שתף קטע נבחר

אלוהים מלמד את משה שיעור באמונה

הארץ הובטחה לאברהם - אך הוא קנה את מערת המכפלה. וכשהפלישתים אטמו את בארות יצחק, הוא לא התלונן. גם יעקב שנאלץ לקנות חלקה ליד שכם לא בא בטרונייה כלפי הקב"ה. אבות האומה מבינים שעם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה. השבת תורו של משה ללמוד את הלקח הזה

 

 

פרשת השבוע וארא צמודה מאוד לפרשת שמות. מתוך הסנה הבוער התגלה אלוקים למשה רבינו, והוא שולח אותו להוציא את בני ישראל מארץ מצרים, אל הארץ שהובטחה לאברהם, ליצחק וליעקב.

 

לזמני הדלקת נרות ויציאת השבת - היכנסו לכאן

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

בפתח פרשתינו שוב חוזרת ההבטחה, אותה ברית של "אני הקימותי", עם אברהם, יצחק ויעקב - לתת להם את הארץ שגרו בה, ארץ כנען. לשם מבקש הרב"ה ממשה להוציא את ישראל.

 

עוד על פרשת השבוע :

 

אבל יש פה גם דברי תוכחה וגערה מצד הקדוש ברוך-הוא אל משה. על מה? על קוצר הרוח. על חוסר הסבלנות. כי בסוף הפרשה הקודמת פונה משה אל ה' ואומר לו "הנה פרעה סירב משלח את ישראל מעבדות לחירות". הוא עוד הכביד עליהם את עבודות הפרך, שיקוששו בעצמם קש לתבן. יחפשו את חומרי הבניה ויבנו לפי הנורמות שפרעה קבע.

 

"חבל על דאבדין ואינם משתכחין"

"למה הרעת לעם הזה?" שואל משה את ה'. למה זה שלחתני, ומאז באתי אל פרעה, לדבר בשמך, "הרע לעם הזה, והצל לא הצלת את עמך".

 

אומר אליו ה', "חבל על דאבדין ולא משתכחין" - חבל על האבות שאבדו מן העולם ולא נמצאים כמותם. לא משתכחין. זה לא שכיח למצוא דוגמאות שלהם.

 

ואומר ה' למשה: אני הבטחתי לאברהם אבינו, עוד בברית בין הבתרים, את הארץ הזאת. חזרתי על ההבטחה גם בברית המילה, וכאשר היה צריך לקבור את שרה אשתו, והארץ כולה הובטחה לו. הוא בא אלי בטענות כשהלך לקנות ב-400 שקל כסף מעפרון החיתי את מערת המכפלה שבחברון? הוא לא התלונן. הוא לא היה קצר רוח.

 

ליצחק הבטחתי את הברית שהבטחתי לאברהם: אני אחדש איתך וכל הארצות האלה, לך. וכאשר סתמו לו את כל הבארות שחפר, יצחק קודח בארות ומוצא מים. עד שהוא מגיע לרחובות, הפלישתים סותמים לו את בארות המים. הוא התלונן? הוא לא התלונן.

 

הבטחתי ליעקב עוד בחלום הסולם, את "הארץ אשר אתה שוכב עליה, לך אתננה ולזערך". וכאשר הוא הגיע לשכם חזרה מ-20 שנות עבדות בבית לבן, הוא קונה מקום לנטות את אהלו ליד שכם. האם הוא בא אלי בטענות? לא ולא.

 

"חבל על דאבדין ואינם משתכחין". ואתה – פונה ה' אל משה - פעם אחת פרעה סירב, וכבר אתה בא אלי בטענות? בחיים צריך אורך רוח, אנחנו עם שצריך ללמוד מה פירוש הביטוי סבלנות. מה פירוש הביטוי ארך אפיים. לא הכל ניתן עכשיו, יש דברים שרק מחר ומחרתיים יתגשמו. אבל האמונה חייבת להיות איתנה, ולא להתפוגג בכל משב רוח קל.

פורסם לראשונה 08/01/2016 01:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים