שתף קטע נבחר

הצעת חוק נגד בליינדספוט: "למסור פרטי השולח"

על-פי ההצעה של ח"כ דוד ביטן, מפעיל שלא יעביר את פרטי הפוגעים בפרק הזמן שנקבע, יחשב על פי החוק החדש כאחראי לשליחת המסר בנוסף למתחזה. כמו כן, יוכלו הרשויות לחסום מיידית את את פעילותו של מפעיל האפליקציה ולהטיל עליו קנס של עד מיליון שקלים לכל הפרה וללא הוכחת נזק

נלחמים בבליינדספוט באמצעות חקיקה: יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ דוד ביטן, הגיש הבוקר (ב') הצעת חוק חדשה המבקשת לשים סוף לאפליקציות לשליחת מסרים אנונימיים המשמשות פלטפורמה לתופעות פסולות בקרב ילדים ובני נוער.

 

על פי הצעת החוק, שהוגשה ותקודם בשבועות הקרובים, אדם או גוף המפעילים פלטפורמה טכנולוגית המאפשרת שליחת מסרים בדרך של התחזות או מונעות את זיהוי השולח, מחויב המפעיל להעביר לגורמי האכיפה את פרטי השולח או לגורם הנפגע לא יאוחר מ-30 יום מרגע הדרישה.

 

 

מפעיל שלא יעביר את פרטי הפוגעים בפרק הזמן שנקבע, יחשב על פי החוק החדש כאחראי לשליחת המסר בנוסף למתחזה. כמו כן, יוכלו הרשויות לחסום מיידית את את פעילותו של מפעיל האפליקציה ולהטיל עליו קנס של עד מיליון שקלים לכל הפרה וללא הוכחת נזק.

 

הצעת החוק גובשה לאחר שאפליקציית בליינדספוט, המאפשרת שליחת מסרים פוגעניים אנונימיים, חוללה סערה ציבורית לאחר שילדים ובני נוער סיפרו כי הם חשופים להשפלות חוזרות ונשנות על ידי חבריהם לבית הספר ובאופן אנונימי.

 

ח"כ דוד ביטן, מגיש הצעת החוק (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
ח"כ דוד ביטן, מגיש הצעת החוק(צילום: דוברות הכנסת)

 

"הצעת החוק נועדה למנוע שימוש לרעה בפלטפורמות טכנולוגיות, כגון מחשבים, סמארטפונים, מערכות המבוססות על אינטרנט או כל תקשורת אלקטרונית אחרת, שיש בה אפשרות של העברת מסרים על דרך של התחזות לאדם או גורם אחר", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק.

 

״השיח האלים במרחב האינטרנטי, ברשתות החברתיות ובאפליקציות הסלולריות החריף בשנים האחרונות והפך לאלים עד כי איום ממשי על שלום הציבור. תופעות ה"שיימינג" בכלל ואצל ילדים ובני נוער בפרט הפכו לבעיה חברתית קשה אשר גובה קורבנות בנפש".

 

 

 

בהצעת החוק של ח"כ ביטן מהליכוד נכתב עוד כי בעוד כשלים בחינוך וסביבה אלימה תורמים לבעיה, לא ניתן להתעלם מהטכנולוגיה המתפתחת המאפשרת שליחת מסרונים והודעות תחת אנונימיות מוחלטת. ״השימוש השלילי שניתן יהיה לנצל תחת כסות טכנולוגית זו עשוי להיות הרסני", נכתב בהצעת החוק. "החל משיימינג, שליחת סרטונים שיש בהם לבייש אדם או שאסורים לפרסום וכלה באיומים לרצח כאשר שולח המסרונים נהנה מחסיון מוחלט. עלינו כמחוקקים להציב את ההגנה על ילדינו ועל שלומו וזכותו של הפרט

 להגנה על פרטיותו ועל שמו הטוב לפני חופש הביטוי. כמחוקקים לא נוכל לסלוח לעצמנו אם ייפגע ולו ילד אחד ואנו עמדנו מנגד, אם ייהרס שמו הטוב של אדם אחד ואנו החרשנו ואם תיהרס משפחה ולו אחת ואנו לא עשינו דבר".

 

על כן מוצע להשית עונשים כבדים על מפעיל אפליקציה המבטיחה אנונימיות למשתמשים בה או אפשרות לבידוי זהות לשם הטעיה למען שינקוט המפעיל את כל האמצעים למנוע שימוש פוגעני בכלים אותם הוא משווק לשימוש הציבור. "הצעת חוק זאת יכולה למנוע שימוש לרעה בהעברת מסרים על דרך של התחזות לאחר או באופן אנונימי, ועל כן קיימת חשיבות רבה בהיווספותה לחקיקה הקיימת", סיכם ח"כ ביטן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים