שתף קטע נבחר

החוק החדש של רגב: אין נאמנות - אין תקציב לאמנות

ל-ynet נודע כי שרת התרבות תביא מחר לוועדת הפנים הצעת חוק שתוביל לעימות נוסף שלה עם אמנים, ולפיה תוכל לשלול תקצוב מדינה ממי שפגע בסמלי המדינה או ביזה אותם, יציין את יום העצמאות כיום אבל, או ישלול את קיומה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית. "לא אאפשר עבירה על החוק במסווה של חופש ביטוי", מסבירה רגב

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
שרת התרבות והספורט מירי רגב(צילום: אלכס קולומויסקי)

העימות הבא בין שרת התרבות לאמנים: ל-ynet נודע כי השרה מירי רגב מקדמת בימים אלה הצעת חוק תחת הכותרת "נאמנות בתרבות". מדובר בתיקון לחוק המבקש לשנות את האופן שבו מעניק משרדה תמיכה למוסדות תרבות, ולשלול תקצוב מדינה ממי שיפגע בדגל המדינה או בסמלי המדינה או יבזה אותם, יסית לגזענות, לאלימות או טרור, יציין את יום העצמאות כיום אבל או ישלול את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

 

 

יחסיה של השרה רגב עם אמנים בישראל היו רגישים מרגע מינויה, שגרר ביקורת אישית קשה, ובהמשך קיבלו הסערות סביבה נופך פוליטי בעקבות פרשת ההצגה "הזמן המקביל" בתיאטרון אל-מידאן.

 

הצעת החוק קושרת לראשונה באופן הדוק בין תכנים אמנותיים ובין תקצוב ותמיכה שמקבלים יוצרים ממוסדות תרבות מהמדינה. במסגרת מה שהיא מכנה "צדק תרבותי", היא תערוך שינויים בקריטריונים של ועדת התמיכות במשרד התרבות והספורט. רגב צפויה להציג את הצעת החוק שלה מחר ב-9:00 בדיון מיוחד בוועדת החינוך של הכנסת.

 

"לא אהיה כספומט"

סעיף 3א' לחוק התקציב כיום קובע שניתן לקנוס בדיעבד מוסד תרבות שעבר על חוקי מדינת ישראל, אולם מדובר בהליך ארוך שנתון להחלטתו של משרד האוצר, כך שבפועל משרד התרבות מחויב להמשיך לממן מוסדות בכל מקרה ואיננו מתווה מדיניות.

 

מעבר לכך, טוענת רגב, יש צורך בהעברת סמכויות למשרד התרבות בשל העובדה שלמשרד האוצר אין נגיעה או ממשק למוסדות התרבות, וכך גם מנגנון פיקוח עליהם. לדבריה, המנגנון כיום לוקה בחסר והמדינה מזרימה כספים לקידום מוסדות ללא כל פיקוח.

 

"באחריותו של משרד התרבות לפקח על מוסדות התרבות, לרבות התוכן שמוצג בהם, ולוודא שהם לא עוברים על חוקי המדינה", אמרה רגב. "מוסדות התרבות הם לא מעל החוק. עליהם לפעול על פי חוקי מדינת ישראל ועלינו לוודא זאת - לא לעצום עין. לא אהיה כספומט. יש לי אחריות לכסף הציבורי והחוק הזה יעניק לי את הסמכות לממש את האחריות שלי ולשלול תמיכה ממוסד מפר חוק".

 

רגב אומרת שהשינוי שתעביר בחוק התקציב יבטיח לממשלה נבחרת את החופש לבחור מה מדינת ישראל תממן, על פי חוקיה, ערכיה ומדיניותה. "אני מאמינה שהחוק הזה יעבור ויבטיח שמדינת ישראל תתקצב ותממן רק גופי תרבות שנאמנים למדינה ולחוקיה, זה דבר שצריך להיות מובן מאליו", הוסיפה. "לא אאפשר עברה על חוקי המדינה במסווה של חופש ביטוי".

