שתף קטע נבחר

חוששים מהמחבל: הכיתות והגנים נותרו ריקים

לתיכון אליאנס בצפון תל אביב הגיעו 230 תלמידים מתוך כ-1,600, ולשני גני ילדים באזור הגיעו חמישה ילדים בלבד. החיפושים אחר היורה שמתמקדים בצפון העיר הרתיעו את ההורים. העירייה: ההיעדרות בצפון העיר הגיעה לכ-50 אחוזים

 

 

הכניסה לבית הספר גרץ בתל אביב, הבוקר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הכניסה לבית הספר גרץ בתל אביב, הבוקר(צילום: מוטי קמחי)
 

חוסר הוודאות לגבי מקום הימצאו של המחבל שביצע את פיגוע הירי ביום שישי הוביל הבוקר (א') לנוכחות חלקית בלבד של ילדים ותלמידים בגנים ובבתי הספר בעיר. על פי נתוני העירייה, בצפון העיר הגיעו רק כ-50 אחוז מהתלמידים, בדרום העיר כ-90 אחוז ובמרכז העיר כ-70 אחוז. בתיכון אליאנס בצפון תל אביב, הממוקם לא הרחק מהאזור שבו מתמקדים החיפושים מאז אתמול, הגיעו רק 230 תלמידים מתוך כ-1,600.

 

בבתי הספר בעיר יש מאבטחים מדי יום, וזאת בניגוד לגני הילדים, שבהם מוצבים מאבטחים רק באשכולות. בגני הילדים חבצלת רביב וחבצלת פז שבצפון העיר הוצב הבוקר (במימון ההורים) מאבטח חמוש מ-7:30 והוא יישאר עד 16:30. אבל הדבר לא עודד הורים לשלוח את ילדיהם, ועד 9:00 הגיעו לשני הגנים גם יחד רק חמישה ילדים.

 

חן, אימא לילד בגן רביב, סיפרה: "החלטתי להשאיר אותו בבית כי אני מפחדת. המחבל לא נתפס ואני פשוט לא רגועה. ברור שמאבטח זה מרגיע אבל זה לא מאה אחוז. החלטתי שלא ללכת לעבודה ונשארתי עם שלושת הילדים בבית".

 

כיתה בבית הספר אליאנס בתל אביב, הבוקר (צילום: רעות רימרמן) (צילום: רעות רימרמן)
כיתה בבית הספר אליאנס בתל אביב, הבוקר(צילום: רעות רימרמן)

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

 

 

 

סריקות במרכז שוסטר ברמת אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
סריקות במרכז שוסטר ברמת אביב(צילום: ירון ברנר)

מחפשים גם בחניונים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מחפשים גם בחניונים(צילום: ירון ברנר) 

בהתכתבות וואטסאפ בין תלמידי כיתה ז' בבית הספר תל אביב כתבה המחנכת אמש: "לכל התלמידים, אני מבינה שחלקכם מוטרדים ושואלים את עצמם מה יהיה מחר. כל תלמיד שינהג לפי מצפונו ומה שנראה לו. ההיעדרות מחר למי שחושש תהייה מוצדקת. העבירו ביניכם. נקווה שיהיו חדשות טובות".

 

הבוקר כבר החל שיח בקבוצה שבה חברים רק תלמידי הכיתה, שביקשו לברר מי מבין חבריהם הולך לבית הספר. "המורה מצדיקה אז אין מה לבוא", כתבה אחת התלמידות. אחרת הוסיפה: "אני ואמא שלי באמת מפחדות כי יכול חס וחלילה לקרות אסון. וסורי, לא בא לי את הסיכון וכן יש פה סיכון".

 

תלמידה אחרת כתבה שהיא לא מגיעה: "יש גם גם מלא שוטרים עכשיו איפה שניצנים, ובגוש הגדול בכלל ביקשו לבוא לבית הספר מאוחר יותר כדאי לתת למשטרה לעבוד".

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 

מנהל מחלקת הביטחון בעיריית תל אביב, חנן פרץ: "אגף הפיקוח העירוני נרתם למשימה ואנחנו, עם סיירי הביטחון והקב"טים, פועלים בצורה משותפת עם המשטרה. גם לגננות יש הנחיות מאוד ברורות שהופצו אליהן כבר אתמול, קודנים, לחצני מצוקה. המוקד העירוני מקבל שיחות ועונה לתושבים. יש מוקד משלט ביטחון שמרכז בתוכו מערכות מיגון ומצוקה ויודע לנטר אותם ולהפיץ אותם הלאה. המשטרה פרוסה בצורה משמעותית, ואנחנו פרוסים בכל מוסדות החינוך".

 

מיטל שבתאי, תושבת צפון העיר, אמרה לאולפן ynet: "יש לי שלושה ילדים. את הבכור שלחתי לכיתה א' אחרי חששות רבים, אבל את שני הילדים הקטנים לא. מאחר שמיום שישי מתבצעות סריקות בסמוך לאזור הגנים ובתי הספר, זה מאוד מפחיד. התלבטתי גם לגבי הילד הגדול, אבל כשהגעתי לבית הספר ראיתי שכולו מכותר על ידי המשטרה, וזה קצת פחות מדאיג".

