שתף קטע נבחר

שלום לך כריס רוק

קיים קשר בין המאבק נגד טקס האוסקר הלבן והדרת שחקנים שחורים מתוכו, למאבק של נשים חרדיות על הזכות שלהן להיות מיוצגות במפלגות הבית שלהן - המפלגות החרדיות

שלום לך כריס רוק. מה שלומך? איפה אני תופסת אותך? משנן מונולוגים שנונים לקראת ה-28 בפברואר, היום שבו תנחה את טקס האוסקר? מצוין. שמחה שאני מפריעה. הייתי רוצה לשכנע אותך שלא להנחות את הטקס... לא. אתה לא טועה. אנחנו לא מכירים. מאיפה שנכיר? מה לשחקן הוליוודי ולאישה חרדית מרמת גן? אבל זה הולך ומסתבך כריס כי אני רוצה לטעון שקיים קשר בין המאבק נגד טקס האוסקר הלבן והדרת שחקנים שחורים מתוכו, למאבק של נשים חרדיות על הזכות שלהן להיות מיוצגות במפלגות הבית שלהן - המפלגות החרדיות. ממש כך. אחד לאחד כריס.

 

עוד בערוץ הדעות:

פי אלף חוק הנכבה

למה הישראלים מאושרים?

וידויי בת של שתולה

הכותל - סמל של עם אחד

פשרה שהיא רעידת אדמה

 

נשים חרדיות נמצאות היום בכל מקום - הן עורכות דין, מנכ"ליות, רואות חשבון ובעלות משרדי פרסום. אישה חרדית אחת היא אפילו הר"לשית של נשיא המדינה, כריאקציה לכך התעוררה נגדן מערכת פרועה של הקצנה והדרה. יישמע לך מוזר כריס, בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, נשים חרדיות לא מיוצגות במפלגות שאליהן הן מוסללות - שלא לומר מחוייבות - להצביע.

 

שלא תטעה לחשוב שהמפלגות הללו נענשות על ידי המערכת הדמוקרטית, שנמנע מהן תקציב מימון מפלגות או שהן יושבות אי שם בירכתי הפרלמנט ועוסקות בעניינן. ממש לא. הציבור הישראלי מממן אותן מכספי המיסים, הן שותפות בכירות כמעט

 בכל הממשלות ועוסקות בענייני הציבור הישראלי כולו. כדי לשמר את ההגמוניה הגברית למהדרין, לבל תסתנן לשם איזו אישה חרדית, ה' ישמור, נדחקת לקרן זווית כל חקיקה שיכולה להיטיב עם ייצוגן של נשים בכלל בישראל.

 

במערכות הבחירות האחרונות החלטנו שנמאס לנו. אנ רוצות להיות מיוצגות במפלגות שלנו ולהיות שם בצמתי קבלת ההחלטות. מתחיל לראות את ההקבלה? נראה לי שגם שחקנים בימאים תסריטאים ומפיקים שחורים מוצלחים לא חסר, הם נמצאים בכל מקום ובכל זאת שם למעלה איפה שמתקבלות ההחלטות יושבים שחקנים ואנשי תעשייה לבנים והם איכשהו רואים רק את עצמם ובוחרים את החברה שלהם.

 

רוצות שהקול יישמע

לאחרונה צעק יו"ר ועדת הכספים משה גפני שנשים חרדיות בישראל בענף ההייטק מרוויחות 50 אחוז פחות מנשים חילוניות. בדו שיח קולני מול נציג האוצר הוא קרא להן "שבויות" ואת ישראל כינה "צפון קוריאה". לכאורה תגיד נו מעולה. למה אתן צריכות ללכלך את הידיים בפוליטיקה? יש לכן נציג רתום למערכה שלא רק מדבר בשבילכן אלא אפילו צועק. אז זהו שאנחנו הנשים החרדיות כבר ממש ילדות גדולות ורוצות שהקול שלנו יושמע על ידינו ולא על ידי מתווכים.

 

לא רוצות שגבר חרדי שהכניס אותן לסטטוס "שבויות" מלכתחילה יצעק בשמינו. תאר לך ששחקן לבן היה משחק שחקן שחור היית קונה? אתה כנראה כן. תכף נדבר עליך באופן אישי. אבל החברים שלך מרגישים שהעובדה שג'וזף פיינס הלבן הוא זה שנבחר לגלם את דמותו של מייקל ג'קסון מלך הפופ השחור היא שערורייה.

 

מה עושים? בדיוק מה שהחברים שלך ג'דה פינקט סמית' וויל סמית' וספייק לי עשו. מחרימים! אנחנו יצאנו בקריאה שלא להצביע למפלגות מדירות נשים, החברים אצלכם קראו להחרים את הטקס. אנחנו לא מוכנות להסתפק בייצוג במפלגות לא חרדיות ולא מוכנות שישליכו אותנו "לשבת בלול" במפלגת נשים שאין לה שום סיכוי לעבור את אחוז החסימה. אנחנו רוצות ייצוג במוקדי קבלת ההחלטות בדיוק מה שחבריך רוצים ייצוג שווה אי שם למעלה בפסגה המושלגת.

 

וכאן אתה נכנס לתמונה בתור מנחה הטקס. נו איך אפשר להמשיך עם הפארסה הזו ולטעון שהטקס לבן כשיש מנחה שחור? החברה בצמרת האקדמיה ממש כמו בצמרת העסקונה החרדית לבנים, אבל לא מטומטמים. הם יודעים שחייבים להכשיר את השרץ. אז פה לוקחים כמה חרדיות מחמד ונותנים להן דירקטוריון פה, ג'וב חמוד שם, מועצת נשים אמורפית, מביאים אותן לבושות יפה מנומסות ושמחות בחלקן מול שגריר בריטניה בישראל ויוצרים מצג שווא.

 

אצלכם נתנו לך להנחות, ואני יכולה להתערב איתך שאפילו אמרו לך: לך על זה תתבדח על

 חשבוננו תספר על זה בדיחות על הבמה - הכל העיקר שהשוורצעס לא יקחו לנו כיסא. אני לא יכולה לבוא לנשים החרדיות שמשתתפות במופע העלוב הזה בטענות. הן אחיות שלי. הייתי שם.

 

שום בדיחה שתספר ויל, שום חמש דק של מחיאות כפיים לא שווים את האפקט שתעזוב הכל ותודיע ללבנים ש"הכושי עשה את שלו" והוא עומד על דעתו ללכת ושיסתדרו לבד. אתה תעזור בזה לא רק לשחקנים מפיקים ובימאים שחורים שימצאו את דרכם לצמרת קבלת ההחלטות אלא בדרך של איזומורפיזם גלובלי גם לי. אשה חרדית מרמת גן. אז מה אתה אומר?

 

הכותבת היא מנכ"לית משותפת בנבחרות - נשים חרדיות לייצוג שוויון וקול  

 

120 - עתודה פוליטית רב תרבותית לשותפות חברתית חדשה של מכון שחרית

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים