שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה את מינוי מנדלבליט ליועמ"ש

השרים אישרו פה אחד את מינויו של מזכיר הממשלה, אבל לקראת כניסתו לתפקיד הוא צפוי לעמוד למבחן בג"ץ. השר יואב גלנט לא השתתף בהצבעה

 

מנדלבליט (מימין) ונתניהו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מנדלבליט (מימין) ונתניהו(צילום: רויטרס)

אחרי המחלוקת ולפני ההתנגדויות בבג"ץ: הממשלה אישרה בצהריים (יום א') פה אחד את מינויו של אביחי מנדלבליט לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה. מנדלבליט, שהיה בעבר פרקליט צבאי ראשי, שימש עד כה מזכיר הממשלה. השר יואב גלנט לא השתתף בהצבעה, ככל הנראה בעקבות מעורבותו של מנדלבליט בפרשת הרפז.

 

מנדלבליט נבחר כמועמד יחיד על ידי ועדת איתור שמינתה שרת המשפטים איילת שקד. אחד מחבריה, נשיא בית המשפט העליון לשעבר השופט בדימוס אשר גרוניס, היה היחיד שסירב לתת את קולו למנדלבליט. ארבעת חברי הוועדה האחרים - עו"ד משה נסים, נציג לשכת עורכי הדין עו"ד יחיאל כץ, נציגת האקדמיה פרופ' גבריאלה שלו וח"כ ענת ברקו (הליכוד) - תמכו במועמדותו של מזכיר הממשלה.

 

לקראת העתירות הצפויות לבג"ץ נגד המינוי, תהפוך העמדה המדוברת לחשובה ביותר בדרך לבחינת מכשול הצינון.

 

בפתח הדיון הבוקר הציגה שרת המשפטים איילת שקד את שלבי עבודת הוועדה שהמליצה על מנדלבליט כמועמד יחיד. היא התייחסה לטענות השונות שעלו בעקבות מועמדותו וציינה שחרף בקשתה לבחור שלושה מועמדים ברוב של ארבעה קולות, ומאחר שהוועדה לא הצליחה להגיע להכרעה שכזו בעבור שני מועמדים נוספים,

קיבלה את ההמלצה על מועמד בודד.

 

באשר למעורבות בפרשת הרפז אמרה שקד: "כל חברי הוועדה העלו את מועמדותו של אביחי מנדלבליט כמומלץ מטעמם לתפקיד היועמ"ש, עובדה המעידה על כך שלא סברו שמתקיימת מניעה למינויו. שנית, היועמ"ש קבע כי אין לו הערות ביחס להצעת המחליטים. פירוש הדבר כי היועמ"ש אינו רואה מניעה למינוי זה ויגן עליו בעתירות כאלו ואחרות, אם יוגשו".

 

על דרישה של גורמים שונים לחייב את מנדלבליט בצינון אמרה השרה שקד: "בהעדר מקור נורמטיבי המחייב בתקופת צינון, אין עניין או טעם לפסול את המינוי". היא ציינה כי דעתם של רוב חברי הוועדה הייתה שאין מניעה בעניין זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרק ישראל סלם
אביחי מנדלבליט
צילום: מרק ישראל סלם
מומלצים