שתף קטע נבחר

משבר חדש בממשלה: החרדים נגד בנט ולימודי הליבה

ש"ס ויהדות התורה מקדמות חוק שיבטל את הרפורמה של שר האוצר הקודם לפיד, ויבטל את הקשר בין תקצוב ללימוד מקצועות ליבה. בהסכם הקואליציוני הוסכם על המהלך, והחרדים מנסים כעת להאיץ אותו ולהעביר הליך מזורז. שר החינוך בנט מתנגד נחרצות וטוען כי כלל אינו מכיר את הנושא

השרים אריה דרעי ונפתלי בנט (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
השרים אריה דרעי ונפתלי בנט(צילום: בראל אפרים)

עימות חדש בממשלה: ש"ס ויהדות התורה החלו השבוע לקדם חוק שיבטל את הרפורמה של שר האוצר לשעבר יאיר לפיד שקשר בין תקצוב ללימוד מקצועות ליבה. כך דווח הבוקר (יום ד') בתוכנית בוקר טוב ישראל בגל"צ. שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט מתנגד למהלך, אך החרדים מזכירים כי הוא מופיע בהסכם הקואליציוני.

 

על פי החוק שהעביר לפיד, מוסדות פטור של החרדים יהיו זכאים ל-55 אחוזים מימון ממשרד החינוך כל עוד ילמדו באופן מלא מקצועות ליבה: אנגלית, מתמטיקה ועברית. עוד נקבע אז כי ההליך יהיה הדרגתי, וזאת כדי לוודא שיש מספיק מורים שיכולים ללמד במגזר, ושהשינוי לא יהיה קיצוני מדי. התקנות שנדרשו לשם כך לא הושלמו ונדחו טרם נפילת הממשלה, ולכן המהלך לא יצא לפועל.

ליצמן וגפני (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ליצמן וגפני(צילום: מוטי קמחי)
 

במפלגות החרדיות החלו בימים האחרונים לקדם את שינוי החוק בהליך מזורז באישור של יו"ר ועדת הכנסת ח"כ דוד ביטן מהליכוד. הם קיבלו פטור מחובת הנחה, וההצעה תעלה לוועדת שרים לענייני חקיקה ככל הנראה כבר ביום ראשון הקרוב, ולא תצטרך להמתין 45 יום על שולחן הכנסת כמו הצעה רגילה.

 

גורמים ביהדות התורה הזכירו כי על פי ההסכם, שר החינוך אמור היה לקדם את החקיקה שתבטל את הקשר בין תקצוב ללימודי ליבה, אולם בשל העובדה שבנט לא הגיש הצעת חוק שכזו, החלו החרדים לקדם אותה באופן עצמאי.

 

בנט, שטוען כי שמע על הנושא הבוקר לראשונה, כתב בחשבון הטוויטר: "לא מכיר ולא יהיה". ללא תמיכתו ותמיכת חברי סיעתו לא יהיה רוב להצעה. "הנושא אינו מוכר לשר החינוך", נמסר מלשכת בנט. "מי שמעוניין להציע שינויים במערכת החינוך מוזמן לעבוד בשיתוף פעולה". בראיון לגל"צ אמר שר החינוך: "אם שותפים בממשלה מתכוונים לעשות משהו כל כך מרחיק לכת, ראוי שידברו איתנו קודם. אני לא חושב שזה הכיוון ולא אתן לדבר כזה לקרות".

 

ח"כ לפיד הגיב ואמר כי "לימודי ליבה הם לא משהו חס וחלילה נגד חרדים או נגד דתיים. אין דבר יהודי יותר מלימוד. מתמטיקה ואנגלית ומחשבים לא סותרים לימודי תורה. כל אחד יכול ללמוד תורה וראוי שילמד תורה אם יש לו הזדמנות. אבל מה זה קשור ללימודי ליבה? לימודי ליבה זה כדי שהילדים האלה יוכלו להתפרנס. איך הם יתפרנסו אם הם לא ילמדו את כל מה שמאפשר לאדם להתפרנס במאה ה-21? בשביל זה יש לימודי ליבה, כדי שיהיה להם איך להאכיל את עצמם, את הילדים שלהם ואת המשפחות שלהם. מי יכול להיות נגד דבר כזה?"

 ח"כ מאיר כהן מיש עתיד הוסיף: "חוק לימודי הליבה הוא לא חוק של יש עתיד, זה לא חוק נגד חרדים, זהו חוק למען כל ילדי ישראל. אני אומר את הדברים האלה יותר כאיש חינוך שניהל בית ספר יותר מ-20 שנים, ופחות כפוליטיקאי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
השרים דרעי ובנט
צילום: בראל אפרים
מומלצים