שתף קטע נבחר

ראש עיר טוב יודע להגיע אל הפרטים הקטנים

במציאות הישראלית המורכבת, ראשי הערים הם הגורם הקרוב והמחובר ביותר לפרטים הקטנים של חיי היום יום. הם שיכולים לבצע את השינויים המשמעותיים עבור האזרח, הם שיתווכו את צרכיו לשלטון המרכזי והם שידעו ליישם את התהליכים המקרו-חברתיים. האם זה באמת קורה?

בשיתוף "מרכז השלטון המקומי"

 

רודולף ג'וליאני, ראש עיריית ניו יורק המיתולוגי, דיבר לא פעם על תיאוריית החלונות השבורים. התיאוריה גורסת כי המקור לשינוי בחיי העיר טמון בהכרח בפרטים הקטנים, הוא אמנם התכוון למאבק בפשיעה שמתחיל מחלון שבור אבל העיקרון חוצה יבשות. ראש עיר נוגע באופן ישיר ובלתי אמצעי בדקויות החיים של כל תושב ואזרח, החל מחינוך ילדיו, דרך הרגלי הפנאי ועד ביטחונו האישי. ראש עיר טוב הוא ראש עיר שיודע להגיע אל הפרטים הקטנים.

 

איך מביאים תרבות להמונים?

מכירים את ישראל? זהו את האטרקציות

 

ראשי הרשויות נדרשים מדי יום לסוגיות מורכבות בחייהם של התושבים ובשלל אתגרים הנכונים להם. השלטון המקומי, מהווה למעשה, את הזרוע הביצועית האמיתית של ממשלת ישראל. הוא המוציא לפועל והמנהל של מוסדות החינוך ברשויות, מפתח את התשתיות, ושותף לתכנון פני העיר. ככזה, נדרש השלטון המקומי לעבודה מקצועית מקיפה ופורה מול כלל משרדי הממשלה. המציאות הוכיחה כי רק שיתוף פעולה הדוק בין השלטון המקומי והשלטון המרכזי יוצר רפורמות אמיתיות ומשפר את איכות חייו של האזרח הישראלי.

נלחמים בצפיפות בכיתות. שיתוף פעולה הדוק בין השלטון המקומי והשלטון המרכזי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נלחמים בצפיפות בכיתות. שיתוף פעולה הדוק בין השלטון המקומי והשלטון המרכזי(צילום: גיל יוחנן)

בזכות שיתוף הפעולה הצלחנו להוסיף סייעת שנייה בגני הילדים, להילחם בצפיפות בכיתות ולהוסיף באופן חסר תקדים מיליארדי שקלים, לפיתוח המגזר הערבי ומאות מיליוני שקלים לפריפריה ולרשויות המוחלשות.

 

אנחנו הכתובת לצרכי האזרח

השלטון המקומי וראש העיר הם למעשה הכתובת הראשונה והנגישה ביותר לצרכיו הבוערים של כל אזרח ואנחנו שמהווים צומת מרכזית בפתרון בעיותיו. אם בדיור, מחיר למשתכן והתחדשות עירונית עומדים בראש סדרי העדיפויות כדי להקל על הנטל הכבד ממילא המוטל על זוגות צעירים וזכאי דיור. אם בחינוך, הרשויות המקומיות מנהלות את מוסדות החינוך בעיר, מעסיקות את מערך עובדי ההוראה, יוזמות ומיישמות את האג'נדה החינוכית לכל תלמיד. אנחנו מאמינים במתן הזדמנות שווה לכל ילד, מהפריפריה ועד המגזר ובמתן תקציבים עודפים לרשויות הנזקקות שלא על חשבון התלמידים האחרים. אם בביטחון, גל הטרור הנוכחי הוכיח כי ראשי רשויות מכל המגזרים הינם מנהיגים מתונים ומאופקים המובילים מצבי משבר וחירום מנהלים מערכות ביטחון ומידע נרחבים לתושב ומספקים לכל הורה ילד ומבוגר תחושת ביטחון אישי מירבית.

 

מרכז השלטון המקומי פעל ופועל בשנים האחרונות כדי להיטיב את חייהם של כלל תושבי מדינת ישראל, מהצפון ועד הדרום, מן הפריפריה ועד המרכז ביישובי המגזר הערבי הדרוזי הבדואי והצ'רקסי ובערים החרדיות. יחד עם השלטון המרכזי נמשיך לקדם רפורמות חברתיות וציבוריות ברות קיימא בכל תחומי החיים המונציפאליים.

 

במציאות הישראלית המורכבת, ראשי הערים הם הגורם הקרוב והמחובר ביותר לפרטים הקטנים של חיי היום יום. הם שיכולים לבצע את השינויים המשמעותיים עבור האזרח, הם שיתווכו את צרכיו לשלטון המרכזי והם שידעו ליישם את התהליכים המקרו- חברתיים אל תוך הפרטים הקטנים המרכיבים את הפסיפס העירוני בדיוק כמו שהוכיח ג'וליאני.

 

הכותב הוא יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות

 

"ועידת "ביחד מזיזים ערים"', של מרכז השלטון המקומי בישראל וקרן קיימת לישראל, תתקיים בין התאריכים ה-19 וה-20 בינואר במרכז הקונגרסים בחיפה. הועידה תיערך במעמד ראש הממשלה ובהשתתפות שרים בכירים, חברי כנסת, ראשי רשויות ונציגי הקרן הקיימת לישראל ותעסוק בקידום חיי היומיום של האזרח בישראל במגוון תחומים ובהם, חינוך, רווחה, תחבורה, דיור, סביבה ירוקה ותרבות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן קפוצ׳ינסקי
חיים ביבס
צילום: ראובן קפוצ׳ינסקי
מומלצים