שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  לחסום את טרור המנהרות

  תושבי עוטף עזה מודאגים מכך שכאשר נתניהו הבטיח להם לחסום באמצעות הגדר את המנהרות, הוא לא ידע, ואולי ידע והסתיר מהם, שאין עדיין פתרון טכנולוגי המאפשר חסימת מנהרות באמצעות גדר

  בראשית שנות ה-90' של המאה שעברה החל חמאס להשתלט על עזה. גדר הבקר שחצצה בין רצועת עזה לבין היישובים הישראלים העוטפים אותה לא היוותה מכשול לחורשי רעה. תביעת היישובים להקים גדר של ממש העמידה בפני ראש הממשלה, יצחק רבין, דילמה פוליטית. הסכם אוסלו הגביל את יכולתה של ישראל לערוך שינויי גבול על כן הגדר אמורה הייתה להיות בדיוק על הקו הירוק. המשמעות הייתה שהתנחלויות גוש קטיף יימצאו מחוץ לגדר.

   

  עוד בערוץ הדעות:

  הכותל הוא רק ההתחלה

  מתווה הכותל לא תם ולא נשלם

  שלום לך כריס רוק

  לא רק זורר. גם אנשים עם מוגבלות מופלים!‏

  פי אלף חוק הנכבה

   

  בעוד רבין מהסס נקטו תושבי עוטף עזה יוזמה והחלו לבנות את הגדר בעצמם. מפקד פיקוד דרום, האלוף מתן וילנאי, שהגבול הפרוץ היה באחריותו, סייע להם. הוא פתח את מחסני הפיקוד, הקצה אמצעי גידור, גייס מהנדסים וכלים כבדים.

  המועצות האזוריות הגובלות בעזה העמידו טרקטורים ותוך זמן קצר הוקמה הגדר בעלות של כמיליון שקל לקילומטר, סך הכול 84 קילומטר שחצצו בין רצועת עזה לישראל.

   

  כאשר פרצה האינתיפאדה השנייה. עזה הייתה מרכז טרור, אבל הגדר עשתה את שלה, מעטים מאוד הצליחו לחדור מבעדה, כמעט כולם נתפסו מיד. לעולם לא נדע כמה קורבנות חסכה הגדר. ההשערה הרווחת בין תושבי העוטף, שהגדר הצילה רבים מהם, שרירותית אבל לא מופרכת. למרות שבמהלך השנים נוספו לגדר אמצעים מתוחכמים, בבסיסה היא אותה גדר ישנה שהוקמה ביוזמה מקומית.

   

  20 שנה ויותר לאחר הקמת הגדר הטובה, היא עדיין חוסמת את הזוממים לדלג מעליה, אבל עכשיו הסכנה הגדולה היא המחבלים החופרים תחתיה. החשש של תושבי היישובים הסמוכים לגדר, הוא מפני המנהרות. יש תושבים הטוענים שהם שומעים את הלמות החפירות.

   

  מחכים לקיום ההבטחה

  כאשר החליט נתניהו לסיים את מבצע צוק איתן, למרות שהמטרות עליהם הכריז בפתיחת המבצע לא הושגו, הוא הבטיח לתושבי העוטף הגנה מלאה. אמצעי ההגנה העיקרי עליו דיבר היה גדר חדשה ומשוכללת. בפגישה עם נציגי האזור הודיע נתניהו שהקמת הגדר תתחיל מיד, הביצוע יהיה מהיר וחשוב מכל - הגדר תהווה מכשול מתוחכם שימנע חדירה באמצעות מנהרות.

   

  מאז הבטחתו החגיגית של נתניהו חלפה שנה וחצי. עתה מתברר שתקציב 2016 איננו כולל הקמת גדר. תושבי העוטף מודאגים מכך שכאשר נתניהו הבטיח להם לחסום באמצעות הגדר את המנהרות, הוא לא ידע, ואולי ידע והסתיר מהם, שאין עדיין פתרון טכנולוגי המאפשר חסימת מנהרות באמצעות גדר. ישראל המתגאה בפיתוח אמצעי לחימה מתקדמים, לא פיתחה חיישן המסוגל לאתר חפירת מנהרה.

   

  רוב תושבי העוטף הצביעו למפלגות השמאל, יש ביניהם פעילים בארגוני "שתולים". הם לא צריכים להכריז ביוהרה זו ארצנו! היאחזותם העיקשת על גבול מאיים והצלחתם להוסיף חברים ולהתפתח למרות שהממשלה שכחה אותם, הם הוכחה שהחברה הישראלית חזקה ממנהיגותה.

   

  זאב צחור פרופסור (אמריטוס) להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת בן-גוריון, מייסד המכללה האקדמית ספיר

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים