שתף קטע נבחר

סאטמר נגד שווייץ: "אתרא קדישא" מגיעים לציריך

אחרי בית שמש וירושלים - עכשיו תור ציריך: החרדים דורשים מהשלטונות למנוע עבודות בנייה במתחם הגובל עם בית הקברות היהודי העתיק, ובקהילה היהודית – שמחה וששון. בימים האחרונים התקיימו מספר הפגנות: "מוציאים יהודים מקברם". הקהילה היהודית בתגובה: "שיהודים מחוץ לשווייץ לא יתערבו לנו"

"אתרא קדישא" נוסח שווייץ: החרדים מפגינים נגד הממשלה השווייצרית על חילולי קברים, ובקהילה היהודית – שמחה וששון. הפדרציה היהודית של שווייץ דחתה תביעות של ארגונים חרדיים קיצוניים המשתייכים לחצר סאטמר, למנוע עבודות בנייה במתחם הגובל עם בית הקברות היהודי.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

הפגנות מחאה כבר נערכו מול שגרירות שווייץ בלונדון, ולפי סוכנות JTA כמה מאות נוספים מתכננים להפגין ביום שני הקרוב מול בניין עצרת האו"ם בניו-יורק, במחאה על המשך עבודות הבנייה במתחם שבמחלוקת.

 

עוד בערוץ היהדות :

 

בישראל היה לנו את בית שמש, יפו, אשקלון, יהוד – וכמובן ירושלים. כעת מתברר כי המחלוקת סביב שאלת חפירות באתרים החשודים כבתי קברות יהודיים עתיקים - הגיעה עד לשווייץ השלווה.

 

"עסקנים מבחוץ"

עבודות בנייה במוזיאון לאמנות מודרנית בציריך, הגובל בבית קברות יהודי עתיק - מעוררות, לדברי ה"פורוורד", מחלוקת פנים-אורתודוקסית חריפה בין הקהילה היהודית בשווייץ, לבין גורמים קיצוניים המשתייכים לחצר סאטמר בארה"ב ובאנגליה. האחרונים כבר מאיימים ליצר הד ציבורי נרחב למה שהם מכנים: "הוצאה מקברם של יהודים מימי הביניים".

 

ח"י פאונד ()
ח"י פאונד

 

אישור הקהילה היהודית לעבודות במתחם המוזיאון, התקבלה - לדברי מזכ"ל הפדרציה היהודית של שווייץ, ג'ונתן קרייטנר - פה-אחד. שלוש הקבוצות היהודיות-אורתודוקסיות במדינה הביעו את הסכמתן. קרייטנר מספר כי כל הצדדים (ובהן הרשות המקומית), סיכמו כי העבודות במקום ייעשו בהתאם לרוח ההלכה היהודית.

 

קרייטנר ציין עוד כי "הוא לא חושש כלל להימצאות שרידי גופות במתחם העבודות". הוא הוסיף כי במידה ויימצאו כאלה, הקהילה היהודית המקומית תטפל בנושא בהתאם לדרישות ההלכה.

 

הפדרציה היהודית בשווייץ לא קיבלה בשלוות נפש את מה שהיא רואה כ"התערבות זרה" בענייני הקהילה, מצד אנשי חצר סאטמר: "הכל בידיים יהודיות מקומיות טובות, ואנו לא זקוקים לעצה מקבוצות יהודיות מחוץ לשווייץ", מסר קרייטנר לכלי התקשורת.

 

גם רבני המקום לא נותרו חייבים: במכתב רשמי ששיגרו ראשי הקהילה המקומית, ובהם אב בית הדין של שוויץ, הרב שאול ברייש - נכתב כי הם מבקשים ממי שכינו "עסקנים מבחוץ" להישאר מחוץ לתמונה, והוסיפו: "זה עלול לגרום לנזק". הרבנים שבו וציינו כי העבודות במתחם נעשות תחת פיקוחם האישי.

 

החרדים ממשיכים להפגין

אך נראה כי דבריו של קרייטנר ושאר רבני שווייץ נופלים על אוזניים אטומות. דוד ניידמן, העומד בראש קבוצת המחאה של חסידי סאטמר נגד הבנייה, ממש לא מתכוון לוותר. מול בניין שגרירות שווייץ בלונדון התקיימו עצרות מחאה של חסידי סאטמר. לפי "הג'ואיש כרוניקל" נשאו המפגינים שלטים באנגלית ובגרמנית, שבהם נכתב, בין היתר: "תנו מנוחה לאבותינו".

 

אנשי החסידות העבירו את מחאתם לשגרירויות שווייץ בארה"ב, לונדון ותל אביב - וביקשו שהרחבת המקום לא תעשה באופן שעלול לפגוע בקברים הנמצאים, לטענתם, בשטח המתחם. ניידמן מסר כי "עקירת קברים פוגעת במיוחד בהתחשב בהיסטוריה של המתחם, וקדושתו של בית הקברות שתחילתו לפני יותר מ-600 שנה, והוא ידוע כמקום מנוחתם של חכמים גדולים".

 

גורמים בחסידות החלו במסע גיוס כספים לטובת המאבק. במודעות שניתלו בריכוזי החסידות בלנדון, התבקשו חברי הקהילה לתרום סכומים הגונים, ולכל הפחות 18 (ח"י) פאונד. למודעה מצורפת תמונה ממפגן המחאה שקיימה הקבוצה מול שגרירות שווייץ.

 

ניידמן ציין כי "הקהילה היהודית בכללותה פשוט לא יכולה לשתוק נוכח הריסתו של האתר הקדוש הזה". כאמור, הודיע ניידמן כי יפעל לקיום עצרות מחאה גם מול מטה האו"ם בניו-יורק ביום שני הקרוב, ונראה שהמערכה על הקברים – שישנם או שלא במתחם המוזיאון לאמנות מודרנית בשווייץ - רק החלה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: VINnews
מנוחה נכונה. סאטמר מפגינים
צילום: VINnews
מומלצים