שתף קטע נבחר

מחדל הפונדקאות בנפאל: התגלתה הסיבה לטעות הגורלית

פרשת החלפת תינוקת הפונדקאות בנפאל הולכת ומסתבכת. עכשיו מתברר כי הטעות נעשתה כבר בשלב ההפריה, כאשר הביצית של אחד מזוגות ההומואים הופרתה בזרע של זוג אחר, והסיבה לבלבול - לשני הישראלים שם משפחה זהה

מחדל החלפת התינוקת לזוג ההומואים בנפאל מסתעפת: ל-ynet נודע מגורם בכיר המעורב בפרשה, כי התינוקת הלא נכונה שנמסרה לזוג ההומואים שהיה מצוי בתהליך פונדקאות, שייכת בעצם לזוג הומואים אחר שקיבל את התינוקת, וכי הזרעון מגבר א' הופרה עם הביצית של זוג ב'. הבלבול נבע ככל הנראה מהעובדה שלשני הזוגות ההומואים יש שם משפחה זהה.

 

הפרשה, שדווחה מוקדם יותר ב-ynet, החלה כאשר זוג הומואים מישראל, גילו לתדהמתם במהלך הבדיקות לקבלת אישור ההורות, שהתינוקת אינה שלהם. בני הזוג נאלצו להחזיר את התינוקת לידי ההורים הביולוגיים, והם ממתינים בנפאל לאיתור התינוקת הביולוגית שלהם.

 

תוך כדי הליך הבדיקה, התברר שככל הנראה בוצעה החלפה בתהליך ההפריה, בין הזרעונים לביציות, כך שהזרעון של גבר מזוג א' הופרה עם הביצית שיועדה לזוג ב' - קריין ומגיש טלויזיה בכיר ובן זוגו.  כעת נמצאת בטרימסטר השלישי להריון אישה שנושאת ברחמה את העובר שמיועד לזוג ב', ולאחר שיוולד יוודע האם הוא התינוק השני של זוג ב', או שהוא שייך לזוג א'.

 

 

בן משפחה מאחד מהזוגות המעורבים בפרשה, אמר ל-ynet כי בשלב זה אף אחד מהזוגות אינו מוכן להגיב לפרשה, וסירב לומר האם בכוונתם לתבוע את חברת "תמוז" שניהלה את הליך הפונדקאות של הזוגות בנפאל.

 

החברה המלווה: "מדובר בטעות אנוש"

חברת "תמוז" הישראלית, מסרה מוקדם יותר ל-ynet את התגובה הבאה: "אנו מבינים את צער ההורים והסיטואציה הקשה בה הם נמצאים. החברה מלווה את ההורים באופן צמוד בתהליך ומעמידה לרשותם סיוע צמוד של פסיכולוג, על מנת להקל עליהם את ההתמודדות.

 

"עם היוודע הדבר ביצעה החברה תחקור מעמיק שהראה כי מדובר בטעות אנוש נדירה שקרתה במעבדה בנפאל ובעקבותיה החברה הפיקה לקחים. תמוז עובדת עם הגורמים המתקדמים ביותר בתחום הפונדקאות, סייעה עד כה למאות משפחות להגשים את השאיפה להפוך להורים, ללא כל דופי, ותמשיך לסייע גם בעתיד תוך התחייבות מלאה למניעת הישנות של מקרים מסוג זה".

 

בחודש אוגוסט האחרון אסר בית המשפט העליון בנפאל את תהליכי הפונדקאות לזרים, זאת בעקבות עתירה שגרסה כי הפונדקאות בנפאל מביאה לניצולן של נשים עניות. על פי פסיקת בית המשפט העליון, יוכלו זרים שהחלו בהליך הפונדקאות קודם להחלטה, לסיים את ההליך, אולם לא יותרו עוד הליכי פונדקאות חדשים.

 

נכון להיום רשאים זוגות חד מיניים זרים לבצע הליכי פונדקאות כיום בארצות הברית ובמקסיקו בלבד. עלות הליך הפונדקאות בנפאל הגיע לכ-60 אלף דולרים, ואילו עלותה של פונדקאות בארה"ב נעה בין 100 ל-150 אלף דולרים.

 

סייע בהכנת הכתבה: איתמר אייכנר
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: index open
הזרע של זוג אחד הוחדר לביצית של הזוג השני
צילום: index open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים