שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נגעתי באשתי הנידה. מה עליה לעשות כעת?

  שאלה:

  נגעתי באשתי יומיים לפני שטבלה במקווה. מה עליה לעשות כעת?

   

   

  << לכל השו"תים במדור החדשו"ת >>

   

  תשובה:

  בתורה מופיע האיסור לקיים יחסי אישות עם אישה נידה, שנאמר "וְאֶל אִשָּׁה בְּנִדַּת טֻמְאָתָהּ לֹא תִקְרַב לְגַלּוֹת עֶרְוָתָהּ"

  (ויקרא י"ח,י"ט). בהלכה נזכרו הרחקות נוספות של איסור חיבוק, נישוק ואף נגיעה. לגבי הרחקות אלו, יש שאמרו שאיסורן מן התורה, ולומדים זאת מהפסוק "לא תקרב". כלומר, שגם יחסי קירבה שאינם יחסי אישות ממש, גם הם אסורים. אולם רובם של הפוסקים הסכימו כי הרחקות אלו, הן גדרים שתיקנו חכמים בשביל להרחיק את האדם מן העבירה.

   

  לכן, הנוגע באשתו בזמן שהיא נידה עובר לדעת רוב הפוסקים על איסור מדברי חכמים. עם זאת, יש לדעת שאין הבדל בין ימי המחזור הראשונים לבין הימים שבהם האישה שומרת את שבעת הנקיים עד הטבילה (ימי הליבון), וראה ב"י יורה דעה סימן קצ"ה).

   

  בגמרא (תלמוד בבלי, מסכת שבת דף יג, א) מסופר על תלמיד חכם שמת בחצי ימיו. אשתו ביקשה מן החכמים לדעת על מה נענש. פעם אחת פגש אותה אליהו הנביא, ושאל אותה האם בעלה המנוח נגע בה בימי נידותה, וענתה "חס ושלום, אפילו באצבע קטנה לא נגע בי".

   

  המשיך ושאל: ומה בנוגע לימי ליבונך (שבעת הנקיים)? - והיא ענתה שבימים אלה הם אמנם לא קיימו יחסים, אך על שאר הרחקות לא הקפידו: "אכל עמי, ושתה עמי, וישן עמי בקירוב בשר, ולא עלתה דעתו על דבר אחר". אליהו תלה בכך את סיבת מיתתו.

   

  מסיפור זה אפשר ללמוד לענייננו, שאסור לאיש לגעת "אפילו באצבע קטנה" באשתו בהיותה נידה, וכן שאין כל הבדל בין הימים הראשונים לבין ימי שבעת הנקיים הסמוכים לטבילה.

   

  "ומה עליה לעשות?"

  ודאי התכוונת לשאול "מה עליכם לעשות?" זוג שקיים יחסים בשוגג או במזיד, בזמן שהאישה היתה אסורה,

  עבר על איסור תורה, וכדברי הרמ"א "וימלא פחד ורתת על העבירה שבאה לידו" (שולחן ערוך יו"ד סימן קפה, סעיף ד'). הפוסקים דנו כיצד עליו לכפר על מעשיו, בין בתענית ובין בצדקה, כדי "שבכל עת יהיה לבו נכנע ויהיו חטאיו נגדו תמיד" (פתחי תשובה שם בשם המג"א).

   

  לא מצאתי שהפוסקים התייחסו למקרה שבו זוג עבר על דיני ההרחקות כגון נגיעה, ולכן מעיקר הדין במקרה כזה אין צורך לעשות דבר. יחד עם זאת, כלל בידינו שכל אדם שנכשל בדבר הלכה, ראוי שיתחזק בלימוד אותן ההלכות שנכשל בהן. ולכן נכון שהזוג יוסיף וילמד את דיני טהרת המשפחה, לימוד המביא לידי מעשה כך "שבכל עת יהיה לבו נכנע", ויחד יצליחו ויוסיפו "לשמור ולעשות את כל דברי התורה הזאת" (דברים ל"ב). כל טוב (משיב: הרב חן שריג).

   

  • לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים