שתף קטע נבחר

תקלה בספינה: אלפי עגלים וכבשים הושבו לאוסטרליה

ספינת משא ובה כ-13 אלף עגלים וכבשים שהיתה אמורה להפליג לישראל מאוסטרליה, התעכבה במשך כשבוע עקב תקלה טכנית. אלפי בעלי החיים נותרו בספינה ובארגונים למען בע"ח חששו מתמותה המונית ופנו לשר החקלאות בדרישה לבטל את ההפלגה. לאחר תיאום בין השירותים הווטרינרים בישראל לאוסטרליה הוחלט לבטל את ההפלגה כדי למנוע פגיעות בחיות בספינה

ארגוני בעלי החיים התריעו בפני משרד החקלאות והשירותים הווטרינרים על חשש לתמותה וסבל של כ-13 אלף עגלים וכבשים בספינת משא שהפליגה בשבוע שעבר מאוסטרליה, סבלה מתקלות קשות במנוע הראשי והאונייה שבה לנמל פרת' לתיקונים.

 

לטענת ארגון "ישראל נגד משלוחים חיים", עמותות "אנונימוס" ו"תנו לחיות לחיות", בספינת המשא "Ocean Outback", שוהים כ-7,400 טלאים ו-5,600 עגלים המצויים "בצפיפות גבוהה באניית המשלוחים בשטח של כשמונה דונם בלבד, כאשר הם מתבוססים בצרכיהם ובצרכי חבריהם. כמו כזו של בעלי חיים, מייצרת בממוצע כ-128 טון של צרכים ביום".  

 

ראיון באולפן ynet על ה"משלוחים החיים" לישראל

 

במכתבים שנשלחו לשר החקלאות, אורי אריאל ולד"ר נדב גלאון, מנהל השירותים הווטרינרים, ע"י ידי הארגונים, נטען כי בתנאי החום והלחות הגבוהים השוררים באוסטרליה ובתנאי הספינה, ישנו חשש להתרבות חיידקים.

 

במכתב ציינו כי גם אם המשלוח היה יוצא לדרכו, מדובר בהפלגה ממושכת ויש חשש לאחוזי תמותה גבוהים בקרב בעלי החיים. בארגונים ביקשו לבטל את אישור הייבוא ונימקו זאת מסיבות שונות, ביניהן "צער בעלי חיים קשה, סכנות בריאותיות לחיים בהארכת המסע, אסון סביבתי של השלכת בעלי חיים לאוקיינוס וכלה בסכנה בריאותית הצפוייה לבני האדם ובעלי החיים כאשר תגיע האונייה לאחר למעלה מחודש לישראל".

 

 (צילום: צילום: אנונימוס לזכויות בעלי חיים) (צילום: צילום: אנונימוס לזכויות בעלי חיים)
(צילום: צילום: אנונימוס לזכויות בעלי חיים)

 

ב"תנו לחיות לחיות" ו"אנונימוס", דרשו "להשעות את המשלוחים מאוסטרליה עד לביצוע תחקיר מקיף, בהשתתפות הממשלות והגופים האזרחיים בשתי המדינות, לחקירת התופעה ואמצעים למניעתה, ולקבלת פרוטוקולים מוסכמים לפעולות הנדרשות במקרה של תקלות מסוג זה", כתבו במכתבם.

 

"תאונות טראגיות כאלו הן תופעה שכיחה במסעות מפרכים של אוניות המובילות אלפי בעלי-חיים מהקצה השני של העולם, ובכל פעם שיש תקלה מכנית באוניה המסע המייסר מתארך, ובעלי-חיים רבים חולים ומתים. אין שום הצדקה להובלת בעלי-חיים על פני יבשות וימים, רק כדי לשחוט אותם בישראל".  

 

אחת מספינות המשא שמגיעות מאוסטרליה לישראל עוגנת בנמל אילת (צילום ארכיון: אנונימוס זכויות בעלי חיים) (צילום: צילום: אנונימוס לזכויות בעלי חיים) (צילום: צילום: אנונימוס לזכויות בעלי חיים)
אחת מספינות המשא שמגיעות מאוסטרליה לישראל עוגנת בנמל אילת (צילום ארכיון: אנונימוס זכויות בעלי חיים)(צילום: צילום: אנונימוס לזכויות בעלי חיים)

בצהריים קיימו עשרות פעילי "ישראל נגד משלוחים חיים", הפגנה מול משרד החקלאות בבית דגן וקראו לביטול המשלוח לישראל ולפני כחודש הגישו העמותות עתירה לבג"ץ בדרישה לאסור על "משלוחים חיים".

 

במשרד החקלאות ציינו כי התקיימו מגעים בין השירותים הווטרינריים בישראל לשירותים הווטרינריים באוסטרליה, במהלכם הוסכם כי המשלוח הנוכחי יושב לאוסטרליה. הספינה שעוגנת כעת בסמוך לחופי אוסטרליה, אמורה לשוב לנמל פרת' עד 22:00 בלילה (שעון ישראל).

 

בעמותות בירכו את השר על ההחלטה וציינו בהודעתם כי "משרד החקלאות פעל היטב כשהחליט לעצור את היבוא, ולחסוך מ-13 אלף בעלי-חיים מסע מייסר שעלול היה להתארך משמעותית לנוכח התקלה במנועי האוניה. אנו מקווים כי ההיתר לא יחודש והביטול יישאר בעינו, וקוראים לשר אורי אריאל לאסור על כל 'המשלוחים החיים'. הובלת בעלי-חיים על פני יבשות וימים בבטן אוניה צפופה היא התעללות מיותרת, שמנוגדת לחוק צער בעלי-חיים".

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צילום: אנונימוס לזכויות בעלי חיים
משלוחים חיים אנונימוס
צילום: צילום: אנונימוס לזכויות בעלי חיים
מומלצים