שתף קטע נבחר

אחיו של המחבל עצור בחשד לסיוע לרצח

בית המשפט האריך בחמישה ימים את מעצרו של ג'ודאת מלחם, אחיו של המחבל שרצח שניים בתל אביב. הוא חשוד בסיוע לרצח ובגרימת מוות בכוונה תחילה. במקביל: מצוד משטרתי חסר תקדים אחר הרוצח, נשאת מלחם

 

 

 (צילום: זהר שחר, "ידיעות אחרונות") (צילום: זהר שחר,
(צילום: זהר שחר, "ידיעות אחרונות")

ג'ודאת מלחם בעת הארכת מעצרו (צילום: זהר שחר, "ידיעות אחרונות") (צילום: זהר שחר,
ג'ודאת מלחם בעת הארכת מעצרו(צילום: זהר שחר, "ידיעות אחרונות")

בית משפט השלום בחיפה האריך אמש (שבת) בחמישה ימים את מעצרו של ג'ודאת מלחם, אחיו של נשאת מלחם, המחבל שרצח שניים בתל אביב בפאב ה"סימטא". הוא חשוד בסיוע לרצח ובגרימת מוות בכוונה תחילה.  

 

עורך דינו של מלחם, נחמי פיינבלט, אמר: "הוא חשוד ברצח ובסיוע לפיגוע שהיה. השב"כ מנע ממני להיפגש עם הלקוח למשך שלושה ימים, כך שאני לא יכול לדבר איתו. אסור לי לדבר איתו באופן ישיר ואין לי שום פרטים ממנו ישירות".

 

 

עו"ד פיינבלט סיפר אתמול בערב בשיחה עם ynet כי נשקו של האב, שעל פי החשד שימש את בנו בפיגוע, נתפס על ידי המשטרה לפני כמה חודשים בחשד שנעשה בו שימוש לביצוע עבירת איומים על ידי בן משפחה אחר. הנשק היה בידי המשטרה כמה חודשים, ובסופו של דבר נסגר התיק מחוסר ראיות. האב פנה למשטרה בבקשה להחזיר לידיו את הנשק, ולאחר מאבק קצר המשטרה המליצה להחזיר לו את הנשק.

 

"עצם זה שהחזירו לו את הנשק, זה תמוה", אומר עו"ד פיינבלט. "המשטרה עדיין יכלה להשאיר את הנשק אצלה. כשיש למשטרה כלי כזה בידיה לא ממהרים בדרך כלל להחזיר. 99 אחוז מהערעורים בנוגע לכלי נשק נדחים, מכיוון שהמגמה היא לצמצם כלי נשק בידי הציבור. המשטרה יכלה להתנגד להחזרת הנשק". 

 

קרוב משפחה: "אף אחד לא חשב על זה"

אחמד מלחם, קרוב משפחתו של נשאת, פגש אותו בפעם האחרונה לפני כארבעה חודשים. "הוא בא אליי אחרי ששוטרי יס"מ תפסו אותו והכניסו לו מכות. כנראה היה בלגן בכפר, וכשהוא יצא מהבית לראות מה קורה, תפסו אותו. הוא בא אליי לשאול אם להתלונן ואני ייעצתי לו שלא לעשות זאת, כי ממילא המשטרה לא תלך לקראתו. מניסיון, קיבלת כמה מכות טובות - תחיה עם זה. הוא כעס. הוא עבר הרבה סיטואציות בחיים הקצרים שלו , במיוחד בעשר השנים האחרונות. הוא עבר טראומה אחרי רצח בן הדוד שלו שהיה מאוד מחובר אליו, ואחר כך ניסה לחטוף נשק מחייל ונכנס לכלא לחמש שנים. אבל מכאן ועד שיבצע מעשה כזה – אף אחד לא חשב על זה".

