שתף קטע נבחר

פריצת דרך: עצורים בפרשת "קמפיין החרד"קים"

שני חרדים נעצרו בחשד להסתה נגד חיילים חרדים, במסגרת חקירה סמויה שהתנהלה מספר חודשים במשטרת ירושלים, בניסיון לעלות על עקבותיהם של המעורבים ב"קמפיין החרד"קים". העצורים חשודים כי איימו על חיילים, הפיצו פרטים אישיים של פעילי גיוס במגזר - והסיתו נגדם. רעייתו של קצין חרדי שהגיש תלונה: "חוששת מפגיעה בי ובילדיי בעקבות המעצרים"

 

פריצת דרך בחקירת קמפיין החרד"קים: שלוש שנים לאחר שפרץ בסערה על קירות הריכוזים החרדיים – עצרה המשטרה הבוקר (ג') שני גברים חרדים בבני ברק, במסגרת חקירה המתנהלת במחוז ירושלים נגד מסע ההסתה כלפי החיילים החרדים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>  

 

העצורים חשודים בעבירות הגנת הפרטיות והעלבת עובד ציבור. זהותם אסורה לפרסום בשלב זה עד אשר יובאו בפני שופט. מקורות המעורים בפרשה מסרו כי משטרת ישראל קיבלה את שמותיהם של ארבעה חשודים, לצד ראיות הקושרות אותם לכאורה לקמפיין - אך רק שני מעצרים בוצעו עד כה. במשטרה מסרו כי החקירה נמצאת בעיצומה, וייתכנו מעצרים נוספים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

מחומר החקירה עולה כי החשודים הפיצו פשקווילים ושלחו בדוא"ל איומים כלפי חיילים חרדים המשרתים בצבא. עוד עולה, כי חשפו את פרטיהם האישיים באותם פרסומים ופשקווילים - והשמיצו אותם באופן הלועג ובז להם.

 

כמו כן, שני העצורים חשודים בפרסום כרזות שבהן מאויירים חיילים חרדים בדמות חזיר, וכן פשקווילים שהזהירו את הציבור מפני אותם חיילים חרדים שכונו "חרד"קים" (ראשי תיבות לחרדים קלי דעת).

 

הסתה בלתי פוסקת

לצד המשך הפרסומים הפוגעניים לאורך השנים, נרשמו מספר ניסיונות להיאבק בתופעה. לאחרונה פורסם כי קצין חרדי אף הגיש תלונה על הסתה במשטרה נגד העומדים מאחורי הקמפיין. רעייתו אמרה הבוקר בראיון ל-ynet כי היא "חוששת מפגיעה בי ובילדיי בעקבות המעצרים".

 

מתוך חוברת ההסתה ()
מתוך חוברת ההסתה
 

 

בין היתר, פורסמו בשנים האחרונות עשרות כרוזים ופשקווילים שעניינם השמצת החיילים החרדים והפעילים לגיוסם במגזר, ושיאם בהפצת חוברת עם שמותיהם של הפעילים ופרטיהם האישיים, לפני כחצי שנה, תחת הכותרת "ציידי הנשמות".

 

החרדים הקיצונים חשפו בפרסומים את פרטיהם האישיים של "הציידים" – שמותיהם המלאים, תמונותיהם, מספרי הזהות והטלפון, כתובות המגורים והחוגים הדתיים מהם באו – ואפילו מצבם האישי. כמו כן צויין מה תפקידו של כל אחד מהם והפרופיל האישי שלו.

 

אחד הוגדר כ"שבאבניק מצוי, מריר וחסר סיפוק", האחר "צעיר קל דעת" שנמשך לעיסוק ב"סחר בנשמות", ויש שהוא "ממשפחת גדולים, מהגרועים", אשר "שנאתו לתלמידי חכמים מעבירה אותו על דעתו". מגייס נוסף מתואר כ"פרחח צעיר" המחפש את עצמו ב"מערך המיסיון הצבאי", ועוד אחד הוא "נהנתן ומדורדר רוחנית".

 

"מקווים לכתב אישום פלילי"

במסגרת המאבק בתופעה בשנים האחרונות התקיים דיון מיוחד בכנסת בנושא. ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) אף שלח מכתב בנושא למפכ"ל המשטרה. הוקמה ועדה לטיפול בהיבט המשפטי של הפרשה בשיתוף עם הפרקליטות, הפרקליטות הצבאית והמשטרה, ונראה כי הבוקר נשאו המאמצים המשותפים של חיילים ופעילים חרדים וגורמי אכיפת החוק פרי.

 

היכנסו כאן לצפייה בקומיקס המלא

 

מאז החל הקמפיין דווחו מספר תקיפות אלימות כלפי לובשי מדים בשכונות החרדיות. לפני כמה

חודשים הותקף קצין צה"ל המשרת ב"גבעתי", שהגיע לבקר שניים מחייליו במאה שערים.

 

פעילים חרדים הביעו סיפוק ממעצרם של השניים. אלי אדלר מארגון שח"ר העוסק בשילוב חרדים בצבא, בהשכלה ובתעסוקה, אמר כי "סוף-סוף המשטרה והפרקליטות הצליחו לבצע צעדים מעשיים, ולהביא את המעורבים בקמפיין הגלבסי-שטימרי הזה למעצר". אדלר, פעיל חברתי-חרדי שפרטיו הופצו במסגרת חוברת ההסתה, הביע תקווה "שזה יסתיים בכתב אישום פלילי", כדבריו.

 

הרב דוד בלוך, ממקימי הנח"ל החרדי, אמר בתגובה למעצרים: "בכל חברה יש אנשים רעים, ורעים במיוחד. בכל חברה יש אנשים שיכולים לצייר את החולקים עליהם בסגנון דר-שטרימר. אך מה שכואב פה במיוחד הוא שהם חושבים שהם פועלים 'לשם שמיים'. אני מציע בהזדמנות זו לחשוב האם החפץ חיים והחזון איש היו חותמים על כזה קמפיין. האם זה אכן 'לשם שמיים' - או שזה ביטוי לרוע תהומי".

 

סגן שר הביטחון, אלי בן דהן ("הבית היהודי"), בירך אף הוא את המשטרה "ששמה ידה על מי שמסית נגד חיילי צה"ל", כדבריו. "אחרי מאבק מתמשך בהסתה נגד חיילים חרדים, הגענו להישג משמעותי וחשוב שגם יהווה הרתעה למסיתים אחרים, אך מעצרם של המסיתים אינו מספיק, יש לוודא שהם יובאו לדין ויענשו.

 

"חיילי צה"ל החרדים עושים מעשה חשוב ואמיץ ומתגייסים לצבא כדי לשרת את כלל האזרחים, ועלינו לסייע להם להשלים את שירותם בצורה הטובה ביותר שיש".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסתה שנמשכת כבר שלוש שנים
מומלצים