שתף קטע נבחר

ההורים שמגדלים ילדים מחוננים

להיות הורה זו אחת המשימות הכי מאתגרות בחיים, בפרט אם יש לכם ילדים מחוננים. ארבעה הורים מספרים על החוויות ההוריות ומתי הבינו שהילדים שלהם לא סתם סקרנים

בשיתוף התוכניות למחוננים ולמצטיינים - אלפא ומדעני וממציאי העתיד

 

כל מי שהורה יודע, זו המשימה הכי חשובה של חיינו, אבל גם המאתגרת ביותר. יש המון ספרי הדרכה להורים, אבל אף אחד לא באמת מכין אתכם להתמודדות עם הילדים שלכם. וכשהם מחוננים, המשימה הופכת להיות אפילו יותר מאתגרת. פגשנו הורים לילדים מחוננים שמספרים על מה קורה אצלם בבית.

 

"אצלי בבית הקפיאו ג'וקים, דבורים ועיני דגים"

שריל קציר, אמא של ארד קציר, בן 16 מאשדוד, ילד מחונן וגדל עם שלושה אחים ואחות מחוננים

 

לשריל שני ילדים בתוכנית אלפא: ארד ויוגב לומדים באוניברסיטת תל אביב ובמכון וייצמן.

 

ארד לוקח חלק בתוכנית מגשימים שזו תכנית סייבר של משרד החינוך, מנגן בפסנתר, הגיע למקום שלישי בחידון התנך העולמי ופעיל בתכנית קדם צבאית."היום שלו מתחיל בבוקר בבית הספר, בשלוש הוא הולך לתכנית מגשימים עד שמונה בערב".

 

היא ידעה לזהות שהילדים מחוננים כבר בגיל צעיר: "שהיו ילדים מרבית החברים הקפיאו קרטיבים ואצלי בבית הקפיאו ג'וקים, דבורים ועיני דגים שיוכלו לבדוק במיקרוסקופ שסבא קנה".

 

שריל שהייתה בעצמה מורה בכיתת מחוננים, ידעה לאפיין ילדים מחוננים לפי הסקרנות והרצון לקבל עוד ועוד ידע ולכן רצתה שארד ילמד בתכנית אלפא. "ילדים מחוננים רוצים ללמוד עוד ולא רק מה שמלמדים בבית הספר, גם תרבות ואמנות. לא צריך להגיד להכין שיעורים, הלמידה מקור של הנאה"

 

היא מספרת כי בעבודת המחקר שלו באלפא ארד עובד במעבדה ובודק נוגדנים לסרטן. החומרים והמאמרים לעבודת המחקר כתובים בשפה האנגלית. "לקח לו הרבה זמן להתרגל לשפה אבל עכשיו הוא מבין והוא מאוד השתפר באנגלית".

 

בעוד כמה שנים היא חושבת שהוא ישלב ביולוגיה עם ננו טכנולוגיה, "הוא רוצה לבנות רובוט שיהרוס תאים".

 

ארד ויוגב. הקפיאו ג'וקים ( ) ( )
ארד ויוגב. הקפיאו ג'וקים

  

"ילד מחונן יכול לתרגם את החוכמה להישגים כבר בגיל צעיר"

אילנית וניר קורן הם ההורים של שחר קורן, בת 16, בכורה מבין 3 בנות מכפר ורדים

 

שחר לומדת בפרויקט אלפא באוניברסיטת תל אביב.

 

הם מספרים כי "שחר תמיד היתה ילדה חכמה , סקרנית , ודעתנית, ובכיתה ב' היא עברה את מבחני האיתור של משרד החינוך. כהורה אני חושבת שאחד הדברים החשובים ביותר הוא להקנות לילדך בטחון עצמי ותחושת מסוגלות.

 

"לדעתי ילד מחונן אינו שונה מאחרים, אולי מה שמייחד ילד מחונן היא היכולת לתרגם את החוכמה להישגים, ואולי כתוצאה מכך לפתח שאיפות גדולות יותר כבר בגיל צעיר".

 

הם מספרים כי הלימודים בתוכנית אלפא חשפו אותה בגיל צעיר יחסית לעולם האקדמיה ונתנו לה בסיס ללימודים גבוהים. "היא למדה לקרוא טקסטים מדעיים , לערוך ניסויים לנתח את התוצאות ולכתוב עבודות - וכל זאת תחת ליווי של מנחים מהשורה הראשונה.