 

בהודעה רשמית של עיריית תל אביב נמסר "היערכות ביטחונית מיוחדת", שלפיה סיירים ומאבטחים פועלים במתכונת מתוגברת סביב מוסדות חינוך ומתקני העירייה,  אבל כל הטיולים והסיורים של בתי הספר מתקיימים כסדרם.

 

הערכת מערכת הביטחון הבוקר היא שנשאת מלחם (29), החשוד בביצוע הפיגוע שבו נרצחו אלון בקל ושמעון רוימי, עדיין מסתתר באזור גוש דן. החיפושים והמאמצים מתמקדים במישור המודיעיני עם הפעלת אמצעי מעקב טכנולוגיים. אתמול נמצא פריט מרכזי ששייך לו בשכונה בצפון העיר שבה עבד. יום הלימודים בתל אביב נפתח תחת אבטחה כבדה, וראש העיר תל אביב רון חולדאי אמר: "אם הורה מרגיש לא בטוח - אל תשלח מחר את הילד".  

 

 

 

 

הפיגוע אירע ביום שישי לקראת השעה 15:00: החשוד הגיע לרחוב דיזנגוף בתל אביב, ותועד במצלמות אבטחה מתכונן בחנות למזון אורגני, לפני שיצא ממנה וירה ברובה לעבר מבלים בפאב סימטא הסמוך. לאחר שירה כמה עשרות כדורים הוא נמלט מהמקום, וכשעה אחר כך נמצאה בצפון תל אביב גופתו של נהג מונית, אמין שעבאן, ונבדק אם יש קשר בין המקרים. על חקירת שני מקרי הרצח בתל אביב הוטל צו איסור פרסום.

 

זמן קצר לאחר מכן זיהה אביו של היורה את בנו בתיעוד שפורסם, ודיווח על כך למשטרה. מאז מנהלים כוחות הביטחון - המשטרה ושב"כ - פעילות אינטנסיבית בחיפושיהם אחרי היורה שעדיין לא נמצא. שוטרים פשטו על בית המשפחה ביישוב ערערה בוואדי ערה, תחקרו את בני הבית, עצרו את אחד מאחיו והחרימו מהמקום מחשב.

 

היורה ריצה בעבר עונש מאסר בגין ניסיון חטיפת נשק מחייל בצומת כרכור ב-2007. אף שבאותו אישום נגדו צוין שהחליט לפגוע בחייל "בשל היותו נציג של המדינה", הוא לא הואשם בעבירה ביטחונית, אלא רק בחבלה בכוונה מחמירה וניסיון לשוד. לטענתו, הוא עשה זאת כי זעם על הריגת בן דודו על ידי שוטר שהגיע לעשות חיפוש בביתו.אחיו של מבצע הפיגוע, נעצר בשבת (צילום: זהר שחר, "ידיעות אחרונות") (צילום: זהר שחר,
אחיו של מבצע הפיגוע, נעצר בשבת(צילום: זהר שחר, "ידיעות אחרונות")

נהג המונית שנרצח, אמין שעבאן ()
נהג המונית שנרצח, אמין שעבאן

במהלך אותה פרשה הוא תקף שוטרים הן במהלך חקירתו והן במהלך השחזור. אולם בית המשפט אישר הסדר טיעון שלפיו הוא יירצה רק חמש שנות מאסר, ובנימוקיה כתבה השופטת צילה קינן: "הנאשם, כעולה מדברי הסנגור, כמו גם מהמסמכים הרפואיים, לא עשה את המעשים שבהם הורשע על רקע לאומני אלא על רקע של מצב נפשי מעורער". כמו כן, ב-2005 הוא נעצר אחרי שמכר לסוכן משטרתי כ-1.1 קילו חשיש תמורת 16.5 אלף שקל.

 

אלון בקל (26) שנרצח בפיגוע, במקור מכרמיאל שהתגורר בתקופה האחרונה בתל אביב, היה מנהל הפאב סימטא. הוא סיים לימודי משפטים והיה אמור להתחיל התמחות בקרוב. אביו דוד סיפר עליו: "כל אחד אומר 'הילד שלי', אבל הוא היה ילד מיוחד, הוא היה עולם ומלואו בשבילנו. בכל מקום שאליו הוא הגיע הוא נתן את האור והיה גורם לכולם לצחוק סביבו".

 

הנרצח השני, שמעון רוימי (30), גדל באופקים והיה שלישי מבין ארבעה אחים - שני בנים ושתי בנות. בתקופה האחרונה התגורר בבאר שבע ועבד כמנהל משמרת במוקד של חברת "הוט". חבר משפחתו של רוימי, צ'רלי אלפסי, סיפר כי שמעון וחברו ישראל אביטן באו לתל-אביב כדי לחגוג יום הולדת עם חברם אריאל. "הם היו אמורים להיות אצלו בשישי-שבת, וירדו לפאב. מיד אחרי שהמלצר הביא להם את השתייה, המחבל התחיל לירות בהם. שמעון נהרג והם נפצעו". אירית אמיר, חברה נוספת, סיפרה: "היינו חבורה קרובה, זה כמו סיוט. הוא היה מדהים. איש שיחה, שמחת חיים, שאפתן, היו לו הרבה תכניות לעתיד. האהבה הכי גדולה שלו היתה הבישול. אמרתי לו כל הזמן שהוא בזבוז, שהוא חייב לעזוב את הוט ולהתמקד בבישול, שהוא כל כך טוב בו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מאבטח בבית הספר גרץ בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים