שתף קטע נבחר

מדענים מודאגים: פסח יחול בקיץ

לוח השנה העברי מלא חוכמה, ואף מהווה מודל המחבר בין הלוחות הירחיים והשמשיים - אך גם בו יש באגים. אילו? מהסוג שיגרום לכך שבעוד כמה מאות שנים יחול פסח – חג האביב – בכלל בקיץ. המצב הזה מדאיג מדענים וחוקרים, המתכנסים בימים אלה לנסות לפתור את הבעיה

 

 

חשבתם שלוח השנה הוא מודל מדויק? תחשבו שוב. ביהדות כמו ביהדות, לוח השנה העברי מלא חוכמה – ואף מהווה מודל המחבר בין הלוחות הירחיים והשמשיים – אך גם בו יש באגים. אילו? מהסוג שיגרום לכך שבעוד כמה מאות שנים יחול פסח – חג האביב – בכלל בקיץ.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>   

 

"פסח הוא רק דוגמה אחת", אומר ד"ר ערן רביב מאוניברסיטת בר אילן. "כל החגים יזוזו. ומכיוון שהחגים צריכים לשמור הן על מערכת חקלאית, והן על המערכת של החודשים העבריים - אז ברגע שכל מערכת החגים זזה ביחס לשנה השמשית, יש בעיה שצריך לחשוב עליה, והיא מעסיקה אותנו מבחינה תיאורטית".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

אם תשאלו את ד"ר רביב, הבעיה צפויה להתחיל כבר ב-500 השנים הקרובות. פרופ' עלי מרצבך, לעומתו, אופטימי יותר וצופה את עיקר הבעיה רק בעוד כעשרת-אלפים שנה. כך או כך, יש בעיה, והיא הביאה לפתיחת סמינר מיחד ב"בר אילן" המכנס חוקרים מתחומים שונים הדנים בעתידו של לוח השנה העברי.

 

מאזנים את הסטיות בלוח

"הרמב"ם בהלכות קידוש החודש, מספר לנו שבני יששכר היו 'יודעי בינה לעתים', אבל הספרים שהם חיברו, אבדו", אומר ד"ר רביב ל-ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית", "ומאז, כך כותב הרמב"ם, חכמי יוון חיברו מהם ספרים הרבה. במובן הזה אנחנו בעצם נכנסים למשבצת שבאה לשחזר את אותם ספרים, כשמרכז הידע שלהם היה שייך לעם היהודי. אנחנו בונים אותו מחדש".

 

פרופ' עלי מרצבך מסביר: "יש הרבה לוחות בעולם: יש לוחות ירחיים המתחשבים אך רק בירח, כמו

למשל הלוח המוסלמי. יש לוחות שמשיים, שמתחשבים אך ורק בתנועת כדור הארץ מסביב לשמש, כמו הלוח האזרחי הגרגוריאני. הלוח העברי שלנו מאוד מיוחד - לוח ירחי-שמשי, המתחשב גם בתנועת הירח מסביב לכדור הארץ, וגם בתנועת כדור הארץ מסביב לשמש".

 

פרופ' מרצבך מסביר כי "בלוח העברי יש סטיות, ואת הסטיות האלו מאזנים, מדי פעם, על ידי הוספת חודש. זה מה שנקרא: שנה מעוברת. מוסיפים חודש, עושים את זה 7 פעמים במחזור של 19 שנים - אבל יחסית לכל הלוחות האחרים, הלוח שלנו הוא הטוב ביותר".

 

הלוח העברי, לפי מרצבך, קיים כ-1,600 שנה, "ובכל אופן, הייתה תקופה שהייתה מחלוקת בין חכמי ארץ ישראל לבין חכמי בבל. זה היה לפני כ1,200 שנה בערך. כלומר היהודים חגגו את יום כיפור, פסח וסוכות ביומיים הפרש, עד שמי שרב סעדיה גאון סידר את הלוח כפי שאנו מכירים אותו היום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מתי נסב לליל הסדר?
צילום: shutterstock
מומלצים