שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  הפיגוע בסוריה - פגיעה קשה ביוקרת איראן וחיזבאללה

  הקבר של א-סיידה זיינב נחשב לאחד האתרים הקדושים ביותר לשיעים, והיה מאובטח על ידי משמרות המהפכה וחיזבאללה. הצלחת דאעש לבצע את הפיגוע היא מכה מורלית לשיעים ועשויה להשפיע גם על הבחירות באיראן

   

   

  פיגוע ההתאבדות שדאעש ביצע היום בדמשק מנחית מכה מורלית קשה על המשטר הסורי, על האיראנים ועל חיזבאללה. למעשה - על כל השיעים במזרח התיכון.

   

  המכונית הממולכדת שהייתה נהוגה על ידי מחבל מתאבד, איש דאעש, התפוצצה באחד האתרים הקדושים ביותר לשיעה במזרח התיכון – הקבר של א-סיידה זיינב, אתר עלייה לרגל שיעי חשוב. כ-60 נהרגו, מהם 25 לוחמי המיליציות השעיות, וכ-125 נפצעו בפיגוע. זיינב הייתה נכדתו של הנביא מוחמד ובתו של עלי איבן טלב, מייסד הזרם השיעי באיסלאם. היא שרדה את קרב כרבלא בשנת 680 לספירה, שבו ניצחו אנשי הזרם הסוני את השיעים, וביססו את החליפות האיסלאמית כסונית, על פני השיעה. א-סיידה זיינב זכתה להערצה רבה בקרב השיעים עקב הקינות שהשמיעה על בניו של עלי שנהרגו בקרב, והיא עצמה שימשה מודל לנשות העדה השיעית ומקור השראה לאומץ ולהתנגדות לזרם הסוני.

  הפיצוץ בקבר של סיידה זיינב, היום ()
  הפיצוץ בקבר של סיידה זיינב, היום
   

   

  מסר של דאעש לשיחות שמתקיימות בג'נבה לסיום מלחמת האזרחים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  מסר של דאעש לשיחות שמתקיימות בג'נבה לסיום מלחמת האזרחים(צילום: AFP)

  לקיחת האחריות של דאעש ()
  לקיחת האחריות של דאעש

   

  הקבר של זיינב בפרברי דמשק שימש מאז ומתמיד מקום עלייה לרגל לשיעים מאיראן, מעיראק, מלבנון וכמובן מסוריה. זו הסיבה שארגוני טרור מוסלמים מהזרם הסוני, כמו האחים המוסלמים למשל, ביצעו פיגועים רבים בעולים לרגל לאתר. אף פעם עד היום הם לא הצליחו לחדור ללב מתחם הקבר, גם בשנים האחרונות שבהן משתוללת מלחמת האזרחים בסוריה. הסיבה לכך היא שמתחם הקבר הקדוש כל כך לשיעים, שהוא אולי האזור השמור ביותר בסוריה – מלבד ארמונו של הנשיא אסד.

   

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  האתר נחשב למאובטח ביותר בסוריה, אחרי ארמון הנשיא אסד (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  האתר נחשב למאובטח ביותר בסוריה, אחרי ארמון הנשיא אסד(צילום: EPA)

  זגוגיות נופצו בבתים סמוכים מעוצמת ההדף (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  זגוגיות נופצו בבתים סמוכים מעוצמת ההדף(צילום: AFP)

  למעשה, חיזבאללה החל את מעורבותו בסוריה בהוראת האיראנים, כשהשתמש בטענה שאנשי הארגון חייבים להגן על השיעים בסוריה ובעיקר לשמור על קבר א-סיידה זיינב. גם האיראנים, שתגברו לאחרונה את כוחותיהם בסוריה באלפי לוחמים, הסבירו זאת לציבור האיראני בכך שהלוחמים נשלחו להגן על אתרים הקדושים לשיעים, ובראשם קבר א-סיידה זיינב. על מתחם הקבר שמרו בין השאר כוחות של משמרות המהפכה ומיליציות הבסיג' האיראניות.

   

  הפיגועים שבוצעו עד עתה היו בדרך לקבר, בדרך כלל נגד אוטובוסים שהובילו עולי רגל או לוחמים איראנים, סורים או של חיזבאללה שהיו בדרכם להגן על הקבר. אבל הפיגוע היום היה בלב המתחם ומהווה מכה קשה ליוקרת חיזבאללה שהופקד יחד עם אנשי משמרות המהפכה האיראנים על שמירת הקבר המבוצר.

  ראשי המשטר באיראן ומשמרות המהפכה נכשלו בהגנה על הקבר וספגו מכה קשה, ועובדה זו עלולה להיות בעלת משמעות גם בבחירות לפרלמנט האיראני, שייערכו החודש. בקרב הזרם המתון והרפורמיסטי באיראן נמתחת ביקורת קשה על המעורבות של חיילים איראנים בהגנה על משטר אסד, והפיגוע היום בקבר א-סיידה זיינב עלול להחמיר את הביקורת הזו ואפילו להשפיע על תוצאות הבחירות.

   

  גם יוקרת המשטר הסורי נפגעת, בעיקר בקרב תומכיו בני העדה העלווית והעדה השיעית בסוריה ובלבנון, אף שהשמירה על הקבר הופקדה כאמור בידי חיזבאללה ואנשי משמרות המהפכה, בגלל חשיבותו הסמלית והמורלית. לכן, הצלחת דאעש לחדור אל קודש הקודשים השיעי בסוריה מהווה פגיעה קשה ביוקרה של חיזבאללה ומשמרות המהפכה האיראניים – זאת בשעה שבז'נבה מתנהלים מגעים לשיחות על סיום מלחמת האזרחים בסוריה, שיחות שדאעש וג'בהת א-נוסרה (אל-קעאידה) לא הוזמנו אליהם. סביר להעריך שזו הייתה דרכו של דאעש להעביר תזכורת כואבת לקיומו כגורם משפיע ומרכזי במלחמת האזרחים בסוריה לבאי הוועידה, שאליה לא הוזמן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מכה קשה לשיעים. הפיגוע בפרבר של דמשק
  מומלצים