שתף קטע נבחר

"הכסף שיוצא מהבורסה ילך לנדל"ן בחו"ל"

הירידות בבורסה וצעדי האוצר עושים את שלהם: בכנס בהרצליה השתתפו 200 משקיעים המבקשים להעביר מיליונים לנדל"ן מעבר לים. "חוששים לקנות דירות בארץ בגלל מס הרכישה הגבוה ואי-הוודאות בשוק הדיור"

השבוע הציג בנק ישראל נתונים לפיהם מחירי הדירות בישראל עלו בעשור האחרון ב-100% . לפי התרחיש הפסימי של הבנק המרכזי, יוקר הדיור והיקף המשכנתאות המזנק עלולים לפגוע ביציבות הבנקים. נתונים אלה לצד הירידות החדות בבורסה בשבועות האחרונים, במקביל לצעדי האוצר בשוק הדיור, מעלים חששות בקרב משקיעי הנדל"ן הישראלים.

 

"יותר ויותר משקיעי נדל"ן פונים לחו"ל"

 

בכנס השקעות שערכה היום (ד') בהרצליה קרן הגשמה להשקעות נדל"ן, השתתפו כ-200 איש שהביעו עניין להעביר את השקעותיהם לנדל"ן בחו"ל. לדברי עו"ד חנן שמש, מנכ"ל ויו"ר הגשמה, מדובר בסכומים שבין 100-200 מיליון שקל - שהמדינה לא תהנה מהם מבחינת מיסוי נדל"ן.

 

לדברי המשתתפים, הם חוששים לרכוש כיום דירות להשקעה, בין השאר, בעקבות מס הרכישה למשקיעים שהועלה בחודש יוני האחרון, וכן בשל ההון העצמי הגבוה הנדרש לרכישת דירה בגלל המחירים המאמירים, לצד חוסר הוודאות בנוגע לפעילות הממשלה בשוק הדיור.

 

"הכסף הרב שיוצא משוק המניות, בעקבות הירידות החדות שמאפיינות את הבורסות באחרונה, לא מוצא פתרון", הסביר שמש. האלטרנטיבה של הנדל"ן היא עדיין הטובה ביותר, אבל הבעיה היא שהממשלה ממשיכה לטרפד את האופציה הזו".

 

שמש התייחס לאמירות של בכירי האוצר בימים האחרונים, לפיהם בכוונתם להמשיך להדיר את המשקיעים משוק הנדל"ן הישראלי. "שר האוצר, משה כחלון, נובח על העץ הלא נכון. המשקיעים שמחפשים היום אלטרנטיבות בחו"ל יצרו בשנים האחרונות גידול בהיצע הדירות להשכרה לטובת הזוגות הצעירים, והם תורמים להכנסות המדינה במיסוי", טען.

 

על פי נתוני בנק ישראל, בשנת 2015 חל גידול של 8% בהשקעות ישראלים בחו"ל, לסכום של 3.9 מיליארד דולר. "בשווקים כמו לונדון וארה"ב יש הזדמנויות רבות כיום להשקעה, ואנחנו רואים ביקוש שהולך וגדל להשקעות הללו, על פני ההשקעות בישראל", הוסיף שמש.

 

אבי כץ, מייסד ונשיא הגשמה, ציין בכנס כי "אני מאמין שיזמות שלא עוזרת באמת - אין לה סיכוי. אנחנו רואים חברות כמו מגה שנסגרות, או טסקו שהייתה האלוהים של הקמעונאות, מפסידה 4 מיליארד ליש"ט. שום שיווק או לוקשים שתמכור לא יעשו את המרק הזה טעים. מרק אוכלים אם הוא טעים, ולא משנה האריזה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Index open
צילום: Index open
חנן שמש, יו"ר ומנכ"ל קרן הגשמה
מומלצים