שתף קטע נבחר

זה האדם שזיהה לראשונה את המחבל: ראיתי את הנשק והתקשרתי לאבא

לדברי מקורב לאביו של מבצע הירי בפאב הסימטא בתל אביב, אחרי שראה בטלוויזיה את המחבל הוא התקשר לאב: "אמרתי לו שיבדוק אם הנשק בכספת, ואחר חצי שעה הוא אמר שהנשק איננו. אמרתי לו ללכת למשטרה"

  

   

ג', מקורבו של מוחמד מלחם, אביו של נשאת - הרוצח שביצע את הפיגוע בפאב הסימטא ביום שישי בתל אביב, הוא זה שזיהה את הנשק שבו השתמש המפגע שרצח שני אנשים ופצע שלושה נוספים. האיש, יהודי שמכיר את האב, הוביל את המשטרה למצוא את מקור הנשק הנדיר שבו השתמש נשאת מלחם. "אני שמח להיות אחד האנשים שבזכותו הגיעו לרוצח", אמר הערב ל-ynet.

 

"ישבתי, ראיתי את המחסנית והתחלתי לשחזר לעצמי, הנשק הזה כבר כמעט לא קיים פה ונזכרתי שיש אדם שאני מכיר אותו שמחזיק נשק כזה עד היום. שזה מוחמד מלחם, שזה האבא של החשוד. התקשרתי אליו, שאלתי אותו מה עם הנשק שלו, אמר לי 'בבית בכספת'. אמרתי לו תבדוק אם הוא נמצא. הוא לא יכול היה לבדוק באותו רגע, אין טלפון, הבית נעול, אמר 'אני נוסע לשם'. אחרי חצי שעה בערך הוא חזר אליי ואמר לי 'הנשק לא פה'. אמרתי לו 'רוץ מיד למשטרה, דווח להם על זה שהנשק עליו נמצא'. מפה התחיל כל הסיפור כמו שכולם מספרים אותו". 

 

הירי הלא ממוקד של מלחם העלה גם את שאלת הנשק שבו השתמש באירוע. חלק זיהו אותו כ'עוזון', אחרים טענו כי מדובר ב'קרל גוסטב' ויש שסיפרו כי מדובר ב'פאלקון' איטלקי. היורה מלחם נראה בסרטון כשהוא נכנס למצב ירי בצורה מיומנת מאוד, ומרסס את החלק החיצוני של הפאב. לאחר מכן נמלט ומאז נעלמו עקבותיו.

הירי לפאב הסימטא, ביום שישי ()
הירי לפאב הסימטא, ביום שישי
 

המקורב סיפר כי הצליח לזהות את סוג הנשק לפי המחסנית שנפלה בזירה. "זו מחסנית ששייכת לנשק מסוג פאלקון, נשק שיוצר באיטליה והגיע בשנת 94' למדינה כנשק חוקי לכל דבר. כל אחד היה יכול לרכוש אותו באמצעות סוחרי נשק", אמר המקורב. "זה נשק לא מוצלח, כל מי שקנה אותו מכר אותו או הזדכה עליו. אצל מוחמד מלחם זה נשאר עד היום. וכנראה שזה הנשק שבוצע בו הרצח, אני לא בקיא בפרטים מעבר לזה, אם זה הבן שלו הבן שלו או מישהו אחר. המשטרה אימתה בין הדברים שאמרתי לאב לבין מה שהוא אמר להם".

  

המקורב ציין כי הוא שמח על כך שהצליח לתרום. "אני אהיה עוד יותר שמח אם הציבור במקום לדבר שטויות יתייחס מקצועית לכל דבר ולכל מקרה בשביל לחסוך את כל העגמת נפש הזו וסכנת חיים של בני אדם", אמר. "אני חושב שהם עושים את עבודתם לפי התנאים שישנם בידם. אם היה להם יותר טוב אז הם היו מראים יותר טוב. מאחר ויש מצב שהם לא מצליחים עם קושי כזה ואחר אפשר להבין את זה. נקווה שיגיעו מוקדם".

עורך דין נחמי פיינבלט, המייצג את משפחת הרוצה מסר בתגובה: "המשפחה נכנסה למשבר הקשה. חוקרים את האבא ושואלים אותו הרבה שאלות. האבא לא עומד בקצב של אדם מבוגר שבנו חשוד במעשה חמור. היום הוא נשבר בטלפון. לגבי האח, להערכתי הוא ישתחרר בקרוב. אין ראיות, אחרת בית המשפט לא היה מקצר מעצר של עשרה ימים ליומיים".

 

מלחם בן ה-29 מערערה ישב בכלא חמש שנים אחרי שניסה לפגוע בחייל "בשל היותו נציג של המדינה". הוא לא הואשם בעבירה ביטחונית, אלא רק בחבלה בכוונה מחמירה וניסיון לשוד. לדבריו, עשה זאת אחרי שדודו נהרג במהלך חיפוש של שוטר בביתו. על פי גזר הדין, הוא נעצר למחרת ובעת חקירתו תקף שוטר וניסה לחטוף את נשקו. זמן קצר לאחר מכן הוא נלקח לשחזור, ושוב תקף שוטר במושב האחורי של הניידת.

 

סנגורו טען אז שמעשיו של התוקף בוצעו בשל התערערות חריפה במצבו הנפשי. השופטת קינן כתבה כי "הגם שלא נמצא כי הנאשם סובל ממחלת נפש השוללת אחריות פלילית (ר' תעודה רפואית נ/1), הרי שמאותה תעודה עולה כי מדובר ב'בחור בעל הפרעת אישיות, לפי הבדיקה הפסיכולוגית, מדובר בהפרעת אישיות בשלה, עם צריכת סמים ואלכוהול מגיל צעיר והתנהגות עבריינית סביב נושא הסמים, שבעקבותיה גם ריצה לפני כשנה עונש מאסר".

 

וזאת לא הייתה ההסתבכות היחידה של היורה עם החוק. ב-2005 הוא נעצר אחרי שמכר לסוכן משטרתי כ-1.1 קילו חשיש תמורת 16.5 אלף שקל. על סמך תסקירי מבחן, והעובדה שלא היה לנאשם עבר פלילי, הסכים שופט המחוזי בנצרת בן פיילס לשחרור אותו אם יתחייב להשתלב במסגרת טיפולית בנושא גמילה. הוא נדרש לשהות בעמותת "אדם לאדם" בתנאי מעצר בית מלא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האדם שזיהה את המחבל
צילום: רענן בן צור
המחבל
צילום: רענן בן צור
מומלצים