שתף קטע נבחר

זה נגמר: אחרי שנתיים תמה מגפת האבולה

חגיגות במערב אפריקה: ההתפרצות הקשה ביותר של הנגיף אי פעם, שהרגה לפחות 11 אלף בני אדם ופגעה ב-29 אלף נוספים, הסתיימה. ארגון הבריאות העולמי הכריז שגם בליבריה, המדינה הנגועה האחרונה, חוסל הנגיף

פינוי גופת חולה שמת מאבולה בגינאה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פינוי גופת חולה שמת מאבולה בגינאה(צילום: AFP)

העולם נשם היום (ה') לרווחה, כשאחרי יותר משנתיים של מגפת אבולה, שהרגה 11,000 בני אדם וגרמה להעלאת כוננות בגופי בריאות ברחבי העולם כולו, הוכרז כי המגפה הסתיימה – על רק ההודעה כי המגפה תמה גם באחרונה שבמדינות שנדבקו בה, ליבריה.

 

הייתה זו המגפה הקטלנית ביותר של אבולה בתולדות האנושות, ומאז גילוי הווירוס בדרום גינאה בדצמבר 2013 הוא פגע לא רק בתושבי מדינות מערב אפריקה אלא גם בכלכלותיהן. בשיאו, הפיל הנגיף חללים בגינאה, בליבריה ובסיירה לאון, וגופות נערמו ברחובות. בתי חולים שהוצפו במטופלים רשמו מאות מקרי הידבקות חדשים מדי שבוע.

צוותי רפואה מתמגנים לקראת הטיפול בחולים שלקו בנגיף המסוכן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
צוותי רפואה מתמגנים לקראת הטיפול בחולים שלקו בנגיף המסוכן(צילום: AFP)

"היום יכול ארגון הבריאות העולמי להכריז על סופה של מגפת האבולה בליבריה, ולהודיע שכל רשתות ההדבקה הידועות לנו במערב אפריקה נעצרו", הודיע הארגון בז'נבה. מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, הזהיר כי עדיין ייתכן שמקרים בודדים של אבולה יתגלו מעת לעת באזור במהלך השנה הקרובה, אבל גם ההופעות הבודדות האלה צפויות לפחות עם הזמן.

 

"חיסול מגפת האבולה במערב אפריקה הוא עדות למה שאנחנו יכולים להשיג כששילוב כוחות עובד כמו שצריך, ומביא את הקהילה הבינלאומית לפעול לצד ממשלות לאומיות בדאגה לאזרחיהן", אמר המזכ"ל באן.

נגיף האבולה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נגיף האבולה(צילום: EPA)

ליבריה, המדינה שספגה את המכה הקשה מכול במהלך מגפת האבולה, עם 4,800 מקרי מוות, שחררה ב-3 בדצמבר האחרון מבית החולים את שני חולי האבולה האחרונים שלה – אביו ואחיו הצעיר של חולה אבולה בן 15 שמת מהנגיף.

 

ליבריה, הרפובליקה הוותיקה ביותר באפריקה, הייתה המדינה האחרונה שבה סיום המגפה טרם הוכרז – עד היום. בסך הכול הרג נגיף האבולה לפחות 11,315 בני אדם ופגע ב-29 אלף נוספים בשנתיים שבהן השתולל. לפי הערכות מספר הנפגעים האמיתי גבוה יותר, משום שכנראה חולי אבולה רבים מתו מבלי שהרשויות ידווחו על כך.

 

כדי להכריז שמגפת האבולה הסתיימה במדינה כלשהי, יש להמתין 42 יום – פרק זמן כפול מתקופת הדגירה של הנגיף – מהרגע שבו מוכרז החולה הידוע האחרון כנקי מהנגיף.

כפפות רופאים מתייבשות שבמש לאחר ניקוי וחיטוי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כפפות רופאים מתייבשות שבמש לאחר ניקוי וחיטוי(צילום: AFP)

נגיף האבולה גורם חום גבוה, כאבי שרירים, חולשה, הקאות ושלשולים. במקרים רבים הוא משבית איברים וגורם דימומים פנימיים

שלא ניתן להפסיקם. לעתים קרובות, החולים באבולה מתים תוך ימים אחדים. ההידבקות בנגיף נעשית באמצעות מגע עם זיעה, קיא, דם או נוזלי גוף אחרים של אדם נגוע או של אדם שמת לאחרונה.

 

ככל הידוע, פעוט גינאי הוא החולה הראשון שממנו החלה המגפה שזה עתה הסתיימה באפריקה. מגינאה התפשטה המגפה לליבריה ולסיירה לאון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
נגיף האבולה. ייתכנו עוד מקרים בודדים
צילום: EPA
מומלצים