שתף קטע נבחר

ועדת חקירה בבריטניה: "פוטין אישר כנראה לרצוח את סוכן הקג"ב לשעבר ליטוויננקו"

הוועדה קבעה ששני סוכני שירות הביטחון הרוסי החדירו חומר רדיואקטיבי לכוס התה של אלכסנדר ליטוויננקו בבית מלון בלונדון ב-2006 - בהוראת הנשיא. ליטוויננקו, שמתח ביקורת על פוטין ואיים לחשוף סודות אפלים על הקרמלין, מת שלושה שבועות לאחר הרעלתו. רוסיה: "חקירה פוליטית"

ליטוויננקו בבית החולים זמן קצר לפני מותו ב-2006 (צילום: AP) (צילום: AP)
ליטוויננקו בבית החולים זמן קצר לפני מותו ב-2006(צילום: AP)

 

ועדת חקירה בריטית הפנתה היום (יום ה') אצבע מאשימה לעבר רוסיה ונשיאה ולדימיר פוטין וטענה שהם הורו להרעיל למוות את סוכן הקג"ב לשעבר אלכסנדר ליטוויננקו בלונדון לפני כעשר שנים. "פוטין אישר כנראה את הרצח של אלכסנדר ליטוויננקו", קבעה הוועדה בדו"ח שפרסמה.

 

עוד חדשות מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

דו"ח החקירה המלא

 

משרד החוץ הרוסי הגיב לדו"ח החקירה ומסר שהתנהלותה של לונדון בפרשת ליטוויננקו מעיבה על היחסים הבילטרליים עם בריטניה. עוד נמסר שהחקירה הבריטית "מוטה" ו"אטומה". משרד החוץ הרוסי גם האשים את בריטניה שהפך את תיק ליטוויננקו לפוליטי. "צר לנו שמה שהיה תיק פלילי טהור עבר פוליטיזציה ומעיב על אווירת היחסים הבילטראליים שלנו", אמרה מריה זחארובה, דוברת במשרד החוץ הרוסי. "התהליך לא היה שקוף עבור הצד הרוסי או עבור החברה הרוסית בגלל הדרך שבה חומרים נבחנו מאחורי דלתיים סגורות בתירוץ שהם סודיים".

 

הואשמו ברצח ליטוויננקו אחרי ששתו איתו תה בלונדון. לוגובוי (משמאל) וקובטון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הואשמו ברצח ליטוויננקו אחרי ששתו איתו תה בלונדון. לוגובוי (משמאל) וקובטון(צילום: EPA)

ליטוויננקו, שטען בעבר שהוא מחזיק בסודות אפלים על הקרמלין, שתה תה בבית מלון בלונדון ב-2006 ביחד עם שני גברים רוסים, סוכני שירות הביטחון הפדרלי הרוסי (FSB) דמיטרי קובטון ואנדריי לוגובוי. שלושה שבועות לאחר מכן הוא מת מהרעלה רדיואקטיבית ועד כה איש לא הועמד לדין בגין הרצח שלו. ועדת החקירה הבריטית קבעה ששני הסוכנים הרוסים הרעילו למוות את ליטוויננקו בן ה-43, ככל הנראה בהוראת פוטין. 

 

העיתון הבריטי "גרדיאן" דיווח מוקדם יותר שוועדת החקירה בראשות השופט רוברט אוון עשויה לקבוע ש"המדינה הרוסית אחראית למותו" של ליטוויננקו. עוד דווח שדיפלומטים קראו לראש הממשלה הבריטי דיוויד קמרון לא להטיל סנקציות על רוסיה בעקבות ממצאי הדו"ח.

 

הסוכן שנאשם ברצח: "האשמה אבסורדית"

לפי ועדת החקירה, הייתה איבה אישית בין פוטין לבין ליטוויננקו ולכן לנשיא הרוסי ולאנשי ממשלו היה מניע לרצוח את מבקר המשטר השוהה בלונדון. "יש סבירות גבוהה שה-FSB ביצע את הרצח ושהמבצע "אושר כנראה" על ידי פוטין. לוגובוי הגיב לדו"ח ומסר שהטענה שהוא הרעיל את ליטוויננקו היא האשמה אבסורדית של מערכת המשפט הבריטית. דבריו צוטטו בסוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס".

 

השופט אוון אמר עוד לפני תחילת עבודת ועדת החקירה שהוא מאמין שיש ראיה לאשמה של המדינה הרוסית. במוסקבה מתחו ביקורת על ועדת החקירה הבריטית וטענו שעבודתה נגועה בפוליטיקה. השופט אוון בדו"ח שליטוויננקו "נחשב כמי שבגד ב-FSB" בפעולותיו וש"היו מניעים חזקים לארגונים ולאנשים בתוך המדינה הרוסית לפעול נגד ליטוויננקו, כולל רציחתו".

 

רעייתו של ליטוויננקו מרינה ניהלה קמפיין ארוך שנים שבסופו של דבר הוביל לפתיחת ועדת החקירה הבריטית. בראיון שהעניקה בשנה שעברה לסוכנות הידיעות הצרפתית היא אמרה: "זה הדבר האחרון שאני יכולה לעשות בשבילו". "המאבק שלי היה להביא את העובדות בפני הציבור", היא אמרה והוסיפה: "עבורי, חשוב מאוד לקבל סוף סוף הסבר רשמי". בעת פרסום ממצאי ועדת החקירה, עמדה מרינה מחוץ לבית המשפט העליון בלונדון. "אני שמחה מאוד שהמילים שאמר בעלי על ערש דווי כשהאשים את פוטין זכו לאישור בבית משפט אנגלי", אמרה אלמנתו של ליטוויננקו וקראה לבריטניה להטיל סנקציות על רוסיה ועל פוטין.

 

ליטוויננקו הורעל לכאורה מהחומר הרדיואקטיבי פולוניום-210 שעקבותיו נמצאו בכוס התה שלו בבית המלון בלונדון. מדובר בחומר יקר שאפשר למצוא בעיקר ליד מתקנים גרעיניים.  דו"ח ועדת החקירה משתרע על פני 326 עמודים, והשופט אוון אמר כי בהתבסס על הראיות שנחקרו, המבצע לחיסול ליטוויננקו אושר "ככל הנראה" על ידי ראש ה-FSB ניקולאי פטרושוב ועל ידי פוטין.

 

רוצה לדעת את האמת. אלמנתו של ליטוויננקו, מרינה, ובנה אנטולי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
רוצה לדעת את האמת. אלמנתו של ליטוויננקו, מרינה, ובנה אנטולי(צילום: EPA)
ועדת החקירה הציבורית שמעה עשרות עדויות וראתה גם מסמכים סודיים של המודיעין הבריטי בקשר לפרשה שערערה את יחסי בריטניה ורוסיה.

 

שרת הפנים הבריטית תרזה מיי הודיעה כי הממשלה תזמן לשיחה את שגריר רוסיה בבריטניה על רקע הדו"ח. במקביל, הדוברת של ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון אמרה כי "המסקנה שהרצח אושר בדרגים הגבוהים ביותר ברוסיה מטרידה מאוד", והוסיפה כי בבריטניה שוקלים לנקוט פעולות נוספות נגד מוסקבה.

 

סוכן הקג"ב לשעבר ליטוויננקו הפך לחוקר פרטי ולמבקר גדול של הקרמלין, והוא מצא את מותו ב-23 בנובמבר 2006, שלושה שבועות אחרי שהאשים את הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין שהורה לרצוח אותו.  

 

"הפיגוע הגרעיני הראשון"

מותו של ליטוויננקו עורר סערה ציבורית גדולה בבריטניה לאחר שעקבות של חומרים רדיואקטיביים נמצאו באתרים שונים באזור לונדון, והפרשה זכתה בתקשורת העולמית לכינוי "הפיגוע הגרעיני הראשון".

 

החקירה הראשונה שנערכה בממלכה הביאה את התביעה הבריטית לדרוש את הסגרתם מרוסיה של הסוכנים לשעבר לוגובוי וקובטון, שכאמור שתו תה ביחד עם ליטוויננקו ב"מלון מיליניום" בלונדון לפני מותו. רוסיה סירבה להסגיר את השניים.

 

לוגובוי הספיק מאז להיבחר לפרלמנט הרוסי מטעם מפלגת הימין הקיצוני הלאומנית LDPR ולאורך כל השנים טען לחפותו.  


הורה לרצוח את סוכן הקג"ב לשעבר? פוטין (צילום: AP) (צילום: AP)
הורה לרצוח את סוכן הקג"ב לשעבר? פוטין(צילום: AP)

ועדת החקירה בראשות השופט אוון התמקדה פחות בלוגובוי ויותר בחברו ובעמיתו קובטון, לשעבר חייל בצבא הסובייטי ואיש עסקים בהווה. צוות החקירה שמע שקובטון סיפר לחבר שלו מגרמניה שיש ברשותו קצת רעל ושהוא צריך פרטים של טבח בלונדון כדי לרצוח את ליטוויננקו. קובטין, שעבד במשך כמה שנים במסעדה בהמבורג, גם אמר לכאורה לחברו שליטוויננקו "היה בוגד עם דם על הידיים".

 

התאסלם ונקבר בבית קברות מוסלמי

בריטניה הודיעה על הקמת ועדת החקירה ביולי 2014, כמה ימים לאחר הפלת מטוס "מלזיה איירליינס" במזרח אוקראינה - אסון שבו הואשמה רוסיה - בצעד שנתפש כדרכה של הממלכה להעניש את רוסיה.

 

ליטוויננקו שירת בקג"ב במהלך המשטר הסובייטי ולאחר מכן בשירות הביטחון הפדרלי הרוסי. בשנת 1998 הוא קיים מסיבת עיתונאים ביחד עם סוכני FSB נוספים והאשים את הסוכנות במזימה לרצוח את בוריס ברזובסקי, האוליגרך הרוסי שסייע לפוטין לעלות לשלטון, אך מאוחר יותר יצא נגדו.

 

ליטוויננקו הועמד למשפט בגין ניצול סמכות לרעה ואף שזוכה ב-1999, הוא ברח מרוסיה ועבר כנראה בגאורגיה ובטורקיה עם דרכון מזויף. הוא הגיע לבריטניה וקיבל מקלט מדיני ומאוחר יותר קיבל אזרחות בריטית ואף התאסלם לאחר שהתיידד עם מנהיגים בדלניים מצ'צ'ניה.

 

סוכן הקג"ב לשעבר נקבר בבית קברות בלונדון בטקס מוסלמי, וארונו נאטם כדי למנוע דליפה רדיואקטיבית מגופתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ליטוויננקו בשעותיו האחרונות
צילום: רויטרס
מומלצים