שתף קטע נבחר

תיעוד מיוחד: לילה עם הלוחמים שמסכלים פיגועים ביו"ש

תצפיות באמצעים מיוחדים, הסוואה מוחלטת, רחפנים, שהות ארוכה בשטח והמון סבלנות לפני המעצר. ynet התלווה לפעילות לילית של גדוד ניצן, שאורב למיידי אבנים ובקבוקי תבערה בצירי יו"ש. "לפעמים ממתינים ימים ארוכים וגם ממציאים משחקים בשביל חמש שניות של מרדף"

 

 

"הלוחמים מבינים שמדובר בעניין של שניות. יש הפללה, מכוונים את הכוחות והם יוצאים מהעמדה ומבצעים מעצר". לגדוד ניצן של חיל האיסוף הקרבי יש תפקיד חשוב ביותר במאבק הממושך של כוחות הביטחון בגל הטרור הנוכחי. ברקע ריבוי פיגועי הירי, הדקירה והדריסה, אמונים חיילי הגדוד לסכל כמעט מדי יום סכנה בהיקפים גדולים יותר: יידויי אבנים ובקבוקי תבערה, בעיקר על צירי הנסיעה ביהודה ושומרון.

 

צוות ynet הצטרף בשבוע שעבר לפעילות לילית לגדוד, המשתייך לאוגדת איו"ש. הגדוד מונה יותר מ-1,200 חיילים ומחולק לכמה מערכים. המערך הלוחם מחולק לשתי פלוגות לוחמים: פלוגת זיקית הרגלית ופלוגת נץ שמפעילה בלוני תצפית ואמצעים שונים. חיילי התצפית היו אלה שזיהו ביום חמישי האחרון את שלושת המחבלים שניסו לדקור כוח מילואים בצומת גוש עציון ונורו למוות.

 

צפו בתיעוד מעצרים בסיוע אמצעים מיוחדים: 

מערך נוסף הוא האיסוף הנייח, שבו מרוכזים כל יכולות התצפית הגבוהות של הגדוד. כמו כן קיים מערך הבנוי בעיקר מאנשי מקצוע בקבע, שמטפלים בכל הבעיות המקצועיות של הציוד המתוחכם. "היכולת של הגדוד להיות גם זה שמביא את ההכוונה בתצפית וגם זה שמבצע בפועל את המעצר מביא הצלחות רבות", סיפר מפקד הגדוד, סגן-אלוף ניר ישעיה. "לפעמים ממתינים ימים ארוכים בשביל חמש שניות של מרדף ותפיסה".

 

הפעילות של חיילי הגדוד מתבצעת החל מכביש 443, שבו נפצעו לא מעט נוסעים מיידוי אבנים, דרך הפרות הסדר באזור הבקעה ועד לדרום הר חברון, שם נפצעו רבים מיידוי אבנים. באזור זה נרצח באוקטובר האחרון אברהם אשר חסנו ז"ל. המנוח, מקריית ארבע, נרגם באבנים, וכשיצא מרכבו נדרס למוות.

 

מלבד האמצעים הטכנולוגיים המיוחדים, שמים בגדוד דגש על הכשירות המבצעית של הלוחם בשטח. "אם בעבר להפרות הסדר היו חוקים ברורים כמו השטח שבו מפר הסדר מפריע והאזור שבו ממתין לו החייל - זה השתנה. היום אנחנו מכניסים כוחות פנימה לתוך מפרי הסדר בהסוואה, שברגע אחד הם יוצאים מעמדה, מפתיעים את המתפרעים ועוצרים את המסית המרכזי", סיפר המג"ד ישעיה.

"מפתיעים את המתפרעים ועוצרים אותם". סא"ל ישעיה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
"מפתיעים את המתפרעים ועוצרים אותם". סא"ל ישעיה(צילום: דובר צה"ל)

"החיילים צריכים להיות סבלניים" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
"החיילים צריכים להיות סבלניים"(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

חיילי המערך הקרבי של הגדוד מבצעים מארבים תכופים בתוך שטחי הכפרים החל מ-24 שעות ועד ל-120 שעות בעמדת המארבים בהיקפים רבים על מנת לתפוס מיידי אבנים או משליכי בקבוקי תבערה. "להיות בתוך עמדת הסוואה במשך כמה ימים רצופים זה לא דבר פשוט, לכן אני אומר לחיילים שלי שתמיד צריך להיות סבלניים", הסביר סא"ל ישעיה.

 

אחד הקצינים שהעביר עם שניים מחייליו חמישה ימים רצופים בעמדה

סיפר כי "השהות הארוכה בעמדה שוחקת, אבל יש בצדה גם יתרון. אחרי פעילות כזאת אני מכיר את החיילים שלי בצורה הטובה ביותר, זה מגבש באופן שקשה לתאר".

 

קצין אחר התייחס לרגעים "המתים" במהלך הפעילות. לדבריו, "אנחנו ממציאים משחקים, זה לא דבר פשוט, אבל ברגע שמבינים את המשימה ויודעים שאנחנו פה בשביל כמה שניות בודדות שיכולות להציל חיים – השחיקה והשעמום עוברים".

 

על רובם של האמצעים הטכנולוגיים בגדוד אי-אפשר לדבר, אולם שיטת הפעולה הפשוטה ניתנת לפרסום: אנשי התצפית מזהים את מפרי הסדר ואת מיידי האבנים ובקבוקי התבערה ואוספים עליהם מידע. המידע מוכנס ל"תיק הפללה", על מנת שזיהוי עתידי יקל על מעצר מיידי. בין היתר עושים בגדוד שימוש ברחפנים שנמצאים גם בשוק האזרחי. במסגרת הפעלת הרחפנים עוברים חיילים הכשרה מיוחדת להטסת רחפן ולשימוש בו.

 

נכון להיום הגדוד נמצא בחזית המאבק בטרור העממי ובעיקר מנסה לייצר שקט על הצירים ובתוך הכפרים. אולם למרות התחושות בציבור, כמות הפרות הסדר ירדה משמעותית בשבועות האחרונים. עם זאת, עדיין קשה להגיע לכל מיידי האבנים, שהופכים ברגע אחד למחבלים, ונעלמים במהירות בסמטאות הכפרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
חיילי גדוד ניצן במארב לילי
צילום: דובר צה"ל
מומלצים