שתף קטע נבחר

גואטמלה: היהלום שבכתר של מרכז אמריקה

המדינה שמכונה "ארץ הקשת בענן" בשל צבעוניותה, היא מדינה שניתן לבקר בה בחודשים רבים של השנה. אבל אם תגיעו באזור מרץ - אפריל, תגיעו בדיוק לחגיגות חג הפסחא, שמתקיימות בעיירה אנטיגואה, עיירה ציורית עוד מימי תרבות המאיה. וזה רק חלק מהקסם והיופי שלה

בשיתוף החברה הגיאוגרפית

  

טיול במרכז אמריקה הוא תמיד חוויה שמטריפה את החושים. בין אם מדובר בטיול טבע וחופים ובין אם זה טיול של אווירה אנשים ומוזיקה, החוויה, קרוב לוודאי, תעלה על כל ציפייה. גואטמלה היא ללא ספק הדובדבן שבקצפת שבארצות מרכז אמריקה, יש שיגידו שהיא ממש היהלום שבכתר.

 

גואטמלה הידועה בצבעוניותה ולכן זכתה ביושר לכינוי "ארץ הקשת בענן" היא מדינה שניתן לבקר בה בחודשים רבים של השנה ורצוי מאד לשלבה בטיול למרכז אמריקה או אפילו להקדיש לה טיול בפני עצמו.

 

מחפשים יעדים מעניינים? זה הזמן לטייל מסביב לעולם

 

אפשר למצוא כאן כל מה שרק אפשר לחפש בטיול – טבע יפהפה ומגוון רחב של אפשרויות לטיולים, כפרים ושווקים ססגוניים והומי אדם, אתרים ארכיאולוגים מרשימים, ויותר מכל - מפגש מרתק עם עולם אינדיאני ותרבות עתיקה ומופלאה שהותירה אחריה עניין רב, הלא היא תרבות המאיה.

 

בשל היותה כה מגוונת, גואטמלה היא "מניה בטוחה" כמעט עבור כל סוג של מטייל. אם חפצה נפשכם בטיול למרכז אמריקה ובאפשרותכם לעשות זאת בסביבות חודשים מרץ-אפריל, כדאי שתדעו שביכולתכם להעצים את החוויה העוצמתית גם כך שבטיול שכזה. עם תום ספירת 40 ימי התענית הנספרים מסיום חגיגות הקרנבלים, נחוג בגואטמלה, בעיירה אנטיגואה, אירוע ססגוני וצבעוני מאין כמוהו – חג הפסחא.

 

קרנבל הקרנבלים. חגיגות חג הפסחא (צילום: סיגל יושע) (צילום: סיגל יושע)
קרנבל הקרנבלים. חגיגות חג הפסחא(צילום: סיגל יושע)

 

אנטיגואה: לטייל בין אגדה לחלום

אנטיגואה היא עיירה קולוניאלית ציורית וקסומה השוכנת בעמק פורה המוקף שלושה הרי געש. רחובותיה אבנים מסותתות, שופעים כנסיות ומונומנטים. מבנים מעוטרים בקסם הארכיטקטורה הקולוניאלית לאורכה ולרוחבה, ושורשיה של תרבות המאיה המסתורית ועתיקת היומין שתולים עמוק באדמתה.

 

העיירה הקולוניאלית, היא ללא ספק מהפנינות שבערי אמריקה הלטינית ומהווה יעד אטרקטיבי במיוחד לתיירים רבים מהעולם כולו. הטבע הנהדר בדמות הרי הגעש שסוגרים על העיירה וניחוח המאיה הקסום שעולה במפגשים המרתקים עם צאצאי התרבות הקדומה, הם רק חלק מהסיבות שגורמות למטיילים רבים להתאהב במקום.

 

ישו מובל בדרך הייסורים (צילום: סיגל יושע) (צילום: סיגל יושע)
ישו מובל בדרך הייסורים(צילום: סיגל יושע)

 

לה אנטיגואה גואטמלה (" גואטמלה העתיקה"), שנהרסה כמעט כליל ברעידת אדמה בשנת 1773, הפכה לבירתה השנייה של גואטמלה לאחר שהבירה הראשונה, העיירה הסמוכה "סידד וייחה" נמחקה גם היא על ידי איתני הטבע. שנים ספורות לאחר רעידת האדמה הגדולה, הכריזו השליטים הספרדים על גואטמלה סיטי כבירת המדינה.

