שתף קטע נבחר

נשק במגזר הערבי: "שנים שאנחנו הורגים את עצמנו ולאף אחד לא אכפת"

בעקבות הפיגוע בת"א דנה ועדת הפנים של הכנסת בטיפול המשטרה בסוגיית הנשק. טיבי: "נהרגו 1,100 איש ב-15 שנה". השר ארדן: "90% מהנשק הלא חוקי בצפון מגיע מצה"ל". ראש אגף החקירות: זה לא כמו לאסוף פטריות אחרי הגשם

ועדת הפנים של הכנסת קיימה הבוקר (ד') דיון דחוף בנושא "טיפול המשטרה בסוגיית הנשק הבלתי חוקי בכלל ובמגזר הערבי בפרט". הדיון נקבע לאחר פיגוע הירי בתל אביב ביום שישי שבו נרצחו שמעון רוימי ואלון בקל. השתתפו בו השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה ניצב מני יצחקי, נציגי ארגונים חברתיים ועוד. ynet העביר את הדיון בשידור חי.

 

השר ארדן טען ש-90% מהנשק הלא חוקי בצפון הארץ מגיע מצה"ל: "על דבר אחד אין מחלוקת: הסוגיה של החברה הערבית תימצא בשנים הקרובות בליבת הפעילות של המשרד לביטחון הפנים ומשטרת ישראל. כשהצטרפתי לממשלה ולמשרד לביטחון הפנים אמרתי שאנחנו מעוניינים לתקן פער של שנים רבות, קודם כול בהיקף שירותי השיטור שניתנים לחברה הערבית.

 

"מדובר על איסוף מודיעין בהיקפים עצומים באלפי מקומות במגזר הערבי. הנשק הזה לא יושב בבית על המדפים, הוא מוסלק. בשנתיים האחרונות נפתחו כ-5,000 תיקים הקשורים להברחת אמל"ח. מאתמול לפנות בוקר הגיע מבצע די נרחב לאיתור נשק בלתי חוקי. מי שסובל קודם כול מהעבירות האלו אלו אזרחי ישראל הערבים שנפגעים מהשימוש בנשק הזה".

 

ח"כ אחמד טיבי אמר בדיון: "1,100 קורבנות במגזר הערבי מאז שנת 2000 כתוצאה משימוש בנשק בלתי חוקי. זה מספר גרנדיוזי שאי-אפשר לתפוס. גם אם זה חצי מזה זה נורא. למה הדיון הזה נקבע? כי ראש הממשלה הטיף לנו מוסר על פודיום על איסוף הנשק?".

 

ארדן ענה: "זו הבעיה: אתם מתעסקים בזה במקום לגבות את המשטרה. אתה מבין את הצביעות? חוק זה לא מה שנוח לכם".

 

טיבי: "כשהנשק הופנה כלפי ערבים אף אחד לא השמיע פיפס, אבל כשזה הופנה נגד יהודים כל המדינה קמה".

 

הדיון בוועדת הפנים של הכנסת, הבוקר (צילום: עומרי אפרים) (צילום: עומרי אפרים)
הדיון בוועדת הפנים של הכנסת, הבוקר(צילום: עומרי אפרים)

המחבל מתל אביב. נשאת מלחם (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המחבל מתל אביב. נשאת מלחם(צילום: מוטי קמחי)

 

ח"כ טאלב אבו ערער: "הגענו למצב שהתחננו בפני המשטרה כל הזמן. יש אוזלת יד שלה".

 

יו"ר הוועדה דוד אמסלם קטע אותו ואמר: "אני לא רואה את הדיון כערבים נגד יהודים. אם את רוצים ללכת לשם - אנחנו לא נגיע לשום מקום".

 

ח"כ אבו ערער: "לפני כמה שנים הייתה פצצה ביישוב בנגב ואז באה המשטרה ועצרה את המנהיגים ואני ביניהם. על מה? על אי מניעת פשע. צריך להתחיל לאסוף את הנשקים אבל לא באמצעים פסולים".

 

חברי כנסת והשר וארדן צעקו לעברו: "מה זה אמצעים פסולים?".

 

ח"כ אבו ערער: "כל השנים האלו שאנחנו הורגים אחד את השני, לאף אחד לא היה אכפת. לכן אני רוצה לומר שצריך לנקות את הערבים מהנשקים האלו".

 

בהמשך התנהל ויכוח בין יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, לבין השר ארדן לגבי המשמעות של התכונית לאיסוף נשק לא חוקי במגזר הערבי.

 

ח"כ עודה: "כבוד השר, לא הצגת כלום. לא תוכנית, רק סיסמאות".

 

השר ארדן: "אתה רוצה לדעת את הבתים שאנחנו הולכים לפרוץ אליהם?".

 

ח"כ עודה: "אם זו פעולה קונקרטית לאיסוף הנשק - אנחנו נברך עליה. אבל אם באים לאסוף נשק כמו שקרה למשפחת מלחם, והורגים בנאדם, אנחנו נצא נגדכם".

 

השר ארדן צעק לעברו: "אתה רוצה שנצרף חבר כנסת ערבי לכל פשיטה?".

 

ח"כ דודו ביטן (הליכוד) טען: "אם ההסתה תפעל במגזר הערבי, אז זמינות הנשק יוצרת מצב מאוד בעייתי מבחינה ביטחונית. אז עכשיו אנחנו חייבים (לטפל בזה, ע"א), גם אם זה ידרוש אלפי שוטרים".

 

בהמשך דיבר ראש אגף החקירות והמודיעין של המשטרה, ניצב מני יצחקי, שאמר: "כל תפיסת נשק היא מבצע. אף אחד לא שם נשק על הכוננית בבית ליד המפתחות של הרכב. מסליקים את הנשק ומסליקים אותו היטב. זה לא איסוף פטריות אחרי הגשם. אנחנו רוצים לייבש את הביצה ולעצור את ההגעה של נשק הלא חוקי לידיים אזרחיות. עשינו 11 מבצעים מתחילת השנה, אנחנו תופסים אלפי כלי נשק ואמל"ח, אבל אנחנו במקביל אמורים לטפל בזמינות".

 

אמסלם ביקר את יצחקי ואמר כי הוא לא הציג שום פתרון מבצעי בנוגע לבעיה. ח"כ יעל גרמן אמרה כי דבריו של יצחקי "מאכזבים", משום שהוא לא הצליח לנקוב במספר כלי הנשק הלא חוקיים שמסתובבים במגזר הערבי ישראלי. יצחקי סירב למסור להעריך כמה כלי נשק בלתי חוקיים מוחזקים במגזר הערבי.

 

אל"מ ארז רבן, מפקד מצ"ח, סיפר בדיון כי בשנה האחרונה חלה ירידה בכמות כלי הנשק שהוברחו מצה"ל, ונגנבו 67 כלי נשק. שליש מהם נגנבים מבתים של חיילים, שליש מבסיסים וחלקים נוספים מפריצות לנשקיה. רבן אמר כי מצ"ח מנהלת 4,000 חקירות בשנה. לפי הנתונים, בשנת 2010 נגנבו 113 כלי נשק מצה"ל. 55 ב-2011, 89 ב-2012, 61 ב-2013 ו-92 ב-2014.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
השר גלעד ארדן
צילום: עמית שאבי
מומלצים