שתף קטע נבחר

הפופולריות: מניות בהן הציבור מושקע יותר

בעבר כונתה טבע 'מניית העם' כיוון שלמעלה מ-80% ממניותיה מוחזקות ע"י ציבור המשקיעים הפרטיים. טבע היא לא המניה היחידה המוחזקת בעיקר ע"י הציבור וממחקר חדש של הבורסה עולה כי בשנה החולפת עלו החזקות הציבור במניות הנסחרות בת"א. אילו מניות בולטות במיוחד באהדת הקהל?

התנודתיות בשווקים לא הבריחה את המשקיעים מהבורסה ובשנה החולפת, למרות החששות, עלתה החשיפה של הציבור למניות. מגמת העלייה בהחזקות הציבור במניות הנסחרות בבורסה בת"א נמשכת וכך בשנת 2015 ציבור המשקיעים הפרטיים החזיק במניות בת"א בשיעור של -69.5% - מדובר בשווי של 651.1 מיליארד שקל, כך עולה מנתונים שמפרסמת היום (א') הבורסה.

 

לכתבות נוספות בנושא:

הכסף שיוצא מהבורסה ילך לנדל"ן בחו"ל"

שלוש מניות שמומלצות להשקעה דווקא עכשיו

 

כזכור, בשבוע שעבר דיווחה חברת אוסם על מכירתה לחברת המזון העולמית נסטלה. תאגיד המזון השוויצרי שמחזיק בכ-64% ממניות נסטלה מתכוון כעת לרכוש את כל המניות המוחזקות ע"י ציבור המשקיעים. אוסם מוחזקת ע"י הציבור בשיעור של 29.43% וכך המשקיע הפרטי במניית אוסם צפוי לקבל רווח של 25% על המניה בעקבות המכירה.

 

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 

החזקות הציבור במניית אוסם היא נמוכה מאוד יחסית לחברות כמו טבע ופריגו. בבורסה הישראלית המניה המוכרת ביותר המובילה בהחזקות הציבור היא מניית טבע, שכידוע זכתה לכינוי 'מניית העם', משום שהנתח הגדול של מניותיה מוחזק ע"י המשקיעים הפרטיים – מדובר בשיעור של 84.22% (כאשר המוסדיים מחזיקים ב-4.65% ממניות טבע ובעלי העניין מחזיקים ב-11.13% מהמניות).

 

חביבות הקהל?

בשנת 2015 חלה עלייה של 4% בהחזקות הציבור במניות ועל פי נתוני הבורסה מדובר בהמשך לעלייה של כ-7% בשנת 2014. העלייה בהחזקות הציבור בשנה החולפת נובעת מכך שהציבור ממשיך להאמין במניית טבע וכן גם ההנפקה החדשה של חברת מיילין בבורסה הישראלית תרמה לכך.

 

חברת מיילין, העוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק תרופות בלעדיות וגנריות, הונפקה בשנה החולפת בבורסה והיא בין המניות המובילות בבורסה בהחזקות הציבור כאשר שיעור ניכר ממניותיה 62.37% מוחזקים ע"י המשקיע הפרטי.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

ככלל, המניות המובילות בהחזקות של משקיעים פרטיים בבורסה הן המניות הדואליות (הנסחרות בבורסת ת"א ובמקביל בעוד בורסה בעולם). הרישום הכפול של מניות הוא הגורם המרכזי לעלייה בהחזקות הציבור בשנים האחרונות.

 

מנתוני הבורסה עולה כי במניות הדואליות שיעור החזקות הציבור בשנת 2015 הסתכם ב-84.3%. לצד זה, גם בניכוי החברות הדואליות, נמשכה בשנה החולפת מגמת הגידול בשיעור החזקות הציבור והוא עלה לכ-47% - עלייה של כ-2% לעומת שנת 2014.

 

כאמור, עוד חברה שמובילה בהחזקות הציבור היא פריגו, העוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק תרופות ותוספי מזון, המשקיעים הפרטיים מחזיקים ב-85.03% ממניות החברה. כך גם מניית טאואר שמובילה גם היא בהחזקות המשקיעים הפרטיים שבסך הכל מחזיקים בשיעור של 84.28% ממניות החברה. לשם השוואה, מניית רמי לוי מוחזקת ע"י הציבור בשיעור של 32.72%.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים