שתף קטע נבחר

בלעדי: החדירה ל"קודש הקודשים" של המודיעין הישראלי

"ידיעות אחרונות" חושף הבוקר, באישור הצנזורה: שירותי הביון של ארה"ב ובריטניה פיצחו את השידורים המוצפנים של מערך המטוסים ללא טייס של ישראל במבצע ריגול תחת השם "אנרכיסט". המבצע שמתנהל 18 שנה מבסיס מבוצר בקפריסין, מאפשר לאמריקנים ולבריטים לראות את כל הפעילות של ישראל בעזה, סוריה וגם איראן. גורם ביטחוני: "זו רעידת אדמה, הדליפה החמורה בתולדות המודיעין"

 

הבסיס הסודי בקפריסין (מתוך מסמכי מבצע "אנרכיסט") (מתוך מסמכי מבצע
הבסיס הסודי בקפריסין(מתוך מסמכי מבצע "אנרכיסט")

פריצה חמורה למודיעין הישראלי: שירותי המודיעין של ארצות הברית ובריטניה פיצחו את ההצפנה המיוחדת שבין מערך כלי הטייס הבלתי מאוישים של חיל האוויר לבסיסים שלהם ובמשך שנים ארוכות עוקבים ורואים את מה שכלי הטייס משדרים למפעילים שלהם בבסיס. הדברים עולים משורת מסמכים ותמונות שלקח עמו אדוארד סנואודן, איש קהילת המודיעין האמריקנית. מסמכים אלו לא פורסמו עד היום.

 

מהמסמכים, שחושף הבוקר (ו') "ידיעות אחרונות" באישור הצנזורה, עולה כי ישראל מפעילה צי גדול של כטב"מים (כלי-טיס בלתי מאוישים). הם אוספים מודיעין בעזה, בגדה המערבית וברחבי המזרח התיכון ואף שימשו, כך לדברי עורכי התחקיר, לטובת איסוף מודיעין בתכנון הפצצה באיראן. שניים מכלי הטיס האלה, חמושים בטילים ופצצות המשמשים לביצוע של סיכולים ממוקדים. כלי הטייס פועלים משורת בסיסים בישראל, ובהם תל-נוף, פלמחים ועין-שמר.

 

למעשה, זוהי הצצה אל תוך הקרביים של עולם הסוד הישראלי: בנק המטרות, היעדים, ההעדפות והיכולות, ומתוך העיניים של ישראל אל עבר אויביה. ארה"ב ובריטניה נהנו למעשה מהיכולות המודיעיניות האדירות של ישראל וראו כל מה שישראל ראתה.

החימוש על גבי הכטב"ם הישראלי (מתוך מסמכי מבצע "אנרכיסט") (מתוך מסמכי מבצע
החימוש על גבי הכטב"ם הישראלי(מתוך מסמכי מבצע "אנרכיסט")

 (מתוך מסמכי מבצע "אנרכיסט") (מתוך מסמכי מבצע
(מתוך מסמכי מבצע "אנרכיסט")
לדברי גורם מודיעיני בכיר שנחשף לתחקיר, "מדובר ברעידת אדמה. זה אומר שהם עשו לנו הפשטה כפויה ולא פחות חשוב - שכנראה אף אחד מאמצעי התקשורת המוצפנים שלנו אינו בטוח מפניהם. זוהי הדליפה החמורה ביותר בתולדות המודיעין הישראלי".

 

המבצע המודיעיני הענק של ארה"ב ובריטניה מתנהל מאז 1998. מטרתו לפצח צפנים וליירט שידורים של צבאות מרכזיים במזרח התיכון, חיילות האוויר שלהן ומערכות הנשק המתוחכמות – המכ"ם והרדאר. במסגרת המבצע פוצחו צפנים של מערכות לחימה ומעקב מתקדמות של חיזבאללה, מצרים, טורקיה, איראן וסוריה אבל במרכז המבצע, ששם הקוד שלו הוא "אנרכיסט", נמצאת מדינה אחת שלה הושקעו רוב המשאבים והמאמצים: ישראל.

 

המבצע מנוהל בידי שני שירותי ביון: ה-NSA (הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב) ומקבילו הבריטי, ה-GCHQ. מטה המבצע הוא בשני בסיסים: בסיס מאנוויט' היל בבריטניה, בסיס האזנה המשותף לממלכה ולארה"ב, ובסיס חיל האוויר המלכותי בפסגת רכס הטרודוס, הנקודה הגבוהה ביותר בקפריסין. מדובר בבסיס ענק, מלא אנטנות ואמצעי קליטה ופענוח וחלקו חפור מתחת לאדמה.

מדינת ישראל על המכ"ם (מתוך מסמכי מבצע "אנרכיסט") (מתוך מסמכי מבצע
מדינת ישראל על המכ"ם(מתוך מסמכי מבצע "אנרכיסט")
הבסיס האמריקני-בריטי בקפריסין כבר פועל 18 שנה (מתוך מסמכי מבצע "אנרכיסט") (מתוך מסמכי מבצע
הבסיס האמריקני-בריטי בקפריסין כבר פועל 18 שנה(מתוך מסמכי מבצע "אנרכיסט")

עומק העבודה של מבצע "אנרכיסט" מתואר בקבצים שהוציא אדוארד סנואודן מה-NSA. בקבצים ישנן תמונות מתוך סרטי וידאו שהוקלטו תוך כדי פעילות הכטב"מים ומתעדות את מה שהמצלמות רבות העוצמה ראו, מצגות שהוכנו להדרכות והרצאות פנימיות בארגון ובהם דיווחים – ככל הנראה למפקדים בכירים – על אודות ההתקדמות במבצע.

 

בחלק מהמקרים ידעו אנשי מבצע "אנרכיסט" לפענח גם היכן צולמו התמונות, אם באמצעות זיהוי האתר המצולם, נניח בכפרים ליד גדר ההפרדה שם נראים בבירור החומה ומגדלי השמירה, ואם באמצעות פענוח חלק מיוחד בשידור שבין המטוס לבסיס ובו "מעדכן" המטוס את הבסיס היכן הוא נמצא.

 

כך, למשל, ב-24 ביוני 2009 מתעדים אנשי הבסיס בקפריסין תנועת כטב"מים ישראלים ליד שכם, ובסמוך לכפר הפלסטיני אזון. באפריל 2010, מזוהים כטב"מים ליד עתיל.

 

מסמך של המודיעין הבריטי מ-2008 מציין בהתלהבות כי "הנגישות הזו (החדירה למערך הכטב"מים הישראלי) היא חסרת תחליף לשם הבנה של הצבא הישראלי והמבצעים שלו וכפועל יוצא מכך לתת לנו אפשרות להבין התפתחויות עתידיות באזור". המסמך מציין כי "בזמנים של משבר, הנגישות הזו היא קריטית, ואולי לעיתים הדרך היחידה, לספק מידע ותמיכה למבצעים של ארה"ב ובעלות בריתה בזירה".

 

המסמך כמובן לא מתמודד עם היותה של ישראל מוכרזת גם היא בת ברית. מהמסמכים עולה כי במסגרת המבצע ארה"ב הקדישה מאמצים רבים למעקב אחר ההכנות הישראליות לתקיפה באיראן. כמו כן עולה מהם החשש הגדול של ארה"ב כי ישראל, בעת שלטונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, תבצע מהלכים צבאיים משמעותיים באיזור ללא תיאום עימה ותגרום לאי יציבות.

 

במסמכים ובתמונות שמתפרסמות הבוקר לראשונה גם ב"אינטרספט" וב-"דר-שפיגל", יש צילומים שצולמו במצלמות הכטב"מ "איתן" תוך כדי המראה ונחיתה. כמו כן נראים בבירור טילים תלויים על כנפי המטוס העצום, המסוגל על פי המפרט שלו לשאת מטען נוסף של עד טון.

 

"מסמכים אלה", כותבים קורה קורייר, הנריק מולט ולורה פוייטרס – החתומים על התחקיר – "מסייעים לאשר את מה שכבר זמן רב סוד גלוי, למרות שממשלת ישראל מסרבת להודות בו: שצבא ההגנה לישראל מפעיל כטב"מים חמושים".

 

הסיפור המלא: היום בידיעות אחרונות ובאפליקציה של העיתון

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך מסמכי מבצע "אנרכיסט"
הבסיס הסודי בקפריסין
מתוך מסמכי מבצע "אנרכיסט"
מומלצים