שתף קטע נבחר

מזכ"ל האו"ם במסר לישראל: "הכיבוש מוביל לייאוש - שמוביל לאלימות"

שבוע לאחר שתקף במועצת הביטחון את מדיניות ישראל ביהודה ושומרון, באן קי-מון מצהיר במאמר דעה נחרץ ב"ניו יורק טיימס" כי "להחזיק עם תחת כיבוש מערער את הביטחון". הוא חידד כי הוא מתנגד לטרור ותמיד יעמוד על זכותה של ישראל להתקיים, "אבל הגיע הזמן שכולנו נקרא את הכתובת שעל הקיר"

באן קי מון בדיון על המזרח התיכון במועצת הביטחון בשבוע שעבר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
באן קי מון בדיון על המזרח התיכון במועצת הביטחון בשבוע שעבר(צילום: AFP)

כמעט שבוע לאחר שתקף מזכ"ל האו"ם באן קי מון את המדיניות הישראלית ביהודה ושומרון, וחטף אש מצרת ההנהגה הישראלית, באן משיב. במאמר דעה שפורסם הלילה (ב') ב"ניו יורק טיימס", תחת הכותרת "ישראל, לא לירות בשליח", מצהיר מזכ"ל האו"ם: "הכיבוש מוביל לכעס ולייאוש, שמובילים לקיצוניות ולאלימות. טבע האדם הוא להתנגד לכיבוש".

 

"אין שום תירוץ שמצדיק טרור. אני מגנה זאת חד-משמעית", כתב. "עם זאת, לא יעלה על הדעת שצעדי ביטחון לבדם יעצרו את האלימות. כפי שהזהרתי במועצת הביטחון בשבוע שעבר, הייאוש והתסכול הפלסטיניים צומחים תחת המשקל הכבד של כיבוש בן חצי מאה. להתעלם מכך לא יגרום לזה להיעלם. אף אחד לא יכול להכחיש שהמציאות היום-יומית של כיבוש מעוררת כעס וייאוש, שהם הגורמים העיקריים של אלימות וקיצוניות, והם מערערים כל תקווה לפתרון של שתי מדינות".

 

"ביקורת נגד האומות המאוחדות – או התקפות נגדי – הן חלק מהתפקיד. אבל כשחששות מעומק הלב לגבי מדיניות שגויה מבחינה מוסרית צומחות מכל כך הרבה מקורות, לרבות חברותיה הקרובות ביותר של ישראל, אי-אפשר להמשיך להשתלח בכל מבקר שיש לו כוונות טובות", כתב.

 

 

מזכ"ל האו"ם הדגיש כי הוא תמיד יתמוך בזכותה של ישראל להתקיים, אך הוסיף: "הגיע הזמן שישראל, הפלסטינים והקהילה הבינלאומית יקראו את הכתובת שעל הקיר – אי-אפשר להגן על סטטוס קוו. להחזיק עם אחר תחת כיבוש בלתי מוגבל מערער את הביטחון ואת העתיד הן של ישראל והן של הפלסטינים".

 

לפני כשבוע תקף באן קי מון בחריפות את מדיניות ישראל ביהודה ושומרון. "התסכול הפלסטיני גובר תחת משקל הכיבוש שנמשך כבר חצי מאה והשיתוק של תהליך השלום. זאת אמת שאי-אפשר לערער עליה". על רקע המשך גל הטרור אמר באן במהלך דיון במועצת הביטחון של האו"ם בנושא "המצב במזרח התיכון" כי "כפי שעמים מדוכאים פעלו במשך הדורות, זהו טבע אנושי להגיב לכיבוש שלעתים משמש אינקובטור לשנאה וקיצוניות".

 

באן אמר עוד כי "2016 התחילה כפי שהסתיימה 2015 – עם רמה בלתי מתקבלת על הדעת של אלימות בישראל ובשטחים הפלסטיניים הכבושים. דקירות, דריסות ויריות פלסטינים שמכוונים נגד אזרחים ישראלים שאת כולם אני מגנה. כמו כן, התנגשויות בין פלסטינים לכוחות הביטחון של ישראל המשיכו לגבות חיים".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לדברי מזכ"ל האו"ם ואמר כי דבריו "נותנים רוח גבית לטרור". נתניהו אמר כי "הרוצחים הפלסטינים לא רוצים לבנות מדינה, הם רוצים להשמיד מדינה והם אומרים זאת בריש גלי. הם רוצים לרצוח יהודים באשר הם והם אומרים זאת בריש גלי. הם לא רוצחים למען השלום והם לא רוצחים למען זכויות אדם. האו"ם מזמן איבד את הניטרליות שלו ואת הכוח המוסרי שלו, והדברים הללו של המזכ"ל לא משפרים את מצבו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מזכ"ל האו"ם באן קי מון
צילום: AFP
מומלצים