 

מאז, העיירה הנטושה אוכלסה אט אט כשבמהלך המאה ה- 20, הואצה ההתיישבות בה וזו קיבלה צביונה כעיירה שלווה, רגועה ומאד מרתקת, כזו שמושכת אליה תיירים רבים שמבקשים להנות מהשלווה ולבקר בכנסיות ובמבנים שנהרסו ברעידת האדמה. כיום, מנזרים רבים מהתקופה הקולוניאלית משמשים כבתי מלון, מה שהופך גם את חוויית הלינה באנטיגואה לכזו שלוקחת מאות שנים אחורה בזמן.

 

חגיגות יום שישי הקדוש באנטיגואה

השבוע הקדוש Semana Santa (שנופל תמיד סביב חודשים מרץ אפריל), הוא השבוע שמוקדש בנצרות לשחזור ימיו האחרונים של ישו, אלו הם הימים הנוראים ערב הגאולה. ימי השבוע הקדוש שלפני חג הפסחא מקבלים ביטוי שונה ועוצמתי במיוחד באנטיגואה. העיירה הרגועה לובשת חג ומתעוררת לחיים לקראת היום הגדול – יום שישי הקדוש, היום בו ישו מובל בדרך הייסורים (Villa Dolorosa) אל צליבתו בירושלים.

 

כיממה לפני התהלוכה הגדולה, כל תושבי העיירה על מעמדותיהם השונים עומלים בתשוקה רבה על הכנת שטיחי פרחים מרהיבים ביופיים שעשויים מנסורת צבעונית ועלי כותרת, זאת כדי שרחובות העיירה יהיו מרושתים בשטיחי ענק צבעוניים בבוקר יום התהלוכה, כמה שנראה כמיצג אומנותי מופלא.

 

השטיחים המרהיבים המעוטרים בציורים של פרחים ופרפרים יכולים להגיע לאורך של כמאות מטרים. לפנות בוקר, אור ראשון ליום שישי, מתחילות התהלוכות לצעוד לכנסיית La Merced, משם יוצא ישו אפוף עשן קטורת, בגלימה אדומה כשצלב עץ על גבו. הוא מובל על ידי שמונים עוטי גלימות סגולות שסוחבים את משטח העץ עליו רוכנת דמותו.

 

 

השטיחים המרהיבים והמעוטרים (צילום: סיגל יושע) (צילום: סיגל יושע)
השטיחים המרהיבים והמעוטרים(צילום: סיגל יושע)

  

מאות לובשי גלימות כתומות מדמים את היהודים שמובילים את ישו לצליבתו. השיירה, פוסעת לאיטה על השטיחים הצבעוניים שהוכנו על ידי בני העיר, וצועדת לצלילי התזמורת בדרך הייסורים אל צליבתו של ישו. לאחר משפט שנערך בכנסיית "לה אסקואלה דה חסוס" צולבים את ישו וכל העיר הופכת מוצפת לובשי שחור הפעם בתהלוכת הלוויה שנמשכת עד חצות הלילה.

 

חגיגות יום שישי הקדוש של חג הפסחא באנטיגואה ושחזור דרכו האחרונה של ישו בדרך הייסורים היא לא פחות מחגיגה צבעונית ענקית ומרגשת עבורנו המטיילים.

 

בביקורכם באנטיגואה בעת החגיגות, תוכלו להשתתף ולצעוד בתהלוכות היוצאות לפנות בוקר יום שישי, ואף להשתתף בהכנת השטיחים עם תושבי העיירה ביום חמישי, ערב התהלוכה המפורסמת. חגיגות הפסחא (שמתקיימות השנה ב- 25 במרץ) הן דוגמא מושלמת לסינתזה המופלאה שהתרחשה עם השנים בין מסורות המאיה, לדת הנצרות שהביאו עמם הכובשים הספרדים.

 

הטבע במלוא הדרו

אז אחרי שהסכמנו שטיול בגואטמלה בעת חגיגות חג הפסחא הוא הזדמנות נהדרת לפגוש את המדינה במלוא הדרה וססגוניותה חשוב גם לדעת שבין אם מדובר בחגיגות הפסחא, ובין אם לא, טיול בגואטמלה ייקח אתכם למחוזות נוספים – טבע מדהים ואתרים ארכיאולוגים מפוארים במיוחד.

 

ראשית ניתן כבוד להוד מעלתו, אגם אטיטלן. זהו אגם יפיפייה שנוצר בתוך לוע של הר געש עתיק השוכן באזור ההררי של גואטמלה במחוז סולולה. צבעו כחול טורקיז וסביבו שלושה הרי געש, גובהו כ-1,500 מטרים מעל פני הים, ולגדותיו פזורים כפרים אינדיאנים.

 

אגם הנוצר בלוע של הר געש (צילום: החברה הגיאוגרפית) (צילום: החברה הגיאוגרפית)
אגם הנוצר בלוע של הר געש(צילום: החברה הגיאוגרפית)

 

האגם הוא פנינת טבע, ושווה שהייה של כמה ימים טובים. כחלק מהביקור באגם אטיטלן מומלץ לצאת בשייט אל הכפרים האינדיאנים שעל גדותיו ולהתרשם מאורחות חייהם של התושבים. לחובבי הטרקים ניתן לשלב טיפוס על ההר ה"אף האינדיאני" השוכן בקרבת האגם.

 

מקום שחובה לבקרו הוא הכפר צ'יצ'יקסטננגו, בו מתקיים בימים ראשון וחמישי שוק ססגוני והומה אדם (בשבוע הקדוש השוק הגדול מתקיים ביום רביעי). לשוק מגיעים רוכלים ורוכלות מהאזור כולו ומציגים את מרכולתם - בדים ועבודות יד, תבלינים וצמחי מרפא, פירות וירקות, בעלי חיים, ועוד ועוד. השוק הצבעוני בצ'יצ'יקסטננגו נחשב לאחד מהגדולים והצבעוניים שביבשת אמריקה הלטינית כולה, על כן חשוב לתזמן את הביקור בכפר בימי השוק שלו.

 

אחד השווקים הגדולים ביבשת (צילום: סיגל יושע) (צילום: סיגל יושע)
אחד השווקים הגדולים ביבשת(צילום: סיגל יושע)

 

אתר טבע עוצר נשימה הוא Semuq Cahmpei השוכן במרכז גואטמלה, זהו נהר שוצף שזורם בלב יער טרופי ובאמצעו מערכת מדורגת של בריכות טבעיות קסומות בצבע טורקיז מהמם מלאות במים צלולים. הנהר, באורח פלא, ממשיך לזרום מתחת לסלעי הבריכות ויוצא מן הצד השני. במסגרת הביקור באוצר הטבע הזה, כדאי מאד להשתכשך ולהתרחץ במי הבריכות הצלולים.

 

בריכות טבעיות בצבע טורקיז (צילום: סיגל יושע) (צילום: סיגל יושע)
בריכות טבעיות בצבע טורקיז(צילום: סיגל יושע)

 

ביקור באתר הארכיאולוגי "טיקאל" השוכן באזור הג'ונגלים של "אל פטן" בצפון המדינה, ישאיר אתכם נפעמים לנוכח הפאר והמסתורין שהשאירו כאן בני המאיה הקדומים. פירמידות שמתנשאות מעל לצמרות עצי הג'ונגל, מבנים ומקדשים של בני המאיה, ייקחו אתכם לתוך עולם אינדיאני מפותל, מסתורי ומרתק.

 

המקדשים שהשאירו בני המאיה (צילום: החברה הגיאוגרפית) (צילום: החברה הגיאוגרפית)
המקדשים שהשאירו בני המאיה(צילום: החברה הגיאוגרפית)

 

חגיגות הפסחא באנטיגואה מתקיימות השנה ב 25 במרץ.

 

הכותב הינו מומחה לאמריקה הלטינית בחברה הגיאוגרפית

 

טיול המשלב את מקסיקו וגואטמלה בדגש חגיגות הפסחא באנטיגואה ייצא מטעם החברה הגיאוגרפית השנה ב 11.3 אותו תוביל המדריכה רינת שטרוזמן שמתמחת במדינות אמריקה הלטינית.

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי קבלו
טיול בגואטמלה - חויה שמטריפה את כל החושים
צילום: גדי קבלו
מומלצים