שתף קטע נבחר

"משחקי הרעב": רוביו שינן מסרים וחטף אש

רוביו בא לעימות הרפובליקני עם המומנטום מאיווה ונצמד לדף המסרים שהביא מהבית, אך לא לקח בחשבון את מתקפת הטורנדו של מושל ניו ג'רזי כריסטי. "אתה בחור טוב שיודע לנאום יפה, אבל אין לך כל ניסיון ביצועי שמכשיר אותך לתפקיד נשיא ארה"ב". קרסון הביך כשיצר "פקק תנועה" מאחורי הקלעים

 

 

אם יש דבר שאהוב במיוחד על המצביעים הרפובליקנים זו מתקפה טובה עסיסית ועוקצנית כלפי הנשיא הדמוקרטי המכהן ברק אובמה. הלילה (יום א'), בעימות הרפובליקני האחרון לפני הפריימריז בניו המפשייר שכבר זכה לכינוי "משחקי הרעב", סיפק להם הסנאטור מפלורידה מרקו רוביו את הסחורה וניצל את ההזדמנות להרוג שתי ציפורים במכה: למצב את עצמו כמתמודד מוביל, כי הנה, הוא לא צריך לבזבז תחמושת על יריביו מבית, הוא הולך על הראש של הדמוקרטים - חזק על אובמה ועוד יותר חזק על המועמדת הדמוקרטית המובילה הילרי קלינטון.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

בטרם נפתח העימות נרשמה מבוכה רבה כשמנתח המוח לשעבר בן קרסון לא עלה לבמה לאחר הקראת שמו ויצר "פקק תנועה" מאחורי הקלעים שבסופו של דבר הותיר את עצמו ואת דונלד טראמפ מאחור. מנחי העימות כבר הכריזו על פתיחת העימות, אבל אז שמו לב שחסרים להם כמה משתתפים אז הם קראו לקרסון להצטרף לבמה ולאחר מכן לטראמפ. ואז כשרצו להתחיל בעימות הבחין רוביו שחסר מועמד נוסף ושאל "איפה (ג'ון) קייסיק?", מושל אוהיו, שעלה באיחור ניכר לבמה למבוכתם הרבה של מארגני העימות.

 

 

כשהוא נישא על גלי המומנטום שצבר בהצבעה באיווה, כשהגיע למקום השלישי, צמוד מאוד לטראמפ שהגיע למקום השני, היה רוביו  צמוד לדף המסרים שהביא מהבית במשך מרבית הערב, ונראה כמי שמדקלם וחוזר כמו מנטרה על המשפטים הבאים: "אובמה ידע בדיוק מה הוא עשה כשנכנס לתפקיד. הוא בא עם תוכנית מוכנה לשנות את אמריקה ולהפוך אותה למדינה כמו כל המדינות. הוא הרס את ביטוח הבריאות, החליש את ארצות הברית בעולם, גרם נזק עצום לכלכלה. כשאני אבחר לנשיא אחזיר לאמריקה את הייחוד שהיה לנו, אנחנו לא כמו כל מדינה אחרת". הוא חזר על מילים אלה בוואריאציות שונות, וחמק כמעט מכל שאלה קונקרטית שהוצגה לו, וברשת לא פספסו את החזרה העיקשת על הדברים ולעגו לסנאטור מפלורידה.

 

דבר אחד לא לקח רוביו בחשבון - את האגרסיביות והפה הגדול של מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי, שמיד בתחילת העימות פתח במתקפה חזיתית על רוביו ובעיקר עליו. כריסטי האשים את הסנאטור בן ה-44 מפלורידה כי הוא לא הצליח להשלים שום משימה במהלך עבודתו בסנאט, שהוא בחור טוב שיודע לנאום יפה, אבל שאין לו כל ניסיון ביצועי שמכשיר אותו לתפקיד נשיא המעצמה הגדולה ביותר בעולם. במטה רוביו התכוננו ערב העימות למתקפה של מושל פלורידה לשעבר ג'ב בוש עליו, אבל הטורנדו שבא אליו מכיוון כריסטי תפס אותם בהפתעה.

 

כריסטי לרוביו: "הנאום שלך לא פותר בעיות לאדם אחד"

"תראה מרקו, הדבר הוא כך: כשאתה נשיא ארצות הברית, כשאתה מושל של מדינה, הנאום בן 30 שניות ששיננת שבסופו אתה אומר כמה אמריקה גדולה לא פותר בעיה אחת לאדם אחד. הם מצפים ממך לפנות את השלג, הם מצפים ממך לפתוח את בתי הספר, וכשאסון הטבע הגדול ביותר בתולדות המדינה שלך מכה, הם מצפים ממך לבנות מחדש את המדינה שלהם, דבר שאני עשיתי. שום דבר מזה לא מבוצע על רצפת הסנאט של ארה"ב. זו עבודה טובה, אני שמח שרצת אליה, אבל היא לא מכינה אותך להיות נשיא ארה"ב", תקף כריסטי את רוביו אחרי שזה טען שדרדר את מצבה הכלכלי של ניו ג'רזי.

 

לבוש יש אינטרס מובהק לחסום את רוביו. המפלגה הרפובליקנית אינה רוצה לראות את טראמפ זוכה במועמדות המפלגה לנשיאות ארה"ב. כדי לבלום אותו הם צריכים מועמד מתון יותר, עם פה קטן יותר, אחד שיכול להוות אטרקציה לקהלים שהם זקוקים להם כדי לנצח - היספנים, נשים, ומצביעים מתנדנדים. בתחילת המרוץ היה בוש ההבטחה הגדולה עבורם, אלא שעד כה הוא הולך ונמוג, לפחות בסקרים. ערב העימות אמרו לו ראשי הרפובליקנים כי הבחירות בניו המפשייר הן המבחן הגדול שלו. אם יביא תוצאה טובה, הם ישכנעו את התורמים הגדולים ללכת איתו. אם לא, הם יאמצו את רוביו כמועמד המועדף עליהם.

 

יצר "פקק תנועה" מאחורי הקלעים. קרסון (צילום: ABC NEWS) (צילום: ABC NEWS)
יצר "פקק תנועה" מאחורי הקלעים. קרסון(צילום: ABC NEWS)

טראמפ העדיף להמשיך במתקפתו של בוש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טראמפ העדיף להמשיך במתקפתו של בוש(צילום: AFP)
על כן היה צפוי שרוביו ובוש יתנגחו ביניהם, אבל נושא הלפיד, כאמור, היה כריסטי במתקפה על רוביו - וזה לא מקרי. בימים שחלפו מאז ההצבעה באיווה, כרתו ביניהם כריסטי ובוש ברית לא כתובה - הם יבצעו בליץ על רוביו, ישתפו פעולה כדי לתקוף אותו, וינסו בכל דרך לחסום אותו. בעימות הלילה היה כריסטי הקולני ביותר. ייתכן שגם בוש תכנן לעשות זאת, אבל איכשהו הנוכחות של טראמפ בעימותים מצליחה בדרך כלל לשתק את בוש. דווקא בעימות היחידי שבו טראמפ לא השתתף בשבוע שעבר, משום שהחרים את המנחה מ"פוקס" מייגן קלי, הצליח בוש לפרוח ואף נראה לרגע כי הצבע חזר לו ללחיים.

 

טראמפ: "התורמים לא אוהבים אותי כי אני לא צריך את הכסף שלהם"

הלילה הגיע טראמפ לעימות, ומכל המתמודדים האחרים על הבמה הוא שוב תקף בעיקר את בוש. "שקט", הוא צעק לעברו כשבוש העז להביע ביקורת על אתרי הבנייה של טראמפ באטלנטיק סיטי שבאו על חשבון רכוש פרטי של אנשים. "מה, אתה רוצה להיות קשוח?", צעק טראמפ לעברו ובוש הסמיק והשתתק, והביט בהערצה לעבר כריסטי שבעצם עשה לו את העבודה. ההערה המעליבה של טראמפ לא עברה לו בשקט. הוא ספג קריאות בוז מהקהל, אבל לא נראה שהוא התרגש יותר מדי מזה. "זה בא מהתורמים ומבעלי האינטרסים שנמצאים כאן באולם", צעק איל הנדל"ן מניו יורק, והוסיף: "הם לא אוהבים אותי כי אני לא צריך את הכסף שלהם".

 

במפלגה הרפובליקנית נשואות רוב העיניים לעבר רוביו, שהפך לסיפור הגדול לקראת הבחירות בניו המפשייר. אם באמת יצליח לתרגם את המומנטום שצבר באיווה ויגיע למקום השני (אחרי טראמפ), בהחלט יכול רוביו, בן המהגרים מקובה, להפוך לאטרקציה החמה של הממסד הרפובליקני שיאמץ אותו וידאג להזרים כספים רבים לקמפיין שלו. במטה רוביו סבורים כי הוא יכול להגיע גם למקום הראשון ולבלום את טראמפ, אבל ספק אם גם הם מאמינים בזה. כרגע המשימה שלהם היא לעשות קולות של עגלה מנצחת בתקווה שהצלילים הללו יגרמו לעוד מצביעים בניו המפשייר לקפוץ לכיוון שלהם ולהצביע "רוביו".

 

טראמפ, כריסטי ורוביו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טראמפ, כריסטי ורוביו(צילום: AFP)

המנצח הגדול של העימות? כריסטי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המנצח הגדול של העימות? כריסטי(צילום: AFP)

זאת הסיבה שבמהלך העימות הלילה התנהג רוביו כאילו הוא זה שבסופו של דבר יעמוד מול המועמד הדמוקרטי בבחירות הכלליות. הוא תקף את אובמה, תקף את מזכירת המדינה לשעבר קלינטון, והציג אותה כמי שתומכת באופן גורף בהפלות "גם כשהתינוק כבר מפותח ועומד לצאת מהבטן". רוביו נשמע כמו חייל ממושמע של קציני מטה האסטרטגים שלו שציידו אותו במרב התחמושת כדי לתקוף את הדמוקרטים, ולא לבזבז תחמושת על הרפובליקנים. רוביו עטה על פניו הבעה של מנצח, ובאופן די מפתיע טראמפ לא תקף אותו חזיתית, אולי משום שהסקרים האחרונים בניו המפשייר מצביעים על כך שרוביו לא באמת מאיים על מעמדו.

 

בסקר שתוצאותיו פורסמו לפני העימות ברשת ABC מוביל טראמפ במקום הראשון עם 28 אחוזים, אחריו רוביו עם 17 אחוזים והסנאטור מטקסס טד קרוז, שזכה במקום הראשון בפריימריז באיווה, קיבל 13 אחוזים בלבד. טראמפ, שניסה רוב הזמן להישמע ידידותי לסביבה, נזהר מפליטות פה ומקללות. הוא הבטיח כי אם יהיה נשיא, אמריקה תשוב לנצח בעולם, וצפה כי בסופו של דבר קלינטון לא תתמודד. "היא לא תצא מפרשת האימיילים", אמר טראמפ, "היא לא תתמודד. ואם בסוף היא כן תתמודד, רק אני אוכל לנצח אותה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
רוביו בעימות הלילה
צילום: רויטרס
מומלצים