שתף קטע נבחר

יעלון גינה את תקיפת לוכדי העריקים ברובע החרדי: "לנקוט יד קשה אל מול המתפרעים"

במערכת הביטחון מביעים תרעומת לאחר שכ-150 חרדים תקפו באשדוד שוטרים צבאיים, הפכו את רכבם ויידו לעברם אבנים. השר יעלון: "מצפה מראשי הציבור החרדי לגנות את האירוע האלים, אסור להיות סובלניים למיעוט קיצוני"

 

 

"ההתקפה האלימה כלפי חיילי צה"ל שהגיעו לבצע את משימתם וכלפי שוטרים שהוזעקו לסייע להם, היא בלתי נסבלת ומחייבת נקיטת יד קשה אל מול המתפרעים", כך אמר בצהריים (יום ב') שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בתגובה לתקיפה האלימה שחוו הלילה לוכדי עריקים של המשטרה הצבאית ברובע ז' החרדי באשדוד.

 

בסמוך לשעה 1:00 הגיעו ארבעה לוכדי עריקים לבניין ברובע בליווי של ניידת משטרה מקומית על מנת לעצור משתמט משירות צבאי. בעת שאחד מהחיילים המתין למטה, הגיעו למקום כ-150 חרדים, החלו לקלל אותו ולצעוק לעברו קריאות נגד הצבא. החייל הזעיק את חבריו מהצוות, ואז הושלכו לעבר החיילים והשוטרים אבנים וחפצים.

המכונית ההפוכה של המשטרה הצבאית (דיווחי לכיש דרום) (דיווחי לכיש דרום)
המכונית ההפוכה של המשטרה הצבאית(דיווחי לכיש דרום)

קצין ביקש מרב בולט להרגיע את המתפרעים (דיווחי לכיש דרום) (דיווחי לכיש דרום)
קצין ביקש מרב בולט להרגיע את המתפרעים(דיווחי לכיש דרום)

הרוחות נרגעו רק כשקצין משטרה שהגיע לזירה ביקש מרב בולט בשכונה להרגיע את המתפרעים. לא היו נפגעים מקרב החיילים והשוטרים שהוזעקו למקום, אולם המתפרעים הפכו את הניידת של המשטרה הצבאית וניפצו את שמשתה. ניידות של המשטרה ניזוקו מיידוי אבנים. כוחות משטרה חילצו את השוטרים הצבאיים ופיזרו את ההמון.

 

שר הביטחון יעלון אמר בעקבות התקיפה האלימה כי "אסור לנו להיות סובלניים למיעוט קיצוני ופורע חוק, ומי שמרים ידו על חיילי צה"ל - או נוקט אלימות באופן כללי - חייב להיענש בחומרה. אני מצפה מראשי הציבור החרדי לגנות את האירוע האלים, שנוגד באופן מוחלט את מגמות ההשתלבות של צעירים חרדים בצה"ל ובמעגל העבודה - באופן שתורם הן לחברה החרדית והן למדינת ישראל".

 

"אוזלת היד של הרשויות הובילה לתקיפה"

גורמים צבאיים, שמעורים בפעילות בנושא גיוס חרדים, לא הופתעו מהאירוע. אחד מהם אמר: "בציבור החרדי, בעיקר בירושלים, משתוללת זה שלוש שנים הסתה פרועה נגד חיילים חרדים או נגד ניסיונות של גורמי צבא לסייע בגיוס חרדים. אוזלת היד של המשטרה, בתי המשפט ומערכת הביטחון נגד אותה הסתה אלימה. הובילה לתקיפה הקשה הלילה, שיכולה הייתה להיגמר עם נפגעים".

 

עוד אמר הגורם הצבאי כי "כבר לפני יותר משנתיים פנו בצה"ל ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה שיחמיר את המדיניות נגד גורמים קיצוניים, שמפיצים דברי הסתה וקריאות לפגוע בחיילים חרדים, אך בפועל מקרים אלו חזרו על עצמם שוב ושוב, כולל בחודשים האחרונים, וכולל כלפי חיילים חרדים שמעזים לחזור לבתיהם עם מדים ובתגובה סופגים יריקות ונאצות".

 

גורמים צבאיים הזכירו כי המשטרה נמנעה הלילה מלבצע מעצרים, אף על פי שגם שוטרים כחולים הותקפו. "למרבה המזל, קצין המשטרה שהיה במקום ניאות לבקש את חסדיו של אחד הרבנים בשכונה,

כדי שזה ירגיע את הרוחות על מנת שהחיילים והשוטרים יוכלו לברוח מהמקום מבלי שייפגעו באופן פיזי. לא מדובר בכניסה של המשטרה הצבאית למעוזי החרדים בבני ברק או בירושלים, ששם יש חשש אמיתי לפגיעה בחיילים, אלא בפעילות שגרתית נגד משתמט גיוס בעיר כמו אשדוד".

 

אחד המתפרעים סיפר כי "לוכדי העריקים רצו לעצור חרדי שכבר תקופה ארוכה מבקש מהצבא להניח לו. לא הייתה כוונה לפגוע באנשי המשטרה הצבאית אלא רק להבריח אותם מהשכונה. זה לא מכובד לבוא ככה באמצע הלילה ולהעיר משפחה שלמה". יצוין כי המשתמט לא אותר.

 

מדובר צה"ל נמסר מוקדם יותר כי "במהלך פעילות למעצר משתמט באשדוד, הבחין חבר חוליית הבילוש שהמתין ליד הרכב הצבאי בהתקהלות של עשרות מתפרעים חרדים. על כן הזעיק כוחות ממשטרת ישראל, אך המתפרעים המשיכו בשלהם, ירקו, הפכו את הרכב הצבאי ואף טלטלו ניידת משטרה, ניפצו חלונות וזרקו לעבר הניידת חפצים. האירוע הסתיים לאחר שקצין תורן ממשטרת ישראל דיבר עם אחד הרבנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיווחי לכיש דרום
המכונית ההפוכה של המשטרה הצבאית
דיווחי לכיש דרום
מומלצים