 

אחמד מספר שנשאת לא היה חבר בארגון כלשהו, דתי או לאומני. "הוא רחוק כמו המרחק בין שמיים וארץ מכל ארגון כזה או אחר. הוא לא יכול היה להיות בארגון, בתוך מעגל מסוים או בתנועה פוליטית. הוא לא יכול להיות בתוך קבוצה. הוא היה כמו רוב הצעירים שעובדים בעבודות מזדמנות. פעם בגן, פעם בבניין. לא היה לו מקום עבודה יציב וקבוע, אז אני לא יודע איפה הוא עבד בתקופה האחרונה".

 

בני המשפחה היו המומים כאשר ראו את תמונתו של נשאת בטלוויזיה. "אבא שלו זיהה אותו ומיד התקשר למשטרה ואמר להם – כנראה זה הבן שלי. הוא הלך לכספת כדי לבדוק את הנשק, וזה הניע אותו לעשות את זה כמה שיותר מהר. אנחנו משתדלים להבין את הראש שלו, מה רודף אותו, באיזה מעגל הוא חי".

 

אלפי שוטרים, אנשי שב"כ ומג"ב ממשיכים במאמץ כביר לאתר את נשאת מלחם (29) מעארה, היורה הערבי-ישראלי שרצח ביום שישי את אלון בקל (26) מתל אביב ושמעון רוימי (30) מאופקים ופצע נוספים בפיגוע בפאב ה"סימטא" ברחוב דיזנגוף בתל אביב. המשטרה עדיין בודקת אם הרוצח פעל לבדו או שקיבל סיוע. ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן וראש העיר תל אביב רון חולדאי הגיעו הערב לפאב ה"סימטא" שבו אירע הפיגוע והדליקו נר לזכר הנרצחים.

 

נשאת מלחם, המחבל הנמלט (צילום: רענן בן צור) (צילום: רענן בן צור)
נשאת מלחם, המחבל הנמלט(צילום: רענן בן צור)

  

פרטיו של הרוצח הועברו לכוחות הביטחון במחסומי קו התפר ובהם במעברים לכיוון ירושלים בכביש 443 מחשש שיימלט לשטחי הרשות הפלסטינית.

 

דוברת משטרת מחוז תל אביב סגן ניצב הילה חמו מסרה אחר הצהריים כי "מדובר באירוע קיצון מורכב וייחודי, שבו אלמוני חמוש יצא למסע טבח חסר הבחנה בלב רחוב הומה. מיד עם קבלת הדיווח הראשוני המשטרה פצחה במאמץ עליון, בדגש למהלכים מודיעיניים וחקירתיים רחבי היקף, בצד תגבור כוחות מסיבי באזור. לשטח הוקפצו יחידות מיוחדות, המתמחות באיתור מפגעים ובנטרולם, והמאמץ המרכזי הוא לאתר את המפגע ולנטרלו".

 

משטרת ישראל קוראת לציבור להמשיך ולגלות ערנות, לא להסס ולדווח מיד על כל תרחיש או אדם חשוד. בכל שטח שבו תתבצע פעילות משטרתית יש להקפיד ולהישמע להוראות השוטרים במקום. עוד נמסר כי מוקדי המידע והחירום של המשטרה מעובים למתן מענה מיידי לכל פונה. "המצוד אחר המפגע ימשיך עד לרגע מעצרו. מתחילת האירוע מבוצעות, מסביב לשעון, פעולות מודיעין וחקירה מגוונות בשיתוף פעולה עם יתר גופי הביטחון במטרה לחשוף את מלוא ממדי האירוע, לרבות האפשרות לקורבן בזירה נוספת". בשלב זה, הוטל צו איסור פרסום על פרטי החקירה המורכבת והרגישה, במטרה לאפשר לכוחות הביטחון לסיים את המשימה.


פורסם לראשונה 02/01/2016 20:45

 

בהכנת הכתבה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רענן בן צור
נשאת מלחם
צילום: רענן בן צור
ג'ודאת מלחם
מומלצים