שתף קטע נבחר

כך הולכים השותלים?

כל אדם שלישי במדינת ישראל שומר שבת ולכן לא יוכל לעולם להתקבל לעבודה במשתלה או בכל מקום אחר שאינו מכבד את החוק

פעם חשבתי שאת חוקי העבודה השומרים על זכויותיהם של העובדים יש לאכוף ללא משוא פנים. אז חשבתי, מסתבר שטעיתי, לפחות אם מדובר ביחס לחוק שעות העבודה והמנוחה האוסר על העסקת יהודים בשבתות ובמועדי ישראל. גם אם יש מישהו שלא מרוצה מהחוק, בין אם הוא רוצה לעשות עוד כמה שקלים ובין אם הוא רוצה לבלות עם הילדים, עליו לכבד את החוק ולשמור עליו. מדינה המתיימרת לשמור על זכויות עובדיה חייבת לאכוף את חוקי העבודה כולם. יהיה זה חוק שכר מינימום, חוק פנסיה חובה או כל חוק אחר שנועד לשמור על זכויות העובדים.

 

עוד בערוץ הדעות:

קלפי "כשרה" וקלפי "כללית"

האם "פשרת הכותל" טובה ליהודים?

לחסום את טרור המנהרות

הכותל הוא רק ההתחלה

מתווה הכותל לא תם ולא נשלם

 

אבל העובדים שלי רוצים לעבוד בשבת! הם נהנים מהבונוס של עבודה בשבת! יאמר העבריין. על כך אמר המחוקק - חוקי העבודה אינם תלויים בבחירתו של העובד.

 אלו "חוקי מגן" שאין העובד רשאי לוותר עליהם. ההנחה היא כי ויתורו של העובד על הגנת החוק גם אם כרגע היא אולי טובה לו היא פוגעת בעובדים אחרים. במקרה שלנו הדבר בוודאי נכון. כל אדם שלישי במדינת ישראל שומר שבת ולכן לא יוכל לעולם להתקבל לעבודה במשתלה או בכל מקום אחר שאינו מכבד את החוק.

 

אולם גם אלמלי החוק השבת מספיק חשובה על מנת שנשמר אותה. די עגום המצב בו צריך לחלק קנסות ולשלוח פקחים על מנת לשמור על ערך כה חשוב עליו כתב "אחד העם" את הדברים הבאים: "מי שמרגיש בלבו קשר אמיתי עם חיי האומה בכל הדורות, הוא לא יוּכל בשום אופן... לצייר לו מציאות עם ישראל בלי 'שבת מלכתא'. אפשר לאמור בלי שום הפרזה, כי יותר משישראל שמרו את השבת שמרה השבת אותם, ולולא היא שהחזירה להם נשמתם וחדשה את חיי רוחם בכל שבוע, היו התלאות של ימי המעשה מושכות אותם יותר ויותר כלפי מטה, עד שהיו יורדים לבסוף לדיוטא האחרונה של חמריות ושפלות מוסרית ושׂכלית".

 

ההכרה בחשיבותה של שמירת השבת בפרהסיה הציבורית במדינת ישראל, כביטוי להיותה של מדינת ישראל מדינה יהודית היתה מקובלת ומסוכמת שנים רבות. בהתאם לכך פרסם ראש העיריה הראשון של תל אביב, מאיר דיזינגוף, בשנת 1933 קריאה פומבית למניעת חילול שבת בפרהסיה בתל אביב (מודעה עירונית מספר 36), בלשון זו: "עיריית תל אביב פונה אפוא שוב לציבור התושבים ומבקשת לנהוג כבוד בשבת ולשמור עליה מחללה, גם בלי שוטר ונוגש".

 

ונסיים בלשונו של דיזינגוף החותמת את המודעה: "שמרו על השבת והיא תשמור עלינו".

 

הרב אורי סדן, רב מושב נוב שברמת הגולן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים