שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אחרי סעודיה: בחריין ניתקה יחסיה עם איראן
  הוצאתו להורג של המטיף השיעי א-נימר מטלטלת את האזור: סעודיה ניתקה את היחסים עם איראן ובחריין, סודן ואיחוד האמירויות הלכו בעקבותיה: "איראן חותרת לעורר אי סדר ומלחמת אחים באזור". טהרן: "ריאד מנצלת את תקיפת השגרירות שלה כדי להגביר את המתיחות ולהרוויח ממנה כלכלית"

  מחאה בטהרן נגד הוצאתו להורג של המטיף השיעי א-נימר על ידי סעודיה (צילום: AP) (צילום: AP)
  מחאה בטהרן נגד הוצאתו להורג של המטיף השיעי א-נימר על ידי סעודיה(צילום: AP)

   

  בזה אחר זה מתייצבות בעלות בריתה של ריאד לצדה: בחריין, איחוד האמירויות וסודן הודיעו היום (יום ב') שהן מנתקות את יחסיהן עם איראן יממה לאחר שסעודיה נקטה צעד דומה. גורם אמריקני שמקורב לממשלה הסעודית אמר שסעודיה ניתקה את יחסיה עם איראן משום שהחליטה לשים סוף לדחיפת האף האיראנית במערב ולבחישתה בענייני מדינות אחרות במזרח התיכון. לדבריו, הסעודים החליטו ש"מספיק זה מספיק" והם לא מוטרדים מכך שהחלטתם לנתק את היחסים עם טהרן תפגע במאמצי ארצות הברית להביא לשלום בסוריה ולשמר את הסכם הגרעין עם איראן.

   

  עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ 

   

  הגורם האמריקני אמר שלממלכה הסונית נמאס מהפעולות הפרובוקטיביות מצד איראן, בהן השיגור האחרון של טילים בליסטיים במפרץ הפרסי. "כל פעם שאיראן עושה משהו, ארה"ב נסוגה", אמר הגורם. 

   

  סעודיה מודיעה על ניתוק היחסים עם איראן    (צילום: רויטרס)

  סעודיה מודיעה על ניתוק היחסים עם איראן    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:


   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  חרב הפיפיות הסעודית. קריקטורה באיראן ()
  חרב הפיפיות הסעודית. קריקטורה באיראן

  סעודיה הודיעה על ניתוק היחסים עם איראן לאחר שמפגינים פרצו לשגרירות הסעודית בטהרן והציתו אותה ולאחר שהקונסוליה הסעודית בעיר משהד גם הותקפה. המחאה באיראן ובמקומות אחרים בעולם שבהם יש ריכוזים גדולים של שיעים פרצה לאחר שסעודיה הוציאה להורג את המטיף ואיש האופוזיציה השיעי נימר באקר א-נימר. עבור איראן היה מדובר בחציית קו אדום והיא איימה על הממלכה הסונית שהיא תשלם מחיר כבד על המעשה.

   

  איראן: מחויבים להגן על הנציגויות הזרות

  משרד החוץ של איראן טען היום שסעודיה ניצלה את תקיפת השגרירות שלה בטהרן כתירוץ להחרפת המתיחות בין שתי היריבות הגדולות, והוסיף שהרפובליקה האיסלאמית מחויבת להגן על הנציגויות הדיפלומטיות שבשטחה.

   

  המפגינים האיראנים הדליקו שריפה בתוך השגרירות הסעודית והרסו את הריהוט במקום בטרם פונו על ידי המשטרה המקומית. 40 מהם נעצרו. בעת התקיפה לא היו בשגרירות דיפלומטים סעודים. גורמים איראניים גינו את התקיפה, אך כאמור גם את הוצאתו להורג של א-נימר. "איראן פעלה בהתאם למחויבויותיה הדיפלומטיות לשלוט בגל הגדול של רגש עממי שפרץ", מסר דובר משרד החוץ האיראני חוסיין ג'אברי אנסארי. "סעודיה מרוויחה ומשגשגת ממתיחויות מתמשכות. היא ניצלה את התקרית הזו כתירוץ להגברת המתחים".  


   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
  סגן שר החוץ האיראני חוסיין אמיר עבד א-להייאן אמר בתגובה להכרזה על ניתוק היחסים הדיפלומטיים מצד סעודיה כי הצעד "לא יכול להסתיר את הטעות שביצעה סעודיה כשהוציאה להורג את איש הדת השיעי, השייח נימר א-נימר". הוא הדף גם את הטענות הסעודיות לגבי האבטחה הלקויה של הנציגויות של סעודיה במדינתו ואמר כי "כל הדיפלומטים בשטח איראן מבצעים את משימתם כשהם בטוחים לחלוטין". בנוסף, הדיפלומט האיראני האשים את סעודיה בכך שפגעה בעם הסעודי ובמדינות האיסלאמיות באזור באמצעות המזימה שלה להפחית את מחירי הנפט.

   

  אפקט הדומינו: גם בחריין ניתקה את יחסיה עם איראן

  בחריין הולכת בעקבותיה של סעודיה, והחליטה גם לנתק את יחסיה עם איראן. העבירה דרישה למיופנ הכוח האיראני ולכל הדיפלומטים האיראנים בשטחה לעזוב בתוך 48 שעות. בניגוד לאוכלוסיית שאר מדינות המפרץ הפרסי, שתושביהן סונים, רוב תושביה של בחריין הם מוסלמים שיעים, אם כי האליטה הפוליטית והכלכלית של המדינה היא סונית.

   

  בחריין מקורבת מאוד לסעודיה וידועה בביקורתה החריפה נגד מדיניות איראן במפרץ הפרסי. בהודעה שפרסמה הנסיכות המפרצית היא האשימה את איראן שהיא מתערבת בעניינים הפנימיים של מדינות ללא שום מתן כבוד לערכים, לחוק או למוסר. "איראן חותרת לעורר אי סדר ומלחמת אחים באזור", נאמר בהודעת בחריין.


  "הגיעו מים עד נפש". כותרת בעיתון הסעודי "אל-עוכאז" ()
  "הגיעו מים עד נפש". כותרת בעיתון הסעודי "אל-עוכאז"

  במקביל, בחריין גם הודיעה על ניתוק היחסים עם איראן, סגרה את הנציגות הדיפלומטית שלה בטהרן ומשיבה את חברי הסגל הדיפלומטי שנמצאים ברפובליקה האיסלאמית.

   

  סודן נגד איראן: "תקיפות ברבריות על השגרירות הסעודית"

  באיחוד האמירויות הודיעו כי החליטו להוריד את דרג הייצוג הדיפלומטי עם איראן משגרירים למיופי כוח. בנוסף, מספרם של הדיפלומטים האיראנים באיחוד האמירויות יצומצם. ואם בזה לא די, סודן הודיעה כי היא מגרשת את השגריר האיראני בשטחה על רקע ההתפתחויות האחרונות באזור, וקראה לשגרירה לשוב מטהרן לחרטום.

   

  "בתגובה לתקיפות הברבריות על שגרירות סעודיה בטהרן ועל הקונסוליה שלה במשהד, ממשלת סודן מכריזה על ניתוק מיידי של היחסים עם הרפובליקה האיסלאמית של איראן", נמסר בהודעת משרד החוץ בחרטום.

   

  "היום שבו נעשה צדק לערבים ביחס לאיראן". כותרת בעיתון הסעודי "אל-ואטן" ()
  "היום שבו נעשה צדק לערבים ביחס לאיראן". כותרת בעיתון הסעודי "אל-ואטן"
  ההוצאה להורג שהבעירה את האזור. א-נימר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  ההוצאה להורג שהבעירה את האזור. א-נימר(צילום: רויטרס)

  באיראן שינו שמות של רחובות באזור השגרירות הסעודית לשמו של המטיף השיעי שהוצא להורג ()
  באיראן שינו שמות של רחובות באזור השגרירות הסעודית לשמו של המטיף השיעי שהוצא להורג   

  בעקבות ניתוק היחסים בין סעודיה לבין איראן נראה כי המאמינים המוסלמים האיראניים ייתקלו בקרוב בבעיה לא קטנה כשלא יוכלו לקיים את מצוות העלייה לרגל למכה משום שסעודיה לא תיתן להם אשרות כניסה לשטחה.

   

  דובר מחלקת המדינה האמריקנית ג'ון קירבי התייחס למשבר העמוק בין סעודיה לבין איראן ואמר שארה"ב "תמשיך להפציר במנהיגי האזור לנקוט צעדים להרגעת המתיחויות". גורם במשרד החוץ הרוסי מסר שרוסיה מוכנה להתערב במשבר ולתווך בין סעודיה לבין איראן.

   

  בית המלוכה הסעודי, שהבין כנראה כמה הוצאתו להורג של א-נימר תהיה נפיצה, ניסה בהתחלה "להסתיר" אותו ברשימת 47 נידונים למוות: 45 סעודים, מצרי וצ'אדי, שמעורבים בטרור. במהרה נחשף שמספר 46 ברשימת האנשים שהוצאו להורג הוא א-נימר, אופוזיציונר שיעי שמתנגד לבית המלוכה. מעצרו הפך לסמל עבור השיעים ברחבי העולם ובייחוד באיראן, שכבר באוקטובר, אחרי אישור הוצאתו להורג בבית הדין לערעורים, איימה כי "סעודיה תשלם מחיר כבד אם תוציא אותו להורג". האיראנים טענו השבוע כי בזמן שסעודיה תומכת בארגוני הטרור באזור, היא מדכאת את מבקריה ומוציאה אותם להורג.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים