שתף קטע נבחר

מהן זכויות עובדים כאשר המעסיק מתחלף?

החברה שבה אתם עובדים נמכרה למעסיק חדש - ואתם תוהים מה יעלה בזכויותיכם? בסיוע מומחה לדיני עבודה בדקנו האם התנאים שלכם יישמרו - כולל הוותק, ומה אפשר לעשות אם הבוס החדש מעוניין לערוך שינויים ארגוניים

כאשר עסק נמכר לבעלים חדש, לעתים כתוצאה מפירוק חברה שנקלעה לקשיים - פעמים רבות העובדים נותרים לעבוד באותו המקום. מה זכויות העובדים ומה צריך לדעת המעסיק שרוכש עסק עם עובדים?

 

"למעסיק החדש שנכנס לנעלי המעסיק היוצא, יש לא מעט חובות כלפי העובדים שנשארים במקום", מסביר עו"ד גל גורודיסקי, מומחה לדיני עבודה ופנסיה. "חובות אלה נוגעים לא רק לשכר, אלא לכל תנאי ההעסקה הנלווים, כגון: תשלומים לקופות גמל, דמי הבראה, חופשות שנתיות, פיצויי פיטורים אם הוא מחליט לפטר עובדים, וכדומה".

 

מה זכויות העובדים כאשר המעסיק מוכר מרצון את העסק שלו למעסיק חדש?

 

"כאשר הבעלות מועברת ואין שינוי בתנאי העובדים, אין בכך כדי לשנות דבר מזכויות העובדים לטוב או לרע", משיב גורודיסקי. "אין לעובד זכות לקבוע מי יהיה הבעלים בחברה ולכן, שינוי בעלות שאינו גורר שינוי בתנאי העבודה, אינו מזכה את העובדים בזכות כלשהי".

 

האם התנאים של העובד בחוזה שלו - כמו קרן השתלמות - נשמרים?

 

"כאשר הבעלות בחברה מועברת ואין שינוי בתנאי העבודה, עצם החלפת הידיים איננה מקימה לעובד זכויות כלשהן ביחס לעבר. מצד שני, אין למעסיק החדש זכות לדרוש מהעובדים להמשיך לעבוד בתנאים פחותים מאלה שהיו להם עד החלפת המעסיק. אם הוא דורש, אז לכל עובד שמורה הזכות להתפטר בדין מפוטר ולקבל את כל הפיצויים המגיעים לו".

 

האם הוותק ממשיך או שמתחילה ספירה מחדש עם הגיעו של מעסיק חדש?

 

"בחילופי בעלות, העובד זכאי שכל התנאים שהיו לו אצל המעסיק הישן, כולל הוותק, יישמרו לו ללא שינוי אצל המעסיק החדש. המעסיק החדש לא יכול לפתוח תנאים, אבל גם העובד לא יכול לדרוש פתיחת תנאים מחדש, ואף לא להתפטר בדין מפוטר, רק כי לא נוחה לו זהות הבעלים. כל זה כמובן בתנאי שאין שום שינוי בתנאי העבודה והשכר.

 

 מה קורה במקרה של חילופי בעלות בחברה בעקבות כניסתה להקפאת הליכים או פירוק?

 

"לעיתים מועברת הבעלות במקום העבודה כאשר המעסיק הקודם נקלע לקשיים. במקרה כזה עשוי המעסיק החדש להפנות את העובדים לקבל את הזכויות המגיעות להם מביטוח לאומי. אם מדובר במקרה בו המעסיק הקודם פשט רגל והחברה התפרקה, אז ביטוח לאומי ישלם את הזכויות עד למועד הרכישה, והמעסיק החדש יהיה אחראי לזכויותיהם החל ממועד הרכישה. במקרה של הקפאת הליכים על המעסיק החדש לקחת על עצמו את האחריות לתשלום זכויות העובדים, על פי הוותק הקיים שלהם, והוא אינו יכול להפנותם לביטוח לאומי".

 

מה קורה כאשר המעסיק החדש מעוניין לערוך שינוי מבני או ארגוני ולהתייעל?

 

"לעתים המעסיק החדש מעוניין לערוך שינוי ארגוני, הגורר שינויי תפקידים אצל עובדים או פיטורי צמצום. במקום עבודה מאורגן בדרך כלל ייעשו פיטורי צמצום בהתייעצות עם ארגון העובדים. במקום עבודה שאינו מאורגן, הזכות היחידה של העובד שהשינוי שחולל המעסיק החדש מרע את תנאיו, הוא להתפטר בדין מפוטר ולקבל את כל הזכויות והפיצויים המגיעים לו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
צילום: גורודיסקי ושות'
עו"ד גל גורודיסקי
צילום: גורודיסקי ושות'
מומלצים