שתף קטע נבחר

היסטוריה של אלימות: היורה מכר סמים, ניסה לחטוף נשק מחייל, ותקף שוטרים

מבצע הפיגוע הרצחני ברחוב דיזנגוף ריצה חמש שנות מאסר אחרי שהיכה חייל בצומת כרכור. אחרי מעצרו היכה שוטרים וניסה לחטוף נשק גם מהם. אבל השופטת אישרה עסקת טיעון איתו: "המעשים לא בוצעו על רקע לאומני, הוא היה מעורער בנפשו". שנתיים קודם הוא נעצר כי מכר לשוטר 1.1 קילו חשיש

 

היורה ב-2007 (למעלה) ולאחרונה (צילום: רענן בן צור) (צילום: רענן בן צור)
היורה ב-2007 (למעלה) ולאחרונה(צילום: רענן בן צור)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

גם הבוקר (שבת) נמשך המצוד אחר נשאת מלחם, היורה שביצע אתמול את הפיגוע הרצחני ליד פאב הסמטא ברחוב דיזנגוף בתל אביב, ובמסגרתו נרצחו אלון בקל ושמעון רוימי ונפצעו חמישה. אתמול אחר הצהריים התבררה זהותו, אחרי שאביו ראה את סרטוני האבטחה בטלוויזיה והתקשר למשטרה להודיע שמדובר בבנו.

 

הפיגוע בתל אביב - כתבות נוספות:

 

עד מהרה עלה שמדובר בתושב עארה בן 29, אסיר לשעבר שנידון לחמש שנות מאסר אחרי שניסה לחטוף נשק מחייל בצומת כרכור.

 

אף שבאותו אישום נגדו צוין שהחליט לפגוע בחייל "בשל היותו נציג של המדינה", הוא לא הואשם בעבירה ביטחונית, אלא רק בחבלה בכוונה מחמירה וניסיון לשוד. לטענתו, הוא עשה זאת כי זעם על הריגת בן דודו על ידי שוטר שהגיע לעשות חיפוש בביתו.

 

שופטת המחוזי בחיפה צילה קינן ציינה בגזר הדין שב-5 ביולי 2007 הוא הכה את החייל באגרופים בבטנו, השכיב אותו על מכסה מנוע של רכב שעמד במקום, הכה אותו בראשו, הפיל אותו לארץ וניסה למשוך ממנו את רובה ה-M-16. לבסוף, במהלך המאבק, הצליח החייל להתגבר על התוקף והבריח אותו. החייל נזקק לאשפוז בבית החולים.

 

על פי גזר הדין, הוא נעצר למחרת ובעת חקירתו תקף שוטר וניסה לחטוף את נשקו. זמן קצר לאחר מכן הוא נלקח לשחזור, ושוב תקף שוטר במושב האחורי של הניידת.

 

סנגורו טען אז שמעשיו של התוקף בוצעו בשל התערערות חריפה במצבו הנפשי. השופטת קינן כתבה כי "הגם שלא נמצא כי הנאשם סובל ממחלת נפש השוללת אחריות פלילית (ר' תעודה רפואית נ/1), הרי שמאותה תעודה עולה כי מדובר ב'בחור בעל הפרעת אישיות, לפי הבדיקה הפסיכולוגית, מדובר בהפרעת אישיות בשלה, עם צריכת סמים ואלכוהול מגיל צעיר והתנהגות עבריינית סביב נושא הסמים, שבעקבותיה גם ריצה לפני כשנה עונש מאסר'".

 

החייל שהותקף באירוע בכרכור ב-2007 (צילום: יואב גלזנר) (צילום: יואב גלזנר)
החייל שהותקף באירוע בכרכור ב-2007(צילום: יואב גלזנר)

 

 

 

על פי השופטת, לקראת הסדר הטיעון הגישה ההגנה שלושה מסמכים רפואיים נוספים שמאששים את ההנחה הזאת.

 

בנימוקיה לקבלת הסדר הטיעון כתבה השופטת קינן: "הנאשם, כעולה מדברי הסנגור, כמו גם מהמסמכים הרפואיים, לא עשה את המעשים שבהם הורשע על רקע לאומני אלא על רקע של מצב נפשי מעורער הנובע מהפרעה נפשית, שהוחמרה עקב שימוש בסמים. הנאשם הודה במעשיו, הביע חרטה ונכונות לשאת בעונש כבד ובכל טיפול שלו יידרש במהלך מאסרו. משכך, ראוי לכבד את הסדר הטעון".

 

לפיכך היא גזרה עליו חמש שנות מאסר בפועל, שנתיים מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, והוסיפה: "שירות בתי הסוהר מתבקש לבדוק השמתו של הנאשם, במהלך ריצוי עונשו, במסגרת המאפשרת מעקב וטיפול פסיכיאטרי, כמו גם טיפול גמילה, אם יידרש כזה".

 

וזאת כאמור לא הייתה ההסתבכות היחידה של היורה עם החוק. ב-2005 הוא נעצר אחרי שמכר לסוכן משטרתי כ-1.1 קילו חשיש תמורת 16.5 אלף שקל. על סמך תסקירי מבחן, והעובדה שלא היה לנאשם עבר פלילי, הסכים שופט המחוזי בנצרת בן פיילס לשחרור אותו אם יתחייב להשתלב במסגרת טיפולית בנושא גמילה. הוא נדרש לשהות בעמותת "אדם לאדם" בתנאי מעצר בית מלא.

 

בהכנת הידיעה השתתף גלעד מורג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רענן בן צור
היורה מהפיגוע בתל אביב, אחרי מעצרו ב-2007
צילום: רענן בן צור
מומלצים