שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בין התירס לאורז: הפיליפינים מול גואטמלה

  איך זה ששתי מדינות אקזוטיות, אחת במערב ואחת במזרח, כה דומות זו לזו וכה מיוחדות כל אחת בדרכה? רגע לפני שאת נרשמת למסע מלכת המדבר, הנה כמה דברים שכדאי שתדעי על שני יעדי החורף - גואטמלה והפיליפינים. אחרי שתקראי, תביני - ותתחילי לארוז

  בשיתוף מלכת המדבר

   

  בחורף הקרוב, היעדים העיקריים של מלכת המדבר הם הפיליפינים וגואטמלה - ליעד ראשון יצאנו לראשונה בסתיו האחרון, לשני, יצאנו לראשונה באביב 2013, שניהם יעדים כה מרתקים ומרגשים שאנו מוצאות את עצמנו לא פעם נשאלות "אז מה בעצם ההבדלים ביניהם, ואיך אבחר לאיזה מהם לנסוע"?

   

  בחרת את היעד או רוצה לדעת עוד? מחכות לך במלכת המדבר 

   

  פיליפינים או גואטמלה? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  פיליפינים או גואטמלה?(צילום: shutterstock)

  מה שהכי מפתיע, הוא שהדמיון ביניהם רב על השוני, גם מבחינה גיאוגרפית וגם מבחינה היסטורית/ דמוגרפית. שתי המדינות יושבות בדיוק על "טבעת האש" של האוקיינוס השקט, אותה טבעת שמתחילה בנקודה הדרומית ביותר באמריקה, עוברת לאורך חופי אמריקה המערביים עד אלסקה, משם דרך סיביר ורוסיה לחופים המזרחיים של סין, ליפן, הפיליפינים, אינדונזיה ועד ניו-זילנד. טוב, נו, אפשר לראות שזו לא ממש טבעת סגורה הרמטית, אבל מעניין לראות את קווי הדמיון בנופים היושבים על הרצף הזה.

   

  נופים עוצרי נשימה - הפיליפינים (צילום: סיגל יושע) (צילום: סיגל יושע)
  נופים עוצרי נשימה - הפיליפינים(צילום: סיגל יושע)

  גואטמלה נמצאת במרכז אמריקה, הפיליפינים בדרום-מזרח אסיה - בין שתיהן מחברת אותה הטבעת, מה שאומר נופים יפהפיים, המשופעים במראות שהם תולדה של הפעילות הבלתי פוסקת בבטן האדמה: רכסים נישאים, הרי געש, אפר וולקני, מעיינות חמים, וכל מה שעושה טוב לעיניים ולנשמה.

  נשים מחייכות - ולא חשוב מאיפה (ישראל וגואטמלה למי ששואל) (צילום: סיגל יושע) (צילום: סיגל יושע)
  נשים מחייכות - ולא חשוב מאיפה (ישראל וגואטמלה למי ששואל)(צילום: סיגל יושע)

  שתיהן ממוקמות באזור טרופי, אפילו ערי הבירה שלהן נמצאות על אותו קו רוחב – גואטמלה סיטי ממוקמת בקו רוחב 14.38 ומנילה בקו רוחב 14.35, מה שמאפשר לנו לטייל במזג אוויר נוח יחסית בסתיו, בחורף ובתחילת האביב, כל עוד לא התחילה "העונה הרטובה".

  מי ינצח, שבט האיפוגאו או המלכה? מפגש תרבויות בפיליפינים (צילום: מלי זנזורי) (צילום: מלי זנזורי)
  מי ינצח, שבט האיפוגאו או המלכה? מפגש תרבויות בפיליפינים(צילום: מלי זנזורי)
   

  שתי המדינות סבלו מכיבוש על ידי הספרדים - שהביאו אליהן את הנצרות, התערבבו בתושביהן המקוריים ומעניין לראות היום את הדמיון בתווי הפנים של האנשים שבקרבם אנו מטיילות, ואף בפרטי לבוש מסויימים. שימו לב לדימיון באריגים בין שתי התמונות הבאות, למשל.

  הלבוש המסורתי בגואטמלה (השוק באיזור נבך) (צילום: סיגל יושע) (צילום: סיגל יושע)
  הלבוש המסורתי בגואטמלה (השוק באיזור נבך)(צילום: סיגל יושע)

   

  הססגוניות והצבעוניות של הפיליפינים (באדיבות ארכיון מלכת המדבר) (באדיבות ארכיון מלכת המדבר)
  הססגוניות והצבעוניות של הפיליפינים(באדיבות ארכיון מלכת המדבר)

   

  אחת הערים היפות בגואטמלה היא אנטיגואה, עיר למרגלות הר געש שנבנתה על ידי הספרדים ושנים רבות שימשה כבירת המדינה. הארכיטקטורה, הרחובות, הכיכרות והכנסיות מזכירים מאד ערים חדשות יחסית שנבנו בהשפעה ספרדית בקליפורניה, (סונומה, לדוגמה). אחרי הספרדים, הגיעו גם האמריקאים בתורם לכל אחת מהמדינות, וגם הם הותירו שם את חותמם. זו הסיבה העיקרית שבשתי המדינות מדברים אנגלית וקל מאד לתקשר שם עם המקומיים.

   

  בשתי המדינות יש תרבות שמאנית שמתקיימת בצידה של הנצרות. בגואטמלה אלה בני המאיה, אינדיאנים שעד היום מקיימים מסורות עתיקות; ובפיליפינים, בני השבטים ההרריים באי לוזון, שהבולטים בהם הם האיפוגאו והקלינגה, שבט אכזר שנודע בעבר בציידי הראשים שלו ועד היום מפורסם בקעקועי הגוף המכסים כל חלקת עור טובה. את אלה וגם את אלה אנו פוגשות במסעות מלכת המדבר, והמפגשים איתם הם חוויה שלא במהרה תישכח.

  על רקע אגם אטילן (באדיבות ארכיון מלכת המדבר) (באדיבות ארכיון מלכת המדבר)
  על רקע אגם אטילן(באדיבות ארכיון מלכת המדבר)
    

    

  עם כל כך הרבה דמיון, איפה השוני?

  קודם כל, כדי להגיע לגואטמלה ניסע מערבה, לפיליפינים ניסע מזרחה. בגואטמלה, כמו במדינות מרכז אמריקה האחרות, הדגן העיקרי הוא תירס (בתרבות הקדומה, אחד האלים המרכזיים הוא אל התירס). בפיליפינים, כמו בכל רחבי דרום מזרח אסיה, הדגן העיקרי הוא האורז, וטראסות האורז שלה נמנות על היפות בעולם, ואף הוכרזו על ידי אונסקו כאתר מורשת.

   

  הטראסות המפורסמות בפיליפינים (צילום: מילי רייכמן) (צילום: מילי רייכמן)
  הטראסות המפורסמות בפיליפינים(צילום: מילי רייכמן)
   

  בגואטמלה, כלי התחבורה הציבורית הנפוץ ביותר מכונה "צ'יקן באס" - אוטובוס תרנגולות, על שום העובדה שנהוג להסיע בו גם תרנגולות אל השוק.

   

  בפיליפינים, המקומיים מתניידים ברכב המכונה "ג'יפני" - שילוב המילים "ג'יפ" ו"ברכיים". אלה ג'יפים ישנים של הצבא האמריקאי (החיילים נהגו לשבת בהם כשברכיהם נוגעות זו בזו, ומכאן השם). הפיליפינים רבי התושיה לקחו, פירקו, האריכו ובנו מחדש ועד היום נוסעים בהם ברחבי המדינה. נסיעה בג'יפני ובצ'יקן באס היא בין החוויות הייחודיות והמשעשעות המצפות לנו במסעות ליעדים אלה.

  הג'יפני - מכונית מורכבת ומהנה (צילום: סיגל יושע) (צילום: סיגל יושע)
  הג'יפני - מכונית מורכבת ומהנה(צילום: סיגל יושע)
   

   

  הפיליפינים היא מדינת איים, מוקפת ים, וחוויית החופים הטרופיים ואתרי הצלילה המרהיבים היא אחת הפופולאריות והמרשימות ביותר. הים הוא מרכיב כה חשוב בתרבות הפיליפינית, שיומיים בשנה מוקדשים במיוחד להאדרת הים והאוקיינוס.

   

  חופים טרופים בפיליפינים (צילום: משה שי) (צילום: משה שי)
  חופים טרופים בפיליפינים(צילום: משה שי)

  גואטמלה נושקת בחופה המזרחי לים הקריבי ובחופה המערבי לאוקיינוס השקט, אך בטיול אליה לא נגיע אל החופים. לעומת זאת, נבקר באחד האגמים המיוחדים בעולם כולו – אגם אטיטלאן,

  המוקף 12 כפרים שכל אחד מהם משמר תרבות ייחודית אחרת של התושבים המקוריים של המדינה.

   

  מילים לא מספיקות

  כריס בורקארד, צלם טבע גדול, כתב לא מזמן בחשבון האינסטגראם שלו: החלק הקשה ביותר בביקור במקומות כה מרוחקים ופראיים, הוא שאין לך סיכוי לשכוח את החוויה. ככל שתנסי להסביר מה שהרגשת שם, במלים או בתמונות, תהיי מתוסכלת יותר. בשלב מסויים תביני ששיתוף ותיאור החוויה לא באמת מספיקים, ותתחילי לקוות שעוד אנשים ייסעו לשם ויתחברו למקומות האלה, בדיוק כמוך.

   

  המלכות ליד מפל פאגסאנחאן בפיליפינים (צילום: אורלי פינקלמן) (צילום: אורלי פינקלמן)
  המלכות ליד מפל פאגסאנחאן בפיליפינים(צילום: אורלי פינקלמן)

  לא לחינם בחרנו בשני היעדים האלה. שניהם יחד וכל אחד מהם לחוד, מהווים רקע מרתק, מפעים, מרגש למסע מלכת המדבר שלך. את רק צריכה לבחור איזה מהם יותר מושך אותך, אנחנו נדאג לכל שאר הדברים שיבטיחו לך חוויית חיים יוצאת דופן ומרחיקת לכת.

   

  ואם את ממש מתלבטת, את לא חייבת להחליט עכשיו – בואי למיונים, שתפי אותנו בהתלבטות, אנחנו נעזור לך בשמחה להחליט.

   

  טעמים וריחות בשוק גואטמלי (באדיבות ארכיון מלכת המדבר) (באדיבות ארכיון מלכת המדבר)
  טעמים וריחות בשוק גואטמלי(באדיבות ארכיון מלכת המדבר)
   

  בנובמבר הקרוב ניסע לפיליפינים ולגואטמלה. במרץ יתקיים יום מיונים, להרשמה הקליקי כאן

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סיגל יושע
  בין אם הפיליפינים או גוטאמלה - הכי חשובה החברה
  צילום: סיגל יושע
  מומלצים