שתף קטע נבחר

תחרות הכחשת שואה באיראן: 50 אלף דולר לזוכה

רק שבועיים לפני יום השואה הבינלאומי, איראן הודיעה על תחרות קריקטורות נושאת פרסים להכחשת והגחכת רצח היהודים. שגריר ישראל באו"ם דנון פנה לארגון בדרישה לגנות את טהרן: "אנטישמיות שמעניקה לגיטימציה לרצח"

מי שחשב שאיראן תשתנה אחרי הסכם הגרעין עם המעצמות שוב מתבדה. איראן הכריזה שוב, כשבועיים לפני יום השואה הבינלאומי שחל ב-27 בינואר, על תחרות קריקטורות בינלאומית להכחשת השואה ואף הגדילה את הפרס הכספי הניתן לזוכים פי 4 – מ-12 אלף דולר ל-50 אלף דולר.

אושוויץ על החומה. האיור המנצח ב-2006
אושוויץ על החומה. האיור המנצח ב-2006
 

באפריל 2015 התקיימה תחרות של "בית התרבות האיראני", בשיתוף עם מרכז התרבות סרצ'שמה, בנושא הגחכת השואה באמצעים סאטיריים. התחרות הזמינה משתתפים להציג איורים סאטיריים על השואה והמענק שניתן למקום הראשון היה 12 אלף דולר. המקום השני זכה ב-8,000 דולר והמקום השלישי ב-5,000 דולר. האיורים הסאטיריים היו מיועדים להיות מוצגים במוזיאון "פלסטין" באיראן.

 

בשנת 2006 עיתון איראני החליט לבקש מקוראיו לשלוח איורים המציגים את השואה באופן סאטירי, והאיורים הנבחרים פורסמו בעיתון.

דורש לגנות. שגריר ישראל באו"ם, דני דנון (צילום: UN photo/ Cia Pak) (צילום: UN photo/ Cia Pak)
דורש לגנות. שגריר ישראל באו"ם, דני דנון(צילום: UN photo/ Cia Pak)
 

כעת הכריזו האיראנים על תחרות חדשה. במסגרת התחרות, שמאורגנת על ידי הרשות המוניציפלית של טהרן, מוצגת קריאה בינלאומית ליצירת קריקטורות על השואה, כאשר המוטיב המרכזי הוא הכחשה והגחכה של השואה כבסיס לתחרות. הזוכים יקבלו פרס כספי משמעותי, והמקום הראשון יזכה ב-50,000 דולר. בניגוד לשתי התחרויות הקודמות, האירוע הנוכחי מהווה עליית מדרגה משמעותית שכן הוא מגיעה בחסות של הרשות המוניציפלית של בירת איראן, הדגש שלה הוא בינלאומי, והפרס גבוה באופן משמעותי מפרסים קודמים.

 

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, פנה בדחיפות למזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, בדרישה לגנות את איראן על קיום תחרות קריקטורות בינלאומית להכחשת שואה בחסותה. "מדובר במעשה אנטישמי שמהווה את הרוע בהתגלמותו", כתב דנון. "הכחשת שואה היא הביטוי החזק ביותר של אנטישמיות המעניק לגיטימציה לרצח של 6 מיליון יהודים".

 

השגריר דנון הוסיף בפנייתו: "האו"ם יציין בסוף החודש את יום השואה הבינלאומי, בזמן שמדינה החברה בארגון מייצרת תחרות בינלאומית שכל תכליתה הכחשת שואה. האיראנים מנסים לחלל את זכרם של 6 מיליון יהודים שנרצחו בשואה ועל האו"ם לעמוד לצדה של ישראל ולגנות את המעשה הנתעב הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מנהיגה הרוחני של איראן, עלי חמינאי
צילום: AP
מומלצים