 

לבני: התנפלות על אמנים

בתגובה ליוזמה אמרה ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני): "האיום האמיתי על ישראל הוא הפיגועים שמתרחשים פה מדי יום ולא התרבות הישראלית. ארבעה חודשים הממשלה כושלת בלספק ביטחון בסיסי לאזרחיה - וכל מה שיש לה להציע זה עוד חוק נאמנות. את התסכול של הממשלה בצד הביטחוני, שלא תוציא בהתנפלות על אמנים או כל מי שחושב אחרת ממנה, באופן שרק פוגע בשמה של ישראל בעולם כמדינה חופשית ודמוקרטית והגברת הבידוד הבינלאומי".

 

ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ): "מירי רגב מנסה להיות הליברמן החדש ולדרוש מבחני נאמנות מופרכים שכל מטרתם להדיר, להסית ולסתום את פי כל מי שלא מסכימים להיות חלק ממקהלת הימין".

 

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני): "רק אתמול דרשתי משר החינוך לגנוז את ספר האזרחות החדש בגלל שכתוב ההיסטוריה הישראלית, ועתה מבקשת שרת התרבות לבשר לכולנו כי היא מבקשת להקים באופן רשמי משטרת מחשבות שתפעל לוודא שהיצירה בישראל תנוהל כאחרון המשטרים החשוכים".

 

ח"כ יואל חסון: "בנט מתחרה ברגב, רגב מתחרה בכץ וכץ בנתניהו. ממשלת הלאומנים ממציאה עצמה כל פעם מחדש. כל אחד מנסה להיות יותר קיצוני מהשני ולדחוק אותנו לתקופות אפלות שבהן דמוקרטיה היתה רק ערך באינציקלופדיה. השרים האלה דוחקים אותנו למציאות שגם בוויקיפדיה לא נמצא כבר את הערך דמוקרטיה".

 

לעומתם, הביע ח"כ אורן חזן (הליכוד) תמיכה במהלך: "אני מברך את השרה רגב על ההצלחה. בישראל 2016 מתברר שמי שמניף דגל הוא ימין קיצוני ומי שמבזה אותו הוא גיבור תרבות. זו תופעה מכוערת שצריכה להיעצר. הגיע הזמן שיבינו שמעל לכול יש כאן מדינה ולא ניתן לפגוע בה באזרחיה ובסמליה במסווה של אמנות ותרבות. כשאומרים שאין לערב פוליטיקה בתרבות - הדבר נוגע לשני הצדדים. ואם פעם גיבורי התרבות שלנו היו הראשונים לכבד את המדינה וסמליה, נראה שכיום צריך לעזור להם בחקיקה לחזור לימי תפארתם".

 

ח"כ דוד ביטן (הליכוד) אמר כי "נאמנות למדינה היא ערך בסיסי ואין בו כל חידוש. הדבר נעשה גם במדינות דמוקרטיות אחרות כמו ארצות הברית. בתקופה הזו שבה אנחנו נלחמים בהסתה, היא יכולה גם לבוא לידי ביטוי בפעולות תרבות".

 

ח" מיקי זוהר (הליכוד) אמר כי "הצעת השרה רגב טובה, נכונה ואף מוצדקת ביותר. לא ייתכן שמדינת ישראל תתקצב גופים שפוגעים בסמליה כמדינה יהודית ודמוקרטית או מתכחשים ליום העצמאות. כל מי שמסית לאלימות, לגזענות ולטרור מקומו בבית הסוהר ובוודאי שלא יוכל להיחשב כגוף ציבורי ראוי שמתוקצב על-ידי המדינה. אני סבור שלחופש הביטוי יש משמעות עצומה לדמוקרטיה במדינתנו אך אסור שזה יהיה על חשבון הנאמנות שלנו למדינה".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
השרה מירי רגב
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים