע בת"א

זירת הירי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
זירת הירי(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בסרטוני אבטחה תועד הרוצח בבגדים כהים עם משקפיים בחנות הטבע הסמוכה. הוא נראה בוחר ירקות או פיצוחים, ואז מותיר את הסחורה שבחר, יוצא החוצה ופתח במסע ירי רצחני. הערב התברר כי בילקוט שהותיר אחריו בחנות הטבע "Anise" הסמוכה נמצא ספר קוראן. זהות הרוצח עדיין אינה ברורה.

 

השר לביטחון פנים, מפכ"ל המשטרה, מפקד מחוז תל-אביב במשטרה וגורמי ביטחון נוספים קיימו הערב הערכת מצב בתל-אביב, והם הורו להמשיך בהיערכות מוגברת, כולל הפעלת כוחות מיוחדים של המשטרה ובשיתוף השב"כ, עד שייתפס הרוצח. במשטרה הבהירו כי כל כיווני החקירה נמשכים עדיין. מדוברות המשטרה נמסר כי "על מנת לאפשר לכוחות לבצע את מלאכתם ולשמור על ביטחונם של האזרחים ועל הסדר הציבורי, יש לנהוג באחריות ולהישמע להוראות השוטרים".

 

המשטרה הדגישה כי בשלב זה הוחלט שלא למנוע מאזרחים להמשיך בשגרת חייהם, אבל הדגישה גם כי יש לשמור על ערנות ולהודיע למוקדם 100 על כל התרחשות חריגה. תושבים רבים בתל אביב הסתגרו בבתיהם כבר בצהריים משום שהיורה לא נתפס.

זירת הירי, הערב בתל-אביב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
זירת הירי, הערב בתל-אביב(צילום: רויטרס)

איך הוא ברח משם?

אחת השאלות הקשות היא כיצד הצליח הרוצח להימלט בלב תל אביב, בשעת צהריים הומה. הירי ברחוב דיזנגוף הזכיר בשלב ראשון את הרצח בברנוער באוגוסט 2009, אז פתח רעול פנים באש במועדון נוער הומו-לסבי, רצח שניים ופצע אחרים – ונמלט גם אז ממרכז העיר הגדולה בלי שנתפס.

 

ההבדל העיקרי – היום החשוד צולם וזוהה כנראה, גם מפני שעשה זאת לאור יום ובפנים יחסית גלויות. רחוב דיזנגוף ההומה שונה באופיו מרחוב נחמני הצדדי והחשוך יחסית באירוע הברנוער, ולפיכך יכולות לעלות עוד שאלות לגבי העובדה שהרוצח ברח בלי להיתפס.

 

עו"ד משה יוחאי, שייצג את הנאשם שבהמשך נוקה חגי פליסיאן, מזכיר ש"בזמנו בבר נוער במסלול הבריחה של הרוצח רק ראו אותו עדי ראייה יוצא, רץ לכיוון רחוב סמוך, ונעלם בחשיכה. לא הצליחו לזהות אותו".

 

גם אז, לדבריו, "החוקרים סרקו את הרחובות הסמוכים, נכנסו לבתים ולחצרות. אך לא מצאו כלום. אז האזרחים לא ראו הרבה כי היה חשוך. בהמשך החוקרים ניסו לבדוק מי היה באזור - הם לקחו כרטיסי אשראי, כדי לראות מי היה בסמוך ואולי רכש משהו. הייתה שם מסעדה, וכך ראו מי נמצא באותן שעות וחקרו אותו, כדי למצוא רמז. היום צילמו אותו והוא השאיר תיק".

 

אלון נרצח בפאב שניהל, שמעון בא לסופ"ש בת"א

הערב פורסם כי הנרצחים הם אלון בקל (26) מתל אביב, מנהל הפאב "סימטא", שבו התרחש הפיגוע, ושמעון רוימי (30) מאופקים שבא לחגוג את יום ההולדת של חברו. פרט להם נפצעו עוד שישה בני אדם לפחות, בהם שניים קשה.

 

 
דוד בקל, אביו של אלון ז"ל, שוחח הערב עם כתבים בבית החולים איכילוב בתל אביב, וסיפר להם כי למרות הזמן הקצר יחסית שעבר מאז הירצחו של בנו, הוא חש צורך לצאת ולספר להם על אלון. "כל אחד אומר 'הילד שלי', אבל הוא היה ילד מיוחד, הוא היה עולם ומלואו בשבילנו. בכל מקום שאליו הוא הגיע הוא נתן את האור והיה גורם לכולם לצחוק סביבו".

 

האב דוד סיפר כי אלון אמור היה להתחיל בקרוב התמחות במשרד עורכי דין. הוא סיפר כי רק אתמול בערב שלח לו אלון הודעות בווטסאפ, וסיפר לו כיצד הוא חוגג את ליל השנה החדשה. "טוב לי, כיף לי, אני אוהב לחיות", אמר לו. דוד סיפר כי שמע על הפיגוע בדיוק כשעזר לבנו השני לעבור דירה בתל-אביב. "איך שאני גומר את הסידור האחרון, החברה שלו מתקשרת ואומרת 'תשמעו, היה פיגוע בבר של אלון'. אחיו רץ אליו לפאב וראה אותו שוכב. חיכינו שהאמבולנס יגיע. כשראיתי את הילד יורד, ראיתי שהוא לא בחיים".

 

מוקדם יותר סיפר צ'רלי אלפסי, חבר משפחתו של שמעון רוימי שנרצח בפיגוע, כי רוימי בא לתל אביב עם חברו ישראל אביטן כדי לשהות בסוף השבוע אצל אריאל נוסבכר ולחגוג איתו את יום הולדתו: "הם היו אמורים להיות אצלו בשישי-שבת, וירדו לפאב. מיד אחרי שהמלצר הביא להם את השתייה, המחבל התחיל לירות בהם. שמעון נהרג והם נפצעו".

 

ישראל אביטן מבית אריה שנפצע קל באירוע הירי, סיפר ל-ynet בבית החולים תל השומר: "נפגשנו כדי לחגוג יום הולדת לאריאל, חבר. הוא הזמין מלא אנשים. הגענו לפאב ממש בהתחלה, לא כולם הגיעו עדיין. ישבתי בפנים ואז שני חברים נכנסו לשירותים

והחבר ששמעתי עכשיו שנהרג יצא לעשן. לא רציתי להישאר לבד. ישבתי איתו. שמעתי יריות והרגשתי משהו שורף בגב. נפלתי ולא ראיתי אף אחד עומד. זחלתי לתוך הפאב וכל הכיסאות היו הפוכים. לקחנו את כולם והכנסנו למטבח. אח שלי הזמין מד"א".

 

 
 (צילום: אלי סניור) (צילום: אלי סניור)
(צילום: אלי סניור)

 (צילום: אלי סניור) (צילום: אלי סניור)
(צילום: אלי סניור)
 

אביטן סיפר עוד: "הכדור נכנס ויצא לי מהגב. הזוי, עברנו את לבנון, עברנו את עזה, ודווקא בתל אביב זה קרה לנו. עברנו כל כך

הרבה ופתאום בפאב ביום שישי בצהריים בתל-אביב...". לו עצמו אין ספק: "אני חושב שזה אירוע טרור. כולנו ילדים טובים, אין סיכוי אחר. לפי היריות".


פורסם לראשונה 01/01/2016 18:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחבל שנמלט מזירת הירי
היורה כפי שתועד שניות לפני האירוע
מומלצים