שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ראיון עם שון פן הוביל ללכידת אל צ'אפו

  כוכב הקולנוע נפגש באוקטובר עם ברון הסמים הנמלט וראיין אותו למגזין "רולינג סטון", זאת לאחר שאל צ'אפו יצר קשר עם שחקנים ובמאים במטרה ליצור סרט על חייו. בעקבות הראיון הצליחו גורמי האכיפה לאתר אותו

    

  אז מה הסיפור של אל צ'אפו? כתיבה: מתן כהן    (צילום: אלי סגל וניר כהן)

  אז מה הסיפור של אל צ'אפו? כתיבה: מתן כהן    (צילום: אלי סגל וניר כהן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  גורם במערכת אכיפת החוק של מכסיקו אמר כי ראיון חשאי שערך השחקן האמריקני שון פן עבור המגזין "רולינג סטון" עם חואקין "אל צ'אפו" גוזמן סייע לרשויות לאתר את מקום הימצאו ובסופו של דבר ללכוד אותו.

   

   

  התובעת הכללית של מכסיקו, אלי גומס, חשפה כי גוזמן נעצר בזמן שניסה להפיק סרט על חייו, שאמור היה להציג כיצד הפך ממוכר תפוזים שנשר מבית הספר, לאחד מחברי מועדון המיליארדרים של המגזין פורבס. במסגרת הליך ההפקה, כך הסתבר, נפגש ברון הסמים הידוע לשמצה עם מספר שחקנים ומפיקים, ביניהם גם זוכה פרס האוסקר, שון פן. בכך למעשה העניק לרשויות קצה חוט לאתר אותו.

    

  מהמגזין נמסר כי מי שתיווכה והובילה לקיום הפגישה היא השחקנית המכסיקנית קייט דל קסטיו. באתר של המגזין פורסמו שתי דקות מתוך הראיון, שצולם ככל הנראה בחודש אוקטובר והוביל את הרשויות להתמקד במסגרת החיפושים באזור הכפרי של מדינת דורנגו. בסוף השבוע נעצר אל צ'אפו ובמכסיקו הודיעו כי הוא יוסגר לארצות הברית.  

   

  קטע מהראיון שהעניק אל צ'אפו לשון פן

  קטע מהראיון שהעניק אל צ'אפו לשון פן

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בפתיחתו של הסרטון שפורסם נראה אל צ'אפו לובש חולצה כחולה וחובש כובע בייסבול על ראשו, מכריז כי הראיון ניתן באופן בלעדי ל"גברת קייט דל קסטיו ולסניור שון פן". לאחר מכן סיפר לפן כיצד החל את דרכו בעולם הסמים: "זה היה בגיל 15. במקום שממנו הגעתי, העיר בדירגואטו, לא היו יותר מדי אפשרויות עבודה".

   

  במהלך הראיון מתאר פן את אמצעי האבטחה הרבים שננקטו כדי לאפשר את המפגש בינו לבין ברון הסמים המכסיקני. לאחר מכן שאל את אל צ'אפו האם הוא חש אחריות אישית לממדים העצומים של תופעת הסחר בסמים ברחבי העולם, ומיד נענה בשלילה. "התשובה היא לא, כיוון שגם ביום שבו לא אהיה קיים, התופעה לא הולכת לקטון באף צורה. סחר בסמים? זהו שקר".

   

  כשנשאל גוזמן כלפי מי יש להפנות אצבע מאשימה לתופעת הסחר בסמים, השיב באופן חד משמעי: "אם לא הייתה צריכה, לא היו גם מכירות. זה נכון שצריכת סמים הופכת גדולה יותר מיום ליום - וכך בהתאם גם המכירות".

   

  על החיים כאדם חופשי לאחר שנמלט מהכלא, אמר אל צ'אפו: "בעצם היותי חופשי, אני שמח. חופש זה דבר נחמד. הלחץ? עבורי זה דבר טבעי. הייתי צריך להיזהר במשך שנים במקומות מסוימים ואני לא מרגיש שזה פוגע בבריאותי או בדעתי. אני מרגיש טוב".  

  אל צ'אפו לוחץ את ידו של שון פון ()
  אל צ'אפו לוחץ את ידו של שון פון
   

  גורמים בממשלת מכסיקו: "שון פן נחקר בעקבות הראיון"

  בינתיים, גורמים בממשלת מכסיקו אמרו לרשת "ABC" כי פן ודל קסטיו, שארגנה את המפגש בין השחקן המפורסם לגוזמן, נתונים תחת חקירה בעקבות הראיון.

   

  "גוזמן התעניין בלראות את סיפור חייו על גבי סרט, אבל היה מוכן לדבר על כך רק עם השחקנית קייט דל קסטיו", סיפר פן ל"רולינג סטון" על המפגש עם ברון הסמים. "הדברים הראשונים שעלו לי בראש אלו התמונות ודיווחי החדשות שצרכתי בעניינו. אין ספק שזה הדבר האמיתי. גוזמן לובש חולצת משי, מכנסי ג'ינס שחורים, והוא נראה מטופח ובריא להפליא ביחס לאדם שנמצא במנוסה", הוסיף.

   

  פן גם התייחס לקשיים והחששות שליוו אותו לקראת הראיון, וסיפר כי קיבל מידע על כך שהרשות האמריקנית למלחמה בסמים מודעת למהות הנסיעה שלו: "ידעתי שברגע שאזמין טיסה כלשהי למכסיקו, יונף דגל אדום. הייתה לי תוכנית - להסתיר את עצמי בתא המטען ברכב של חבר, ומשם הסיעו אותי למכונית שכורה שהמתינה עבורי".

   

  "הנמוך": ברח פעמיים מהכלא - ונתפס

  חואקין "אל צ'אפו" גוזמן ניהל במשך שנים רבות את הקרטל הידוע לשמצה סינלואה ובעשור האחרון הוא נחשב לאחד מראשי הפשע המאורגן החזקים בעולם. "אל צ'אפו" (הנמוך), הכינוי של גוזמן, ניתן לו בזכות גובהו הלא מאיים לכאורה: 1.70 מטר. יחד עם זאת, מעלליו לאורך השנים העניקו לו מעמד של אגדה בחייו, בעיקר בקרב הקהילות העניות בצפון מכסיקו. ההוקרה לאיש שהוגדר "חסר פחד" אף הונצחה בעשרות שירים וסרטים.

   

  המנהרה שבה אותר גוזמן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  המנהרה שבה אותר גוזמן(צילום: AFP)

   

  וכך נראה ברון הסמים לאחר שנלכד (צילום: מתוך טוויטר) (צילום: מתוך טוויטר)
  וכך נראה ברון הסמים לאחר שנלכד(צילום: מתוך טוויטר)

   

  הדירה שבה הסתתר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  הדירה שבה הסתתר (צילום: AFP)

  בשנות ה-80 החל גוזמן לצבור כוח בעזרת מי שנחשב למדריכו מיגל אנחל פליקס גז'רדו, שכונה "הבוס של הבוסים" והיה מחלוצי נתיבי הברחת הקוקאין לארצות הברית. ב-1993 הגיע גוזמן השאפתן לגדולה כשמתנקשים שרצו לחסל אותו ירו למוות בשוגג באיש דת. שבועיים לאחר מכן נעצר בגווטאמלה והוסגר למכסיקו, אך ב-2001 הוא הצליח להימלט מהכלא המקומי בפעם הראשונה.

   

  בפברואר 2015 גוזמן נכלא בשנית לאחר מבצע משולב של רשויות החוק במכסיקו עם סוכנויות אמריקניות, אולם חמישה חודשים בלבד לאחר מכן הצליח לברוח פעם נוספת ממאסר, הפעם מבית הכלא אלטיפלאנו - הנחשב לשמור ביותר במכסיקו.

   

  מבצע הלכידה האחרון שלו נערך בסוף השבוע וכלל בין היתר קרב יריות שנמשך שלוש שעות, והוביל למותם של חמישה בני אדם. על פי דיווחים שונים, במהלך קרב היריות הצליח אל צ'אפו לברוח עם אחד מעוזריו למנהרת ביוב. בהמשך הוא אף חמק ממנה ונמלט באמצעות מכונית שאותה גנב, עד שלבסוף נתפס על ידי כוח של חיל הים המכסיקני והוחזר לדירה שבה הסתתר, בבית מלון בעיירה לוס מוצ'יס, כשהוא לובש גופייה מלוכלכת אשר מעידה על הדרך שבה ניסה להימלט.


  בית הכלא שממנו ברח אל צ'אפו בחודש יולי - ואליו חזר כעת (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  בית הכלא שממנו ברח אל צ'אפו בחודש יולי - ואליו חזר כעת(צילום: AFP)

  וכך הוא נראה לאחר מבצע הלכידה הקודם (צילום: AP) (צילום: AP)
  וכך הוא נראה לאחר מבצע הלכידה הקודם(צילום: AP)

   

  כעת במכסיקו כבר מדברים בפה מלא על הסגרתו של אל צ'אפו לארצות הברית - עמדה הפוכה לגמרי לזו שהוצגה לאחר לכידתו הקודמת. אז הכריז התובע הכללי במדינה כי גוזמן יוסגר רק כאשר יסיים לרצות את עונשו

  במכסיקו "בעוד 300 או 400 שנה". היום כאמור הטון הוא אחר לגמרי. מנילו פביו בלטרונס, בכיר במפלגת המהפכנית-המוסדית במדינה, הבהיר כי לגוזמן "יש חובות רבים לשלם עבור מכסיקו, אבל אם יהיה צורך, הוא יוכל לשלם את חובותיו גם במקומות אחרים".

   

  מקור במשרד התובע הכללי במכסיקו טען אתמול כי הליך הסגרתו של אל צ'אפו לארצות הברית עלול להימשך זמן רב: "זה יכול לקחת שבועות ואפילו חודשים. היו לנו גם תיקי הסגרה שארכו שש שנים". מנגד, סנגורו של אל צ'אפו, חואן פבלו בדיו, התבטא בתוקף נגד העברתו לארה"ב: "אין מקום לגרש את גוזמן לארה"ב או לכל מדינה אחרת. במכסיקו יש מערכת חוק והמדינה שלנו חייבת לכבד את הריבונות שלה".

   

  עורך דינו של ברון הסמים כבר הספיק להגיש לא פחות משש עתירות שאמורות להקשות על הסגרתו לידי האמריקנים. בינתיים, גוזמן הועבר בסוף השבוע בשנית לבית הכלא השמור שממנו ברח לפני כחצי שנה בלבד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים