שתף קטע נבחר

מ"ימי ישיבה" ועד שיעורי זוגיות: "תודעה יהודית" בצה"ל

"חיבור למסורת ישראל" ביחידות הלוחמות, שיעורי מוטיבציה ביהדות - וריבוי פעילויות דתיות ללא תשלום, על ידי עמותות בעלות אוריינטציה דתית. קצין בכיר: "מפקד שרצה, יכול היה לקבל אוטובוס, לינה ואוכל מהרבנות הצבאית - אבל עבור פעילות בשדה בוקר, היה לו קשה לקבל זאת". רגע לפני רפורמת הרמטכ"ל: הצצה לעקרונות התודעה היהודית של צה"ל

רגע לפני שענף התודעה היהודית בצה"ל משתנה בהוראת הרמטכ"ל, אחרי שנים של יריבות בין הרבנות הצבאית לחיל החינוך – שופך מסמך העקרונות של פעילות התודעה היהודית בצבא, אור על הדרך שבה ראה צה"ל עד היום את הנחלת המורשת היהודית לחייליו.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>  

 

בין היתר, כלל מסמך העקרונות הנחיות של הרבנות הצבאית לקיום שיחות בנושא "חוסן משפחתי" לחיילים נשואים אחת לחצי שנה; פעילות חיבור למסורת ישראל אחת לחודש ביחידות הלוחמות - וריבוי פעילויות דתיות באישור ובעידוד הרבנות הצבאית, מאחר ואלו ניתנו ללא תשלום על ידי עמותות בעלות אוריינטציה דתית.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הרמטכ"ל רא"ל גדי אייזנקוט, הודיע אתמול (יום ג'), באיגרת שהפיץ הצבא, כי ענף תודעה יהודית-ישראלית ייצא משורות הרבנות הצבאית במהלך היסטורי, שעורר כצפוי התנגדות מצד גורמים בחיל הרבנות הצבאית.

 

מפקד בכיר: "נדע לעשות את האיזונים" (צילום: זיו ריינשטיין) (צילום: זיו ריינשטיין)
מפקד בכיר: "נדע לעשות את האיזונים"(צילום: זיו ריינשטיין)

 

לפי הרפורמה שעליה החליט רא"ל אייזנקוט, ותחל בעוד חודש – ימשיך ענף התודעה היהודית לפעול, אבל ביחד עם גורמי חיל החינוך, ובהתייעצות משותפת של קצין חינוך ראשי והרב הצבאי הראשי, ותחת פיקודו הישיר של ראש אגף כוח אדם בצה"ל.

 

משוחררים ל"יום ישיבה"

ועדת היגוי שתורכב מאנשי מקצוע משני המגזרים, ומקציני צבא בשני החֵילות, תמסד בחודשים הקרובים את הדרך שבה יועברו החל מהשנה הקרובה תכני העשרה לחיילים. באיגרת שהפיץ היום, כתב הרמטכ"ל: "צה”ל הוא צבא העם המאגד קשת רחבה מבני החברה הישראלית. מתוקף היותנו צבא מאוחד וממלכתי, צבאו של עם ישראל, אנו נדרשים לשמר את דמותנו ואת עשייתנו בליבת ההסכמה הישראלית.

 

"במוקד מפגשים שקיימנו בנושא לאחרונה, הגענו להבנה כי שמירה על צה"ל כצבא ממלכתי במדינה דמוקרטית, המספח את המאחד ואת המשתף לכלל חייליו - תחום הזהות והתודעה היהודית-ישראלית יהיה חלק בלתי נפרד מתוכנית החינוך הכוללת בכלל יחידות צה"ל".

 

ממסמך העקרונות שלאורו פעל עד כה ענף התודעה היהודית – עולה תמונה של תפיסת המושג "תודעה יהודית" באופן חד-מימדי. המסמך צפוי, כאמור, לעבור שינויים בחודשים הקרובים, בהתאם להנחיות הרמטכ"ל.

 

על פי הרבנות הצבאית, עקרונות הפעילות הם מפגש עם מקורות ישראל, מענה על הצורך המבצעי ובניית תודעה יהודית לטווח ארוך. "החיילים והמפקדים מגיעים לפעילות תודעה יהודית מכורח פקודה, ולכן יש להקפיד להישאר במסגרת ההסכמה הלאומית הממלכתית ברוח ציונית", נכתב בהנחיות המסמך. "אין לעסוק כלל בנושאים פוליטיים מובהקים. יש לחנך לאהבת הארץ, ולכן אין לבקר את תרבותם ואורח חייהם של עדות, קבוצות ותרבויות בחברה, ויש להימנע מייזום של פעילוּת שיש בה כפייה התנהגותית".

