שתף קטע נבחר

עימות חזיתי בין בנט לנתניהו: "עובדיך מנהלים אותך"

החרם של משרד החוץ על בנט והגיבוי שנתניהו העניק לעובדים הובילו לעימות ישיר בישיבת הממשלה. "לא שמעתי את דברי הוועד", טען נתניהו, ובנט הגיב: "מעניין. אתה חושש לנהל את האנשים במשרד החוץ. זו שאלת משילות"

עימות חזיתי בין ראש הממשלה לבין אחד משריו הבכירים, במהלך ישיבת הממשלה. לאחר שעובדי משרד החוץ הודיעו כי הם מחרימים את יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, והגיבוי שהעניק לעובדים נתניהו - שר החוץ בפועל - התפתח עימות בין בנט לנתניהו בישיבת הממשלה הבוקר (יום א'). "כך לא מקדמים משילות", אמר בנט לנתניהו, שלטענתו לא גיבה אותו אל מול החרם שהכריז עליו ועד עובדי משרד החוץ.

ישיבת הממשלה, הבוקר (צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות") (צילום: עמית שאבי,
ישיבת הממשלה, הבוקר(צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות")

בעת שבישיבה עלה נושא אישור הדיפלומטים התייחס שר העלייה והקליטה זאב אלקין לדברי בנט בראיון לתכנית "גומרים הולכים" ברדיו תל-אביב, לפיהם "אני מתחיל לחשוב אולי שיש בעיה ב-DNA של משרד החוץ". אלקין אמר: "אני לא יכול שלא להתייחס - נפתלי, ההערה שלך לא הייתה במקום וטוב שתיקנת. אבל גם ההתנהגות של ועד עובדי משרד החוץ לא במקום". מאותו רגע התנהל פינג-פונג מילולי בין בנט לנתניהו.


בנט לנתניהו: "ראש הממשלה, מה הפעולות שנקטת בעניין התבטאות הוועד?"

נתניהו: "אני לא שמעתי על זה".

בנט: "מעניין באיזו מהירות שמעת על ההתבטאות ברדיו אזורי בשישי ופה המידע לא הגיע אליך".

נתניהו: "תראה, אני לא שמעתי על הדבר הזה".

בנט: "אתה חושש לנהל את האנשים במשרד החוץ. זו שאלת משילות - אם עובדים מנהלים אותך או שאתה אותם".

"כל הזמן מתלוננים על משרד החוץ.

 

בצהריים: בנט והוועד יישרו את ההדורים

שר החינוך נפתלי בנט נפגש בצהריים עם יושב ראש ועד העובדים במשרד החוץ, חנן גודר, והשניים יישבו את המחלוקת שפרצה בין הצדדים בעקבות אמירות שהשמיע בנט, בהן הטיל דופי בנאמנות של הדיפלומטים הישראלים. אתמול הודיע הוועד כי יחרים את בנט ולא ישתף עמו פעולה בעקבות דבריו.

 

בהודעה שפרסם בנט נכתב כי "יו"ר עובדי משרד החוץ ביקש מהשר בנט להיפגש בארבע עיניים. השר נענה לבקשתו ושמח לשמוע שהוא מוקיע את אלון ליאל כהרסני לישראל. בנט הבהיר שכוונתו הייתה רק לגבי מספר דמויות הפוגעות בישראל, ולא במכלול עובדי משרד החוץ המסורים. גודר הזמין את השר לביקור במשרד החוץ להתרשם מכל הפעולות שלהם. השיחה התקיימה באווירה טובה. עוד אמר גודר כי אלון ליאל, אלי בר נביא ואילן ברוך הפועלים נגד ישראל ממש אינם מייצגים את עובדי המשרד הנפלאים".

 

מנגד, בהודעה שנמסרה מוועד העובדים נמסר כי שר החינוך נפתלי בנט הוא זה שזימן את יו"ר ועד עובדי משרד החוץ השגריר חנן גודר ללשכתו. "השניים שוחחו בנושאי משרד החוץ", נמסר בהודעה. "השר הבהיר כי לא התכוון לפגוע בעובדי המשרד המסורים. יו"ר הוועד גודר הודה לו על הרוח הטובה שבה התנהלו הדברים. ועד עובדי משרד החוץ ימשיך לפעול ללא לאות למען עובדיו בישראל ובעולם. בזאת ההנחייה לעובדי המשרד לנתק את קשר עם השר בנט הוסרה".

 

ההתבטאויות - והחרם 

המשבר פרץ לאחר שבנט אמר לתוכנית הרדיו: "אם אנשים כמו אלון ליאל שהו במשך מספיק זמן במשרד החוץ יש שם בעיית עומק. שואלים איפה ההסברה. איזו הסברה? כשהפירומן מספר אחת עומד בראש המערכת אז איזו הסברה. הוא יסביר את ישראל? מי תוקע לי כף שהוא לא עשה כאלה דברים גם במהלך כהונתו?" עוד אמר כי ליאל היה אחראי על יחסי החוץ של מדינת ישראל וכעת הוא עושה מאמץ לבודד את ישראל. "אחרי כל זה צועקים שישראל מבודדת בעולם. אותי מטריד מאוד שהאדם שהיה אחראי על קידום המעמד הבינלאומי של ישראל, כשהוא לא בתפקיד - עושה הכול כדי לפגוע במעמדה של ישראל".  

 

עובדים במשרד החוץ הגיבו בזעם על הדברים ואמרו: "זו בושה חרפה שככה מדבר שר בממשלה. זה לא יעבור לו בשתיקה. נתנו הוראה לכל העובדים לנתק קשר עם השר עד שיתנצל. לא נסייע לו בביקורים בחו"ל, לא נארח משלחות שיביא לארץ, לא ננפיק לו דרכונים דיפלומטיים. הקביעה שלו חמורה ביותר". ועד עובדי משרד החוץ פרסם הודעה רשמית שבה נכתב: "שר החינוך של מדינת ישראל התבטא באופן מעוות נגד עובדי משרד החוץ. משמעותה של דרישתו שעובדי המשרד יעברו בדיקת DNA מטילה ספק בנאמנות העובדים למדינה, למוסדותיה ולממשלתה. ההתבטאויות המקוממות של גימלאים יחידים, יוצאי משרד החוץ, אינן מהוות תירוץ להשתלחות חסרת רסן של שר בממשלת ישראל בעובדים. אנו רואים בחומרה רבה את הדברים ועל כן מנחים את כל עובדי משרד החוץ שלא לשתף פעולה עם השר בנט עד לקבלת הבהרת דבריו והתנצלותו".

 


פורסם לראשונה 17/01/2016 12:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי מילרוד
בנט ונתניהו בימים אחרים
צילום: מוטי מילרוד
מומלצים