 

דור האלפא: בני הנוער שישנו את העולם

 

"שחר רוצה להיות רופאה בעתיד, ואני מאמינה ביכולותיה ורואה אותה משיגה את מטרתה בעתיד הלא רחוק". היא מתנדבת במד"א, נפגשת עם חברים וחברות , אוהבת לצפות בטלויזיה ולשמוע מוזיקה.

 

"היא גם מתכוננת לטוס בקרוב עם משלחת נוער מהגליל לקהילה היהודית במנצ'סטר אנגליה ולערוך איתם את טקסי יום הזכרון ויום העצמאות, כך שסדר היום שלה עמוס מאד".

 

הם אומרים כי "לפעמים יש תחושה שהכותרת "מחוננת " קצת מלחיצה ושיש ממנה הרבה ציפיות, אבל זה בהחלט לא קושי שהיא לא יודעת להתמודד איתו. זה בסופו של דבר רק מדרבן".

 

הם מסכמים כי "תוכנית אלפא היא תוכנית מרתקת, שמשלבת לימודים ועבודת מחקר עם תכנים חברתיים נפלאים. חשוב לדעת שהיא דורשת השקעה ורצינות מצד הנערים והנערות המשתתפים וגם גיבוי ותמיכה של ההורים והצוות החינוכי בתיכון".

 

שחר קורן. מאמינים ביכולותיה להשיג הישגים ( ) ( )
שחר קורן. מאמינים ביכולותיה להשיג הישגים

  

"נועה תעסוק במה שיעניין אותה"

אבא של נעה מצור הדסה

 

נעה פסט, בת 15.5 מתגוררת בצור הדסה, לומדת בתוכנית אלפא באוניברסיטה העברית. נעה נבחנה בכתה ב' במסגרת מכון סאלד ואובחנה כמחוננת.

 

לדברי אביה, הלימודים בתוכנית מעשירים את הידע בנושאים נוספים על אלו הנלמדים בבית הספר. "אני מאמין שהיא תעסוק בדבר שהכי יעניין אותה, אני מניח כי מוקדם מאד לדעת במה נעה תעסוק בבגרותה".

  

"צריך לגדל ילד להיות אדם טוב. זה שהוא מחונן זה לא הכול בחיים"

 רינת אלבז, אמא של ניצן

 

לומד בפרויקט מדעני העתיד באוניברסיטת בן גוריון.

 

"כשניצן היה קטן ידענו שהוא בעל יכולת חשיבה מספרית טובה, אבל כהורים לילד ראשון לא הבנו", מספרת רינת. הוא עבר רק את מבחני איתור המחוננים של משרד החינוך. "אנחנו לא מאמינים בצורך לדעת את מנת המשכל של הילד אלא בעשיה ובלמידה שמביאה אותו להראות מה הוא מסוגל".

 

ניצן למד ולומד בבית ספר האזורי בכתה רגילה וכיוון שהיה חשוב לנו שיישאר בסביבה החברתית המוכרת, ניסינו לתת לו העשרה במהלך הלימודים בבית הספר בשעורי מצוינות, במסגרת לימודי מחוננים של משרד החינוך ושיעורי העשרה אחרים כמו קורסים שונים באוניברסיטת תל אביב ולימודי מתמטיקה לנוער באוניברסיטת בן-גוריון. אחר כך התקבל לפרויקט "מדעני העתיד" באוניברסיטת בן -גוריון.

 

הנערות שישברו את תקרת הזכוכית

 

"לתחושתנו, במסגרת הבית ספרית ניתן היה לעשות יותר. זה מצריך מבית הספר חשיבה יצירתית יותר עם ילדים מחוננים. לבתי הספר יש קושי להבין שצריך לתת לילד מחונן את האוטונומיה ללימוד עצמי של חלק מהמקצועות בכדי שלא ישתעמם בכתה. התמודדות עם ילד מחונן בהחלט מאתגרת, כל הזמן הדברים צריכים להיות ברמה השכלית ויש מעט מקום לרגש".

 

היא מסבירה כי חשוב לה החיבור של ניצן לחברה ולמקום בו הוא נמצא והכי חשוב שיגדל כאדם טוב לזולת ואדם תורם לחברה. "בתפיסת העולם שלי קודם צריך לגדל ילד להיות אדם טוב וביחד עם זה לאתגר אותו למצוינות, ללמד אותו שהוא מחונן והוא קיבל מתנה וצריך לפתח אותה אבל היא לא הכל בחיים".

 

היא אומרת כי "לשמחתי בפרויקט "מדעני העתיד" הוא לוקח חלק בסדנאות מנהיגות ופרויקטים לתרומה לקהילה שהם יוזמים ומארגנים".

 

ניצן ואביו. מחונן זה לא הכל בחיים ( ) ( )
ניצן ואביו. מחונן זה לא הכל בחיים

 

"חוויה מיוחדת הבאה עם מחויבות, אחריות והרבה עבודה עצמית"

אפרת גולן, יועצת לתכנית אלפא מסבירה על התכנית ועל הילדה המשתתפים בה. "לילדים מחוננים יכולת חשיבה מסדר גבוה ויכולת זו משפיעה באופן ישיר על אורחות חייהם על המחשבות, התפיסות השאיפות ועל כל ראיית עולמם".

 

היא אומרת כי אצל רבים מהילדים המחוננים ניתן לראות גם השפעה על תפקודם הרגשי והחברתי. יש הרבה קווים משותפים המאפיינים אוכלוסייה זו, אך כמו תמיד כל ילד שונה מהאחר ואצל כל אחד הדברים באים לידי ביטוי באופן אחר.

 

"תוכנית אלפא מתאימה מאד לתלמידים סקרנים  תאבי דעת וכאלה הרוצים ללמוד ולהעמיק בתחום המדעים. תלמידים אשר מעוניינים להיחשף למחקר אמיתי וללמוד מקרוב על הנעשה במעבדה באוניברסיטה. תלמידים האוהבים ללמוד לבד ובד בבד מוכנים להיות חלק מקבוצה לומדת המנהלת גם חיים חברתיים.

 

"לאגף למחוננים ומצטיינים של משרד החינוך יש ותכניות רבות שונות ומגוונות. בנוסף למוסדות האקדמאים הפרוסים ברחבי הארץ יש תכניות נוספות המיועדות לילדים ובני נוער בגילאים השונים. תכנית אלפא היא אחת מהן והיא תכנית מרשימה מאד בכך שמשלבת גם העשרה וחשיפה המתפתחת להעמקה משמעותית בתחומי המדע השונים , וגם העצמה אישית וחברתית משמעותית מאד".

 

גולן מוסיפה ואומרת כי מדובר בתוכנית הנותנת מענה לסקרנות האינטלקטואלית ולצורך החברתי כאחד. בשל מגוון התכניות יש לבחור בקפידה מה התכנית הנכונה לכל תלמיד. "אין זה אומר שתכנית אלפא, מתאימה לכולם בשל היותם מחוננים. צריך לחשוב היטב על כל ההיבטים. בתכנית מגוון פעילויות רב, כולל מחנה קיץ עם לינה במשך שבועיים, דבר שלא בהכרח מתאים לכל אחד.

 

אז למי כן התכנית מתאימה?

"תלמיד סקרן האוהב מדעים ומעוניין להשתייך לקבוצה חברתית של ילדים הדומים לו יוכל ליהנות מאד מתכנית אלפא. שם ימצא גם מנטור בוגר, גם העמקה בתחום הדעת גם יקבל מיומנויות כתיבה מדעית אקדמאית וכמובן הרבה חברים ממקומות שונים בארץ.

 

"כמי שמכירה את המגוון של ילדים ובני נוער מחוננים אני חושבת שכל נער או נערה צריכים ללמוד את מגוון התכניות המוצעות להם ויקבלו את ההחלטה האישית הנכונה בהתאם לרצון, לכישורים ולעניין שהתכנית מציעה להם.

 

"באלפא יש חוויה מיוחדת הבאה עם מחויבות, אחריות והרבה עבודה עצמית וניהול זמן באופן בוגר ועצמאי. תלמידים המשתתפים בתכנית מספרים שזו חוויה משמעותית הממלאת אותם בכל התחומים אך בו זמנית מחייבת אותם לעשיה וללקיחת אחריות רבה".


אלפא - התוכנית למחוננים ומצטיינים; כל הפרטים על תכנית מדעני וממציאי העתיד

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
לזהות מגיל צעיר את הכישרון של הילדים
צילום: shutterstock
מומלצים