שתף קטע נבחר

האם נמצא planet X?

כבר יותר מ-80 שנה מחפשים את הכוכב הנוסף במערכת השמש. הוא התגלה למעשה בדיוק באותה שיטה שבה התגלה נפטון. עתה ייעשה מאמץ למצוא אותו בטלסקופ, כדי ששוב לא נתבדה כמו בעבר

כוכב תשיעי בקצה מערכת השמש? למעשה, מאז גילויו של פלוטו בשנת 1930, החלו לחפש את כוכב הלכת העשירי (פלוטו נחשב אז לכוכב הלכת התשיעי). שמו של כוכב הלכת המסתורי היה planet X, גם משום שהאות X מציינת תמיד נעלם וגם שהיא מסמלת את הספרה 10 בספרות רומיות.

 

צריך לזכור שהגילוי שהוכרז היום (ד') אינו מאפשר לראות ישירות את כוכב הלכת. כוכב הלכת התגלה למעשה בדיוק באותה שיטה שבה התגלה נפטון - על ידי הפרעות למסלולו של כוכב הלכת אורנוס.

 

 (צילום: pac) (צילום: pac)
(צילום: pac)

 

בשנים האחרונות, התגלו גופים רבים בחלל שמעבר למסלולו של כוכב הלכת נפטון. אלה קרויים - עצמי חגורת קויפר, שחלקם בסדר גודל של פלוטו עצמו ואף גדולים ממנו.

 מחישוב מסלוליהם של גופים רבים בחגורת קויפר, נמצאו הפרעות במסלולם. חישוב של כל ההפרעות האלה הביא למסקנה שקיים גוף שמסתו כ-10 פעמים מסת כדור הארץ שלנו, שחג סביב השמש במרחק הגדול פי כמה מאות מזה של כדור הארץ והשפעת הכבידה שלו היא הגורמת להפרעות במסלוליהם של אותם גופים רחוקים בשולי מערכת השמש שלנו.

 

כעת, ייעשה מאמץ בינלאומי נרחב כאשר כל הטלסקופים הגדולים על פני כדור הארץ ובחלל לאיתור כוכב הלכת החדש שהתווסף למערכת השמש שלנו.

 (הדמיה)
(הדמיה)

 

אגב, זו לא הפעם הראשונה שמדענים מודיעים על עדויות לכאורה בדבר גילויו של כוכב לכת בשולי מערכת השמש. נקווה שהפעם לא נתבדה, אם כי צריך לזכור שממצא זה מחייב גילוי וצפייה ישירה בטלסקופ, מה שעד לרגע זה עדיין לא נעשה.

 

התגלית

אסטרונומים במכון הטכנולוגי של קליפורניה הודיעו הערב כי מצאו עדויות חדשות לכוכב לכת קרחוני במערכת השמש, הרחק מעבר לפלוטו. כך פורסם ב"וושינגטון פוסט". על-פי האסטרונומים שפרסמו את התגלית ב-Astronomical Journal הקפה אחת של כוכב הלכת סביב השמש נמשכת בין 10-20 אלף שנים. הם קראו לו "כוכב הלכת 9". 

 

האסטרונום מייק בראון אמר: "אם הייתי קורא על הדבר הזה לראשון הייתי חושב שזה מטורף.

 אבל אם מסתכלים על הסטטיסטיקה והעובדות קשה לטעות במסקנה".

 

אל לווינסון מומחה מאוניברסיטת קולרדו אמר ל-nature: "לאורך הקריירה ראיתי הרבה שטענו את הטענות האלה וכל הטענות האלה היו עד כה שגויות. אלסנדרו מורבידלי, מומחה לתנועת כוכבי לכת מאוניברסיטה בניס שבצרפת, אמר כי הוא די משוכנע שהכוכב אכן קיים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: pac
הדמיה
צילום: pac
צילום: ליאור פז
ד"ר יגאל פת-אל
צילום: ליאור פז
מומלצים