 

לצד אלה, מצוין כי בפעילויות החובה יש לקיים אחת לחודש במסגרת תוכנית העבודה, פעילות הכוללת הכרה וחיבור למורשת ולמסורת ישראל עבור יחידות לוחמות, ואחת לחודשיים עבור יחידות עורפיות. עוד עולה, כי יש לערוך "יום ישיבה" לחיזוק עולמו הרוחני של החייל המסורתי או הדתי, וכלל היחידות ישחררו את חייליהן הזכאים לכך.

 

דיווחים תקופתיים לבכירי הרבנות הצבאית

הנחיה נוספת נוגעת לפעילות חובה לפיה תיערך שיחה בנושא "חוסן משפחתי" בכל היחידות, פעם

בחצי שנה, עבור החיילים הנשואים. כלל היחידות אף רשאיות לקיים ערב זוגות עבור החיילים הנשואים, העוסק בנושאי משפחה, זוגיות וחינוך ילדים בראי היהדות.

 

לצד כל אלה, מנחה המסמך לחלק בבתי כנסת בבסיסים, לקראת שבת, את דף פרשת השבוע, לערוך טקסי עונג שבת, סעודה שלישית, דבר תורה בסעודות חגיגיות ועוד.

 

מדף ההנחיות עולה עוד, כי בכל חודש ידווח הרב הצבאי היחידתי לממונים עליו על פעילות יחידתו בתחום התודעה היהודית, וכן יעביר דיווחים תקופתיים על הפעילות לבכירי הרבנות הצבאית. בין הנושאים בפעילויות העוסקות בחיזוק רוח הלחימה מתוך מקורות היהדות, שיועברו לחיילים: גבורה ממקורות היהדות, מנהיגות מתוך מקורות היהדות בתנ"ך ובמאמרי חז"ל, גבורה במלחמות התנ"ך, מוטיבציה ביהדות ועוד.

 

פעילוּת חינם, אז למה לא?

יצויין כי בחלק הארי של היחידות בצה"ל לא פעלו באופן מלא על פי עקרונות אלה, והמסמך היה יותר בגדר המלצה. יחד עם זאת, מפקדים רבים ביחידות השונות הרבו להוציא לפעילויות דתיות את חייליהם באישור ובעידוד הרבנות הצבאית, מאחר ופעילויות אלו ניתנו ללא תשלום על ידי עמותות בעלות אוריינטציה דתית. זאת, בניגוד לפעילויות שרצה להוציא חיל החינוך, למשל בנושאי ערכים והיסטוריה, ונדחו פעמים רבות על ידי היחידות השונות, בשל משאבים מוגבלים של חיל החינוך.

 

לפני מספר שנים פורסם דו"ח מבקר המדינה שביקר את הכמות הגדולה של תכני דת לחיילים, וקרא לצה"ל לערוך סדר בנושא.

 

קצין בכיר בצה"ל הסביר הערב ל-ynet, כי "מעתה נדע לעשות את המינונים הנכונים, גם על מנת שתהיה אחידות בנושא". הוא שידר צפירת הרגעה כי "ענף תודעה יהודית לא יקוצץ ואף יועצם. לא נוותר על התודעה היהודית, וגם לא נפריט אותה".

 

עם זאת, הבהיר הבכיר כי "מפקד שרצה, יכול היה לקבל עד היום אוטובוס, לינה ואוכל מהרבנות הצבאית לטובת פעילות עבור חייליו - אבל עבור פעילות אחרת, כמו למשל בשדה בוקר, היה לו קשה לקבל זאת. לכן נדע לעשות את האיזונים בנושא".

 

מדובר צה"ל נמסר: "במסגרת הנחיית הרמטכ"ל שנתקבלה אתמול, יבחנו את כלל הפעילויות בענף התודעה היהודית".

 

מ"תנועת נאמני תורה ועבודה" שתומכת בהעברת התודעה היהודית לאכ"א, נמסר: "החינוך לערכים היהודיים לא צריך להיות בבלעדיות של הרבנות הצבאית. הדבר בעייתי במיוחד בפקודה הקובעת חובה לכל החיילים הנשואים לעבור הרצאה בנושא 'חוסן משפחתי', על ידי רב, פעם בחצי שנה. לא נכון לתת לרבנות הצבאית מונופול על ערכי היהדות".

 

ח"כ אלעזר שטרן ("יש עתיד"), לשעבר ראש אכ"א, הוסיף כי "כאשר פוליטיקאים ממפלגה אחת מתעסקים עם תחום יחידות צה"ל, או עם אופי היהדות בצה"ל, הם הופכים את העניין לפוליטי - ומעצימים את הנזק בזהות שיצרה מפלגת 'הבית היהודי' בין יהדות לימניות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, יובל חן
"רפורמה היסטורית" של הרמטכ"ל (משמאל), שהוציא את הענף מידי הרב הצבאי הראשי (מימין)
צילום: אלכס קולומויסקי, יובל חן
מומלצים