שתף קטע נבחר

OECD: הפערים בישראל מתרחבים, הכי הרבה עניים

דו"ח של ה-OECD ממקם את ישראל כמדינה עם שיעורי העוני הגבוהים ביותר בקרב חברות הארגון – כ-21% מתושבי המדינה נמצאים מתחת לקו העוני, יותר מאשר במכסיקו, טורקיה וצ'ילה. באמצע שנות ה-90 כ-14% בלבד מתושבי ישראל היו מתחת לקו העוני. בפערי השכר מדורגת ישראל במקום השלישי, אחרי ארה"ב ומקסיקו

תמונת מצב קשה על שיעורי העוני והאי שוויון בישראל: דו"ח של הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (ה-OECD) דירג את ישראל כמדינה עם שיעורי העוני הגבוהים ביותר בקרב המדינות החברות בארגון – כ-21% מתושבי המדינה נמצאים מתחת לקו העוני, יותר מאשר במכסיקו, טורקיה וצ'ילה. לפי המחקר, באמצע שנות ה-90 כ-14% בלבד מתושבי ישראל היו מתחת לקו העוני. הנתונים פורסמו במסגרת מחקר מקיף שבדק את נושא פערי השכר מכמה היבטים שונים.

 

ארצות הברית נמצאת במקום הרביעי עם כ-17% מהאוכלוסיה הנמצאת מתחת לקו העוני. שיעור העניים הנמוך ביותר נמדד בצ'כיה ובדנמרק - כ-6% מאוכלוסיית מדינות אלו נמצאות מתחת לקו העוני. יצוין כי ממוצע ה-OECD עומד על 11%.

גם בפערי השכר מדורגת ישראל במקום גבוה - השלישי מבין מדינות ה-OECD, לאחר ארה"ב ומקסיקו. לפי המחקר, מאז שנות ה-80 גדלו פערי השכר ברוב מדינות ה-OECD. לפני כרבע מאה, ההכנסה של העשירון העליון היתה בממוצע גבוהה פי 7 מההכנסה של העשירון התחתון. בשנת 2010 היא היתה כבר גבוהה פי 9.5. מאז אמצע שנות ה-80, אי השוויון הממוצע במדינות ה-OECD זינק בכמעט 10%.  

האי שוויון גבוה במיוחד בצ'ילה, ישראל, מקסיקו, טורקיה, וארה"ב. מנגד הוא נמוך במיוחד בדנמרק, נורבגיה, סלובקיה וסלובניה. במדינות כמו ארה"ב, ניו זילנד, ובאופן מפתיע מעט גם פינלנד ושבדיה, נרשם שיעור עלייה גבוה במיוחד באי שוויון, בעוד שבמדינות כמו צרפת הוא כמעט ולא השתנה. במחקר נטען, כי הממצאים מלמדים על תופעה כלכלית, שבה פירות הצמיחה זורמים באופן עקבי לקבוצה חברתית קטנה יותר ויותר.

 

תחום נוסף שבו ישראל מדורגת במקום לא מחמיא הוא פערי השכר בין גברים ונשים: גברים מרוויחים בישראל 22% יותר מנשים, נתון המציב אותה במקום הרביעי בקרב מדינות ה-OECD, מתחת ליפן, אסטוניה ודרום קוריאה, הממוקמת במקום הראשון עם פערי שכר של כ-36%.

 

ניו זילנד היא המדינה הכי שוויונית בשכר בין המינים עם פער של כ-6% בלבד בין גברים ונשים, לטובת הגברים. ממוצע הפער ב-OECD עומד על 15%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים