שתף קטע נבחר

המפכ"ל בהודעה לציבור: להוריד משמעותית את המתח בגוש דן

רק חמישה ימים לאחר רצח השלושה בתל אביב יצא מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך בהודעה לציבור: "ממוקדים במשימה אחת - לשים את היד על הרוצח. נפסיק להוציא פרטים מהחקירה", אמר בבית משפחת אלון בקל ז"ל בכרמיאל. הבוקר נעצר אביו של המחבל

 

 

רק חמישה ימים לאחר הפיגוע בתל אביב יצא מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך בהודעה לציבור: "להוריד משמעותית את המתח בגוש דן", אמר. "אנחנו ממוקדים במשימה אחת ויחידה - לשים את היד על הרוצח. כל מה שמפריע לזה ומאריך את המרדף, לא נעשה. לכן המדיניות היא להפסיק לדברר את החקירה ולהפסיק להוציא פרטים מהחקירה". הוא הזהיר מנזקים כמו "פגיעה ביכולת להביא לתוצאה מהירה, ופגיעה באנשי הביטחון". לבני המשפחה אמר אלשיך כי "המשטרה הופכת כל אבן" בחיפושים אחר המחבל.

 

 

המפכ"ל הגיע לבית משפחתו של אלון בקל בכרמיאל שנרצח בפאב ה"סימטא" ברחוב דיזנגוף. בימים האחרונים נמתחה ביקורת ציבורית על כך שאיש מבכירי המשטרה ומערכת הביטחון אינו מתייחס בקולו למצוד אחר המחבל.

 

המשטרה עצרה הבוקר לחקירה את מוחמד מלחם, אביו של המחבל נשאת מהכפר עארה שביצע ביום שישי את הפיגוע בתל אביב ורצח שלושה בני אדם. יחד עמו נעצרו חמישה בני אדם נוספים, וגם אם המשפחה עוכבה לחקירה. המשטרה מייחסת לעצורים עבירות של סיוע לרצח, גרימת מוות והתארגנות בלתי חוקית. אחיו של המחבל נעצרו אף הם בימים האחרונים.

 

המחבל נשאת מלחם  ()
המחבל נשאת מלחם
  

המפכ"ל אלשיך עם ראש עיריית כרמיאל (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
המפכ"ל אלשיך עם ראש עיריית כרמיאל(צילום: אלעד גרשגורן)

המפכ"ל הודה על "ההזדמנות לבקר את משפחת בקל, ששורשיה עמוקים במשטרת ישראל", ואיחל החלמה לפצועי הפיגוע. אלשיך הוסיף: "אנצל את הבמה להתייחס לחלק מהביקורת על המדיניות של משטרת ישראל", ופירט כיצד פרסום פרטים מהחקירה מחבלת בה. "אני צריך להביט בעיניים של הנשים, של הילדים, של האחים, של ההורים. ואם חס וחלילה סיכנתי לוחמים בצורה שאיננה נדרשת - אני חייב לשקול מה אני אומר ומה אני לא אומר. לפעמים לא כל כך מובן למה מפרסמים דברים שיוצרים נזק".

 

לדבריו, "לעת הזו מה שאנחנו עושים הוא דבר אחד ויחיד - לעדכן את הציבור מה ההנחיות. את זה עשינו ונעשה. ההנחיות לא השתנו. שמירה על שגרה היא חלק מהחוסן", אמר המפכ"ל, והוסיף: "אני מעריץ את הציבור על ההתנהגות שלו. התנהגות מאוד אחראית".

 

 

מוחמד מלחם, האב. נעצר אחרי חמישה ימים (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
מוחמד מלחם, האב. נעצר אחרי חמישה ימים(צילום: חסן שעלאן)

אתמול פנה אביו של המחבל לבנו, וביקש ממנו: "תתקשר אליי. אולי אני אעזור לך. אם אתה לא יכול לעשות את זה, אז תבקש מאחד מחבריך. אל תישאר בחוץ. תסגיר את עצמך". אחיו של המחבל, ג'ודת, נעצר בשבת בחשד לסיוע לרצח. האב הגיע לבית משפט השלום בחיפה וסיפר: "ביום חמישי האחרון נפגשתי עם בני נשאת בשעה 16:30. דיברנו כרגיל ולא הרגשתי שהוא תכנן משהו". 

