שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר ישראלי ענק: הסלולרי הורס את הזרעונים ופוגע בפוריות

  חוקרים מהפקולטה לרפואה בטכניון והמרכז הרפואי כרמל בחיפה מצאו ירידה באיכות הזרע אצל גברים שהחזיקו את הסלולרי קרוב למפשעה. ההמלצות: לא להחזיק את הסלולרי בכיס ולהרחיקו מחדר השינה

  איכות הזרע של הגברים בעולם המערבי הולכת ויורדת - ועכשיו יש עוד סיבה לכך: חוקרים ישראלים מצאו כי המכשירים הסלולריים פוגמים בזרעונים ומפחיתים את סיכויי הפוריות. המחקר נערך בפקולטה לרפואה בטכניון ובמרכז הרפואי כרמל.

   

  איכות הזרע הגברית, היורדת בהתמדה בארצות המערב, אחראית ל-40% מבעיות הפריון בקרב זוגות. הידע המחקרי שנצבר בנושא זה מגלה כי איכות הזרע מושפעת מגורמים גנטיים מוּלדים אבל גם ממשתנים סביבתיים. אחד מהם הוא השימוש המתרחב בטלפונים סלולריים.

   

  מחקרים רבים שעסקו בשאלת הקשר בין איכות הזרע לקרינה הנפלטת מטלפונים סלולריים העלו מסקנות שונות ולא אחידות,

  שכן הם בוצעו בתנאים שונים (ניסויי מעבדה ברקמות, ניסויים בחיות מעבדה ועוד) ולא תמיד התייחסו למכלול המשתנים הרלוונטיים.

   

  סלולרי - טוב או רע?

   

  קשר סיבתי מובהק בין שימוש בסלולרי לאיכות הזרע

  המחקר החדש נערך במסגרת עבודת ה-MD של ד"ר יוליה שיינפלד ובהנחייתה של פרופ'-חבר קליני מרתה דירנפלד, מנהלת היחידה לפוריות והפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי כרמל.

   

  המחקר כלל 106 גברים שעברו הערכה ביחידה לפריון והפריה חוץ גופית בשנים 2011 עד 2012. המשתתפים מילאו שאלונים מפורטים הכוללים נתונים ומאפיינים דמוגרפיים, מצבים רפואיים העשויים להשפיע על איכות הזרע, והתייחסות רחבה ומפורטת מאוד לאופן השימוש במכשיר הסלולרי: כמה זמן מדבר המשתמש בטלפון מדי יום, היכן הוא נושא את המכשיר, האם הוא מקיים שיחות באזורים עם קליטה ירודה ובזמן טעינת המכשיר. 

   

   ( )

   

  בתום איסוף הנתונים נבדק הקשר בין המשתנים הבלתי תלויים (הרגלי השימוש בטלפון) לתוצאות איכות הזרע.

   

  תוצאות המחקר מצביעות על קשרים סיבתיים מובהקים: דיבור בטלפון סלולרי מעל שעה היום, ודיבור במכשיר בעת שהוא מחובר למטען, מכפילים (מ-33.3% ל-66.7%) את הסבירות לירידה בריכוז הזרע. ריכוז הזרע ירד לרמה לא תקינה גם בקרב גברים שנשאו את המכשיר במרחק של פחות מ-50 ס"מ מן המפשעה; בקרב 47.1% מהם נמצא ריכוז לא תקין, וזאת לעומת 11.1% בלבד בכלל אוכלוסיית הגברים.

   

  "איכות הזרע בעולם המערבי הולכת ומידרדרת", אומרת ל-ynet הפרופ' מרתה דירנפלד, "מחקרים קודמים כבר קשרו את השימוש בסלולרי לפגיעה באיכות הזרע והמחקר שלנו מראה ממצאים דומים. אני ממליצה להקפיד שלא להחזיק את הסלולרי בכיס, להרחיק אותו מחדר השינה, ולהרחיק אותו גם מהמפשעה".

       

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הסלולרי מסכן את הזרע
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים