שתף קטע נבחר

הסנקציות על איראן הוסרו. רוחאני: כולם שמחים חוץ מישראל

רגע היסטורי לטהרן: אחרי עשור של סנקציות קשות שכללו חרם נפט ואמברגו נשק, קבעה סבא"א שאיראן קיימה את מחויבויותיה בהסכם הגרעין עם המעצמות - וארה"ב ואירופה הסירו מיד את כל העיצומים. ישראל: "איראן לא זנחה את שאיפתה להשיג נשק גרעיני"

זריף ומוגריני, אמש בווינה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
זריף ומוגריני, אמש בווינה(צילום: EPA)

אחרי יותר מעשור של סנקציות בינלאומיות קשות על איראן, שמוטטו את כלכלתה אבל לא הביאו להפסקת תוכנית הגרעין - אתמול (שבת) הגיע הרגע שלו חיכו 80 מיליון איראנים. הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) קבעה כי איראן עמדה במחויבויות שלה במסגרת הסכם הגרעין - קביעה שסללה את הדרך להסרה מיידית של הסנקציות על הרפובליקה האיסלאמית. "כולם שמחים על ההסכם חוץ מישראל, מחרחרי המלחמה באזור והשמרנים בקונגרס", אמר בהתבטאות ראשונה על כך נשיא איראן חסן רוחאני. הוא כינה את המהלך "עמוד זהב בספר ההיסטוריה האיראני", והסביר כי הוא אף יעצים את הביטחון העצמי הלאומי של המדינה. "זוהי נקודת מפנה בכלכלתה של איראן", אמר.

 

"איראן ביצעה את כל שנדרש ממנה לפי ההסכם שגובש עם המעצמות כדי שיהיה אפשר ליישם אותו במלואו", אמר ראש סבא"א יוקיה אמאנו, זמן קצר לפני מסיבת העיתונאים שבה הודיעו שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, ושרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, על ההישג הדרמטי ועל החלת סעיף הסרת הסנקציות. "היום הגענו ליום היישום של ההסכם שהושג", אמרה מוגריני במסיבת העיתונאים.

 

 
 
"מסירים מיד את כל הסנקציות". קרי בווינה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"מסירים מיד את כל הסנקציות". קרי בווינה(צילום: AFP)

מלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר זמן קצר לאחר ההודעה מווינה כי "גם לאחר חתימת הסכם הגרעין, איראן לא זנחה את שאיפתה להשיג נשק גרעיני, והיא ממשיכה לפעול לערעור היציבות במזרח התיכון ולהפיץ טרור בעולם תוך הפרת מחויבויותיה הבינלאומיות. על המעצמות וסבא"א לעקוב מקרוב אחר הפעילות במתקני הגרעין של איראן ובאתרים אחרים כדי לוודא שהיא לא ממשיכה לפתח בחשאי נשק גרעיני.

 

"ללא תגובה הולמת לכל הפרה, איראן תבין שהיא תוכל להמשיך לפתח נשק גרעיני, לערער את היציבות באזור ולהפיץ טרור. ישראל תמשיך לעקוב ולהתריע אחר הפעילות השלילית של איראן ותעשה את כל הנדרש כדי לשמור על ביטחונה ולהגן על עצמה".

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
לאיראנים יש סיבה טובה לחייך. לפני ההצהרה הדרמטית (צילום: EPA) (צילום: EPA)
לאיראנים יש סיבה טובה לחייך. לפני ההצהרה הדרמטית(צילום: EPA)

ראש סבא"א יוקיה אמאנו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ראש סבא"א יוקיה אמאנו(צילום: EPA)

מיד עם פרסום הודעת סבא"א הודיע מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שנמצא גם הוא בווינה, כי לאור דו"ח סבא"א ולפי ההסכם שהושג – ארה"ב הסירה את כל הסנקציות מעל איראן. "היום ארה"ב, ידידותינו ובנות בריתנו במזרח התיכון, והעולם כולו בטוחים יותר בשל הפחתת האיום של נשק גרעיני", אמר קרי. "איראן עמדה במילתה, ואנחנו נעשה זאת גם, אך נמשיך להיות דרוכים ולבדוק בכל שעה בכל יום בשנים הבאות".

 

הנשיא האמריקני ברק אובמה הוציא צו המבטל את כל הסנקציות שהוטלו עד כה על הרפובליקה האיסלאמית. האיחוד האירופי והאו"ם פרסמו הודעות דומות במקביל. הנשיא האיראני חסן רוחאני צייץ בטוויטר כי הוא מברך על "הניצחון המפואר".

 

מחלקת האוצר של ארה"ב מסרה כי היא תאפשר מעתה לכל אזרח שאינו אמריקני לעשות עסקים עם איראן במגוון רחב של מגזרים כחלק מהסנקציות שהוסרו. מעתה, אזרחים שאינם אמריקנים יכולים לסחור עם גופים ממשלתיים איראניים גדולים ולמכור סחורות ושירותים, בהם כלי רכב, פלדה, פחם וזהב, כך על פי הודעת הממשל האמריקני. הסרת הסנקציות כוללת גם את שוק הנפט האיראני.

 

צרפת "מברכת על היישום המלא של הסכם הגרעין עם איראן", כך אמר שר החוץ הצרפתי לורן פביוס, והוסיף כי הוא מקווה כי אותה "רוח של שיתוף פעולה" תוכל להיות מיושמת בנושאים ומחלוקות בינלאומיים נוספים. עם זאת, הוא הדגיש כי "צרפת תעמוד על המשמר לוודא שההסכם מכובד במלואו". שר החוץ הבריטי פיליפ המונד בירך גם הוא: "מדובר בצעד חשוב. הסכם הגרעין עם איראן הופך את העולם כולו למקום בטוח יותר". גם בגרמניה הגיבו בשמחה גדולה: "היום אנחנו יכולים לדבר באמת על הצלחה היסטורית לדיפלומטיה", אמר שר החוץ פרנק וולטר שטיינמאייר.

 

צמצום אורניום מועשר ופתיחת מתקנים לפיקוח

בין היתר, איראן נדרשה לצמצם משמעותית את רמות האורניום המועשר, כמו גם לצמצם את כמויות הצנטריפוגות שברשותה, וכן להסכים לבדיקות בינלאומיות ופתאומיות במתקניה הגרעיניים.

 

אתמול בבוקר אמר זריף כי הסנקציות יוסרו בהמשך היום. "היום הוא יום טוב לעם האיראני, כי הסנקציות יוסרו היום", אמר זריף לפי סוכנות הידיעות האיראנית איסנ"א עם צאתו לווינה, שם פגש את מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ואת מוגריני.

שיחות הגרעין בין איראן למעצמות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שיחות הגרעין בין איראן למעצמות(צילום: EPA)

הכור באראק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הכור באראק(צילום: AFP)
  

בתוך כך, ענקיות הנפט Total ו-Shell כבר שלחו לדברי איראן נציגים שלהן לטהרן לקראת הסרת הסנקציות, והיום הם ייפגשו עם נציגים במגזר הנפט האיראני. זו עוד עדות לכך שהעולם שש למהר ולחדש את עסקיו עם איראן.

 

ישראל הובילה את ההתנגדות להסכם הגרעין בין איראן למעצמות, וממשלת ישראל טוענת עד עתה כי ההסכם הזה נותן ויתורים גדולים מדי לאיראן ומשאיר לה יכולת גרעינית משמעותית שתאפשר לה לפרוץ אל הפצצה כשתרצה בכך. ארה"ב מנגד מתעקשת כי מדובר בפתרון הטוב ביותר למשבר הגרעין, ובדרך היחידה למנוע מלחמה, הרס והרג.

 

בינתיים אנשי המחנה הנחשב לקיצוני יותר באיראן מאשימים את הנשיא חסן רוחאני כי הוא "קובר" את תוכנית הגרעין של טהרן. בכותרת הגיליון של העיתון השמרני "וטאן א-אמרוז" התפרסמה אתמול הכותרת "קבורה גרעינית". העיתון "ג'וואן" כתב כי המהלך שביצעה השבוע איראן כשבהתאם להסכם הגרעין יצקה בטון על ליבת הכור באראק, צעד קריטי ביישום ההסכם, הוא "פגיעה בגאווה הלאומית".

 

לפי העיתון, העם האיראני מקווה ש"המרירות המלווה את מילוי הכור באראק בבטון תלווה במתיקות של העמסת אוכל על שולחנו של העם" – כשהכוונה כמובן להסרת הסנקציות הבינלאומיות שפגעו בכיסו של כל אזרח.


פורסם לראשונה 16/01/2016 22:46

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הכור האיראני "אראק"
צילום: AFP
מומלצים