שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ארה"ב השמידה את "בנק המזומנים" של דאעש בעיראק
  רשת CNN מדווחת על תקיפה בלתי שגרתית של ארצות הברית במוסול שבעיראק שבה נהרס בניין שהכיל כמויות עצומות של מזומנים ששימשו את דאעש לתשלום לאנשיה וכן למימון מבצעי טרור. שתי פצצות במשקל של כמעט טונה נורו אל הבניין והרסו אותו כליל

  תקיפה משמעותית ובלתי שגרתית של מטוסי צבא ארצות הברית נגד "בנק המזומנים" של דאעש בלב מוסול שבעיראק. שני בכירים במשרד ההגנה האמריקני אישרו לרשת CNN שמטוסים הטילו פצצות והשמידו בניין שבו אחסן ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) כמות עצומה של מזומנים ששימשה לתשלום לאנשי הארגון וכן לייזום פעולות טרור.  

  לחימה בין צבא עיראק לדאעש. ארכיון (צילום: AP) (צילום: AP)
  לחימה בין צבא עיראק לדאעש. ארכיון(צילום: AP)

   

  אותם גורמים לא נקבו בסכום המדויק שאותו החזיק דאעש בבניין, אך ציינו שמדובר במיליונים. שתי פצצות במשקל של כמעט טונה כל אחת פגעו בבניין והשמידו אותו כליל. בכוונת ארצות הברית לפגוע בעוד מוקדים פיננסיים של דאעש כדי לפגוע ביכולתו של הארגון לפעול כישות מדינתית.

   

  לפני כמה שבועות פגעו מטוסי הקואליציה במכליות נפט שהובילו אנשי דאעש, וגם אז הסבירו האמריקנים כי הם מתכוונים לפגוע בכיסו של ארגון המדינה האיסלאמית. ארצות הברית מגבשת מודיעין איכותי בנוגע לאופן איסוף המזומנים של דאעש וחלוקתו.

   

  עבור הצבא האמריקני הפעולה במוסול רגישה ביותר, משום שהבניין שהותקף נמצא באזור מאוכלס ולסטייה קלה של הפצצות הייתה עלולה להיות משמעות הרת אסון. מטוסים ומטוסים ללא טייס חגו מעל הבניין בימים שקדמו לתקיפה כדי ללמוד מתי המתחם פנוי יחסית מאזרחים, ותקפו בשעה שהוגדרה אופטימלית לפגיעה במינימום אזרחים. בתוכניות המבצע, ארצות הברית לקחה בחשבון שכ-50 אזרחים עלולים להיפגע, אך לאחר התקיפה התברר שחמישה עד שבעה נהרגו.

   

  הקואליציה בהובלת ארה"ב ביצעה שלשום (א') 26 תקיפות אוויריות נגד יעדי הארגון בסוריה ובעיראק. 11 מהתקיפות בוצעו נגד מטרות בעיראק, בהן מבנה ששימש כמחסן, שש "עמדות טקטיות" ועוד. 14 מהתקיפות בוצעו בסוריה. כך נמסר בהודעה שנמסרה אתמול מהקואליציה. 

   

  לפני כמה ימים אמר דובר הקואליציה קולונל סטיב וורן כי הארגון איבד כשליש מהשטח שהיה בשליטתו בעיראק ובסוריה. "בעיראק דאעש איבד כ-40 אחוז, ובסוריה אנחנו מעריכים שהוא איבד כ-20 אחוזים", אמר וורן. "יחד הם איבדו כ-30 אחוזים מהשטח שהיה להם פעם".

   

  בנוסף, דובר הצבא האמריקני מסר כי תקיפות הקואליציה הביאו לירידה של 30 אחוז ברווחי הנפט של הארגון, וכי תפוקת הנפט של דאעש פחתה מכ-45 אלף חביות ביום לכ-34 אלף.

   

  הישגי צבא עיראק מול דאעש

  בשבועות האחרונים נרשמות הצלחות מבצעיות של צבא עיראק מול הארגון. לפני כמה ימים טענו גורמים צבאיים כי סגנו השני של מנהיג דאעש, עאסי עלי נאסר אל-עוביידי, נהרג בהפצצה אווירית באזור ברוואנה שבמחוז אל-אנבאר במערב המדינה. כמה ימים קודם לכן נמסר כי ת'אמר מוחמד מטלוב חוסיין אל-מחלאווי, המכונה "שר המלחמה של דאעש", נהרג גם הוא בהפצצה. אל-מחלאווי, המכונה "אבו מועאז", שימש כמפקד המערכה של דאעש באזור חדית'ה ונחשב לאחד מהמפקדים הבולטים בארגון.

   

  בסוף החודש שעבר הודיע צבא עיראק שהוא כבש את המתחם הממשלתי ברמאדי ושלמעשה הביס את ארגון הטרור. כל לוחמי הארגון נטשו את המתחם במרכז העיר שבו התבצרו, במה שנתפש כאחד ההישגים הגדולים ביותר של השלטונות בעיראק מאז איבדו יותר משליש משטחי המדינה לטובת דאעש. רמאדי, בירת מחוז אנבאר, נמצאת במרחק של 90 קילומטרים מערבית מבגדד.

   

  הצבא העיראקי הניף את דגל המדינה מעל הבניין המרכזי במתחם הממשלתי שנכבש מידי דאעש. "כן, העיר רמאדי שוחררה. הכוחות העיראקיים ללוחמה בטרור הניפו את דגל עיראק מעל מתחם הממשלה באנבאר", אמר דובר הכוח לפעולות מיוחדות יחייא ראסול בהצהרה טלוויזיונית.

  תמונת ניצחון. דגל עיראק במרכז רמאדי (צילום: AP) (צילום: AP)
  תמונת ניצחון. דגל עיראק במרכז רמאדי(צילום: AP)

   

  כיבוש העיר רמאדי מידי דאעש

  כיבוש העיר רמאדי מידי דאעש

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP PHOTO/NAVY MEDIA CONTENT SERVICES/HO/GEORGE J PENNY
  מטוס קרב אמריקני. ארכיון
  צילום: AFP PHOTO/NAVY MEDIA CONTENT SERVICES/HO/GEORGE J PENNY
  מומלצים