שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  משרד המשפטים נגד עמותת הכוריאוגרפים
  במשרד המשפטים טוענים כי עמותת הכוריאוגרפים שמאגדת מזה 16 שנה את תחום המחול בישראל, משמשת צינור להעברת כספים

  אחרי שאיימו בסגירת ברזי התמיכה בעמותת היוצרים העצמאיים בתיאטרון, איום שנהדף עד כה, מאיים כעת משרד המשפטים על המשך קיומה של עמותת הכוריאוגרפים, הגוף שמאגד את רובה המוחלט של הפעילות בתחום המחול בישראל.

  פרסקו. חברים בעמותה (צילום: תמי וויס) (צילום: תמי וויס)
  פרסקו. חברים בעמותה(צילום: תמי וויס)

  במכתב שנשלח בסוף השבוע למנכ"לית העמותה, סיגלית גלפנד, כותבת מנהלת המחלקה למחול במשרד התרבות, קרן כרמל: "משרד המשפטים הנחה את הנהלת המשרד להפסיק, כבר בתחילת 2016, את מתן התמיכות ליוצרים העצמאיים דרך עמותות הגג שנתמכו על ידי המשרד ובכללן עמותת הכוריאוגרפים. משרד המשפטים סובר כי הדבר מהווה לכאורה 'צינור' להעברת כספים ליוצרים בעוד שהדין מחייב לתמוך באופן ישיר בגורם שמבצע את הפעילות הנתמכת".

   

  כרמל המשיכה וכתבה כי במשרד התרבות מסרבים לקבל את ההחלטה והביעה תמיכה מלאה בעמותה. "אני סבורה כי החלטה זו גורמת לפגיעה בלתי מידתית ובלתי סבירה ביוצרים העצמאיים".

  יסמין גודר. חברה בעמותת הכוריאוגרפים (צילום: איציק ג'ולי) (צילום: איציק ג'ולי)
  יסמין גודר. חברה בעמותת הכוריאוגרפים(צילום: איציק ג'ולי)
   

  בעמותת הכוריאוגרפים, שפועלת מזה 16 שנה ומונה כיום יותר משבעים יוצרים בתחום המחול, קיבלו את ההודעה בתדהמה. במכתב תגובה חריף נכתב בין היתר: "ברור שהודעה שכזאת למוסד המכיל 71 יוצרים, מתוכם 66 נתמכים על ידכם, אינה מאפשרת טיפול ותגובה מקצועיים ומהווה מכת מוות לפעילות היוצרים העצמאיים בארץ. מספר היוצרים הפעילים באמצעות העמותה הינו כ-80% מיוצרי המחול בארץ ולפיכך אנו רואים בצעד שכזה פגיעה חסרת אחריות במרבית שדה המחול הישראלי".

   

  יש להדגיש כי עמותת הכוריאוגרפים, שנתמכת בהיקף של כ-28 מיליון שקל ממשרד התרבות, עיריית תל אביב, מפעל הפיס וקרנות ציבוריות ופרטיות, הוקמה בסיוע מי ששימשו בזמן הקמתה כיועצת המשפטית של משרד התרבות, עדנה הראל, חשב המשרד, עמנואל מודריק וראש מינהל תרבות, מיכה ינון. "העמותה הוקמה לסייע ליוצרים העצמאיים להיתמך ולאגום משאבים שאין ברשותם זאת לצורך היצירה האמנותית ויחד עם זאת להקפיד על עמידה בדרישות הביורוקרטיות שנאכפו במרוצת כל השנים על ידי משרדכם ועל ידי רשם העמותות", נכתב עוד.

   

  לאורך כל 16 שנות הפעילות, נתן משרד התרבות רוח גבית לעמותה ולמעשה היה שותף מלא בדרכה. גם כעת, כך עושה הרושם, לא מתכוונים במשרד להתנער מאחריות.

  בתגובה לפניית ynet נמסר: "משרד התרבות מיחס חשיבות מהמעלה הראשונה להמשך התמיכה ביוצרים והיוצרות העצמאיים בישראל, שנמצאים בסדר עדיפויות גבוה על סדר היום של המשרד. אשר על כן הודיע המשרד שלא ניתן להפסיק את התמיכה במתכונת הקיימת עד שלא יימצא פתרון חלופי. בהנחיית שרת התרבות, מירי רגב, ובליווי צמוד של מנכ"ל המשרד, יוסי שרעבי, מונתה ראשת המנהל, גלית והבה־שאשו, לטפל בסוגיה על לפתרונה המלא. לאור המורכבות והדחיפות, פנה המשרד לקיים דיון דחוף עם נציגי משרד המשפטים. משרד התרבות עומד לצד ציבור האמנים העצמאיים בישראל ופועל למציאת פתרון מיידי, ובמקביל שוקד על חלופות ארוכות טווח יחד עם משרד המשפטים, שיתנו מענה לכלל היוצרות והיוצרים העצמאיים".

   

  בימים הקרובים עתידה להיערך פגישה בין נציגים בכירים מטעם משרד התרבות עם נציגי משרד המשפטים על מנת להגיע לפתרון מהיר.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אורן אהרוני
  מירי רגב. המשרד עומד מאחורי היוצרים
  צילום: אורן אהרוני
  לאתר ההטבות
  מומלצים