 

הוא המשיך ואמר כי "כל פעם שיש פיגוע בארץ אני נבהל וחושב שמדובר בבני. אנחנו רוצים שקט ורגיעה. עוברים עליי ימים קשים ואני לא יודע מתי זה יסתיים". לדבריו, "אני מצדיק הצעדים שעושים המשטרה וכוחות הביטחון, אבל אל תעמיסו הכול עליי. יחד יכולים להגיע לתוצאות בעניין בני".

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

סריקות בתל אביב הבוקר  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
סריקות בתל אביב הבוקר (צילום: מוטי קמחי)

חיפושים בתל אביב, אתמול (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
חיפושים בתל אביב, אתמול(צילום: דנה קופל)
 

אתמול נמשכו החיפושים בצפון תל אביב. שוטרים, בלשים ואנשי יחידות מיוחדות סרקו את רמת אביב ודפקו על דלתות של בתים, בעיקר בתי קרקע ובתים של קשישים, כדי לוודא שהמחבל החמוש לא התבצר עם בני ערובה. הכוחות מיפו אזורים ובמקביל עברו החוקרים על חומרים של מצלמות אבטחה שמוצבות בשכונה בניסיון לאתר תיעוד חדש של המחבל. 

 

הזיהוי האחרון של המחבל, מלחם, היה בדרך נמיר. במשטרה פעלו לפי שני תרחישים: או שהוא הצליח לעבור את המחסום בגלילות ומחסומים ביציאה מתל אביב שהוקמו זמן קצר לאחר הפיגוע, או שהסתתר באזור רמת אביב.

 

מלחם השליך את הטלפון הסלולרי שלו והמשיך לחנות הטבע אניס ("Anise") בדיזנגוף 122 בתל אביב, משם יצא לרחוב וריסס ביריות את יושבי הבר "סימטא" בבניין הסמוך, רצח את שמעון (שימי) רוימי בן 30 מאופקים ואלון בקל בן 26 מכרמיאל ופצע ושבעה בני אדם נוספים. מלחם ירה גם לעבר בתי עסק נוספים בסביבה ושמשותיהם התנפצו, ומשם חמק מבלי שאיש יירה בו או ינסה לעצור אותו.

  

לאחר הטבח בבר "סימטא" פתח המחבל בריצה לכיוון צפון ברחוב דיזנגוף - לא הרחק מתחנת המשטרה. לפי הערכות המשטרה, המחבל פנה משם בריצה לכיוון רחוב אבן גבירול - ושם עלה על המונית של אמין שעבאן מלוד, ואיתו נסע לכיוון צפון - ורצח אותו סמוך למלון מנדרין. הוא נטש את הגופה, ונסע עם המונית מרחק של כמה מאות מטרים, עד שנטש אותה על דרך נמיר, לא הרחק מתחנת אוטובוס. עוד לפני הטבח, נמצא הטלפון הנייד שלו ברחוב רדינג ברמת אביב - וזו נקודת הציון האחרונה הידועה לחוקרים. מאז ועד עתה מחפשים אחריו אלפי שוטרים ואנשי שב"כ.

 

מהמשטרה נמסר כי המצוד אחר הרוצח נמשך בכמה אזורים בארץ. "המשטרה ממקדת מאמצי אבטחה נרחבים, לצד המאמצים לאיתור, על-פי הערכת מצב המתקיימת בכל כמה שעות. שיתוף הפעולה של הציבור מתנהל למופת ואנחנו מודים על הערנות ועל המידע המוזרם למשטרה. כל פיסת מידע נבדקת. אין מקום לשינוי בהנחיות לציבור. יש לקיים שגרה בכל האזורים, תוך המשך גילוי ערנות ודיווח למשטרה. המשטרה ערוכה באופן מתוגבר לטיפול בדיווחים הרבים במוקדי 100".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
המפכ"ל אלשיך
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים