שתף קטע נבחר

ח"כית מהליכוד מציעה: להתיר שימוש בקנאביס

שרן השכל הגישה הצעת חוק שמבקשת לאפשר שימוש בסם לצריכה עצמית, מבלי להסתכן ברישום פלילי. "גם אנשי אקדמיה ואישי ציבור משתמשים בקנאביס"

ח"כ שרן השכל (הליכוד) הגישה בימים האחרונים הצעת חוק שקוראת לתקן את "חוק פקודת הסמים המסוכנים", ולבטל את הרישום הפלילי מעבירות שימוש בקנאביס לצריכה עצמית.    

 

לא מעט יוזמות חוק התגבשו סביב הנושא, בעיקר בקרב חברי האופוזיציה. הפעם, מדובר בהצעת חוק של ח"כ שרן השכל (הליכוד), שאם תצליח לגבש רוב – היא עשויה להיות היוזמה הראשונה מני רבות שגם מבשילה לכדי חוק.

 

לטענת ח"כ השכל, חוק פקודת הסמים המסוכנים הנוכחי "אינו תואם את הלכי הרוח של ישראל כמדינה חופשית ודמוקרטית". השכל דורשת לערוך תיקון לפקודה, שיימנע רישום פלילי למשתמשי הקנאביס מתחת לגיל 21, ובלבד שיהיה לשימוש עצמי.

 

ח"כ שרן השכל (צילום: יוגב עמרני) (צילום: יוגב עמרני)
ח"כ שרן השכל(צילום: יוגב עמרני)

"יותר ממיליון ישראלים צורכים קנאביס בצריכה מזדמנת, וציבור המשתמשים ברובו אינו ציבור עברייני", נכתב בהסבר להצעת החוק. "מדובר באנשים נורמטיביים מכול שכבות האוכלוסייה, אנשי אקדמיה, אנשי ציבור ועוד, אשר צורכים קנאביס בשעות הפנאי".

 

עוד טוענת חברת הכנסת כי מחקרים רבים, בהם דו"ח שהוגש לאו"ם ביוני 2011 מטעם ועדה בינלאומית לבחינת מדיניות הסמים העולמית, עסקו בדה-קרימינליזציה של השימוש בסמים והמליצו להפסיק את ה"קרימינליזציה" של המשתמשים בסם לצריכה עצמית. לדבריה, ממצאים מעידים כי מרבית התיקים הפליליים הנוגעים לעבירות סמים הם שימוש בסם ואחזקתו, ורק מעטים, כ-18%-16%, קשורים לעבירות סחר.

 

"תועלת נוספת שתצמח מהצעת החוק היא חיסכון כלכלי של הסכומים הגבוהים המושקעים באכיפת החוק", אמרה השכל, "אשר אותם ניתן יהיה להפנות לחינוך, להסברה ולאזהרה מהסכנות הכרוכות בעישון".

 

השכל טוענת כי הצעת החוק לא נועדה לעודד שימוש בקנאביס. "ההיפך הוא הנכון: ההצעה משאירה את הקנאביס כסם אסור בפקודת הסמים המסוכנים וקובעת קנס למי שיצרוך אותו במקומות ציבוריים או שיעשה זאת מתחת לגיל 21. מטרת הצעת החוק היא למנוע רישום פלילי מיותר לציבור המשתמשים בקנאביס, מעל גיל 21, לשימוש עצמי בלבד", נכתב בהצעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים