שתף קטע נבחר

הטכנולוגיות הישראליות שעוזרות לילדים שלנו לגדול

בישראל הוקמו בשנים האחרונות לא מעט חברות העוסקות בטכנולוגית רפואת ילדים, עולם ההורות והלידה. חלקן כבר מייצאות לרחבי העולם בהצלחה רבה. לרגל יום המשפחה יצאנו לבדוק כמה מהן

הטכנולוגיה שהשתלטה על חיינו מפריעה להורים רבים כאשר הם נזכרים בילדות שלהם - משחקים בחוץ, תופסת ומחבואים, לגו ופליימוביל - למי ששכח. זאת לעומת ילדי דור ה-Z שמעדיף ברובו לבלות את הזמן מול הטאבלטים, המחשבים והסמארטפונים.

 

אך אם נרצה או לא, להתפתחות הטכנולוגיה יתרונות אין ספור - דווקא בגידול ילדים בריאים. יום המשפחה שנחגג היום, הוא הזדמנות להציץ לפתרונות טכנולוגיים ישראליים שנולדו בשנים האחרונות וכבר מיוצאים לרחבי העולם ומכניסים לא מעט כסף למשק הישראלי. הפיתוחים הללו מסייעים לילדים להתפתח ולהירפא דווקא מול תוכנת מחשב כזו או אחרת. זאת בנוסף לבדיקות דם פולשניות וכואבות שהיו עד לא מזמן נחלתם של כל הילודים הקטנים בבית החולים, וכעת יכולים לנשום לרווחה. מכשירי סריקה מחליפים את אותן בדיקות דם מכאיבות.

 

רובוט לטיפול בבעיות הרטבה

נתחיל מאחת התופעות המציקות להורים רבים. אם אתם הורים, סביר להניח שאתם מכירים את התופעה של הרטבת לילה בקרב אחד מהילדים. הקושי הרגיל של הוצאת הילדים לבית הספר הופך לקשה עוד יותר. האם זאת תופעה חריגה? כנראה שלא ממש. 25% מהילדים מרטיבים בגילאי 4, בגיל 6 15% מהילדים עדיין מרטיבים, בגיל 10 8%, ובגיל 18 ואילך 2% עדיין סובלים מבעיית הרטבה. ההערכה היא כי בארה"ב בלבד יש בין 5-7 מיליון מרטיבים בכל זמן נתון, כאשר מעריכים כי בעולם יש עשרות מיליוני מרטיבים. מי שכבר 30 שנה מסייעים להורים לפתור את בעיות ההרטבה הם ד"ר קובי שגיא ובנו טל שגיא. הם נחשבים למומחים בינלאומיים בתחום ולפני כעשור פיתח טל תוכנת מחשב TheraPee.

 

"תרפי" היא שיטת הטיפול הראשונה בעולם המבוצעת באופן מקוון באמצעות האינטרנט. "יצרנו רובוט (מטפל וירטואלי) שיחליף אותנו אך ייתן מענה זהה לזה שאנחנו נותנים כיום במרפאות שלנו לטיפול בהרטבה", מספר טל. לדבריו, המשפחה אינה כבולה לזמני פעילות המרפאה, הילד לא יפסיד חוגים או פעילות בצופים וההורים לא יצטרכו להיעדר מהעבודה. ילדים רבים, בעיקר בגילאים מבוגרים יותר, חשים אי נוחות ובושה לשבת בחדר המתנה של מרפאה להרטבה עם ילדים נוספים.

שיטת הטיפול הראשונה בעולם המבוצעת באופן מקוון באמצעות האינטרנט (צילום: תרפי) (צילום: תרפי)
שיטת הטיפול הראשונה בעולם המבוצעת באופן מקוון באמצעות האינטרנט(צילום: תרפי)

בעקבות הגירסה האנגלית, יצאה לאור הגירסה בשפה הספרדית. לפני כחודשיים הושקה גם הגירסה בעברית ואף היא זוכה להצלחה רבה. בסיוע המכון הישראלי ליצוא ובעזרת הנספחים הכלכליים של משרד הכלכלה הישראלי, TheraPee כובשת שווקים חדשים. בימים אלו נחתם חוזה להפצת הטיפול בטורקיה, מדינה בת 77 מיליון תושבים, וכעת עוברת התוכנה הסבה לשפה הטורקית. במקביל נעשות פעולות לשיווק המוצר בהודו ובנוסף בשפות סינית (מנדרין), צרפתית, גרמנית, ערבית ויפנית. טל מציין כי התקווה שניתן יהיה לבצע את הטיפול בכל נקודה על הגלובוס בה קיים חיבור אינטרנטי ובשפות רבות.

 

טכנולוגיות לעולם ההורות והלידה

"בשנים האחרונות תחום מדעי החיים הופך לתחום רחב שאינו עוסק רק בנושאיים הרפואיים אלא מתפתח לכל תחומי החיים כמו הגיל השלישי ולייף סטייל", אומרת אנג'לה רבינוביץ', מנהלת מחלקת מדעי החיים במכון היצוא. "בהתאם לכך גם בתחום רפואת הילדים מתפתחות טכנולוגיות לעולם ההורות והלידה הנובעות מהצורך לבחון את בריאות הילד ממגוון היבטים שאינם רפואיים גרידא, שיסייעו במעורבות המשפחה ובמודעות לחיי הילד. בין נושאים אלה: מניעת מחלות ילדים, בעיות התנהגותיות והתפתחותיות, מחלות כרוניות ויכולת המשפחה והקהילה לשיפור איכות החיים של ילדים בעלי צרכים מיוחדים".

 

 

חברת נוירוטק שהוקמה בשנת 2007 בפארק המדע בנס ציונה מתמחה בפיתוח טכנולוגיות חדישות וכלים מדידים בתחום הקשב. מבדק ה-MOXO, מבדק ממוחשב המסייע באיבחון מוקדם של הפרעת קשב וריכוז (ADHD), תוך הדמיית האתגרים עימם מתמודד הילד בחיי היום יום. כיום מבדק ה-MOXO מועבר ע"י אנשי מקצוע במדינות רבות כגון ספרד, צרפת, קנדה, מקסיקו ודרום אפריקה וקיימים מגעים רבים להפצת המבדק בשווקים נוספים.

 

הפרעת קשב וריכוז הינה הפרעה נוירולוגית והתפתחותית. הורים לילד עם ADHD חווים אתגרים לא פשוטים, המקשים מאוד על חיי היום יום של המשפחה, החל מקשיי התארגנות בבוקר, אי עמידה בזמנים, חוסר סדר ולעיתים התמודדות עם התפרצויות זעם של הילד. הילד חווה תסכול מתמשך ועלול לפתח דימוי עצמי נמוך, אשר יכולים להוביל לבעיות התנהגות חמורות יותר בבגרותו. איתור מוקדם וטיפול מאפשרים להורים להקנות לילדם כלים אשר יתרמו לביטחונו העצמי, למימוש יכולותיו האקדמיות ולהשתלבותו מבחינה חברתית.

 

"את מבדק ה-MOXO מעבירים אנשי מקצוע מורשים בפריסה ארצית של מאות קליניקות, מרכזים, שירותים פסיכולוגיים ובתי חולים בארץ ובעולם, וכן הוא מסובסד על-ידי מרבית הביטוחים המשלימים של קופות החולים בישראל", אומר ערן סנדל מנהל מכירות בחברה. "בתום המבדק מתקבלת הערכה של תפקודי הקשב של הנבדק, המבדק משמש ככלי עזר בתהליך האבחון. רופא מומחה כגון נוירולוג או פסיכיאטר, הם אלו הקובעים את האבחנה והטיפול המתאים".

 

לבדיקת צהבת בתינוקות בבית חולים

מכשיר מעניין נוסף הוא מוצר הביליקר של חברת מנן מדיקל. המכשיר משמש לבדיקת צהבת בתינוקות בבית חולים (בדיקת רמת בילירובין) בצורה לא פולשנית, במקום בדיקת דם.

 

המכשיר שהוצג בתערוכת מדיקה בנובמבר האחרון בגרמניה, פותח ע"י החברה הישראלית גריום מדיקל על בסיס מחקר ושיטה שפותחה ע"י חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון ובית החולים סורוקה. גריום מדיקל החלה בשווק ומכירות המכשיר בישראל ובעולם בשנת 2014, ועד היום מכרה למעלה מאלף מכשירים המשמשים בבתי חולים בישראל ובעולם.

בדיקת צהבת ללא מחטים (צילום: יח"צ) (צילום: יח
בדיקת צהבת ללא מחטים(צילום: יח"צ)

גריום מדיקל הוקמה בשנת 2011 ע"י היזמים איל גרבר ומשה גרבר בעזרת החממה של המדען הראשי במשרד הכלכלה, והיא נרכשה ע"י חברת מנן מדיקל הישראלית בשנת 2015. לחברת מנן מדיקל קווי מוצרים נוספים בתחומים של מוניטורים לבתי חולים, מוצרים לניהול טמפרטורת גוף חולה באינדיקציות רפואיות שונות, מערכות המודינמיות ואלקטרו-פיזיולוגיות לחדרי צנתור ועוד.

 

בישראל הוקמו בשנים האחרונות לא מעט חברות כדוגמת "תרפי" ו"נוירוטק" העוסקות בתחומים אלה והן נמצאות בשלבי פיתוח שונים החל מסטארטאפים ועד לחברות מבוססות. "אנחנו במכון היצוא ערים לתחום זה, מטפלים בחברות אלה, חושפים את הטכנולוגיות שפיתחו למרכזי רפואת ילדים המובילים בעולם ומאתרים את השותפים העסקיים הרלוונטיים ביותר עבורם", מוסיפה רבינוביץ'. "כך למשל בחודשים הקרובים נארח לראשונה מספר משלחות מבתי חולים המתמחים בילדים מרוסיה ואיטליה ונחשוף בפניהן מגוון חברות ביניהן גם כאלה העוסקות בתחומי ההורות והמשפחה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חברת פתרונות נוירו-טכנולוגיים בע"מ
חברת נוירוטק חברת פתרונות נוירו-טכנולוגיים בע"מ
צילום: חברת פתרונות נוירו-טכנולוגיים בע"מ
צילום: עדי כהן
חושפים את הטכנולוגיות לעולם. אנג'לה רבינוביץ'
צילום: עדי כהן
צילום: תרפי
ד"ר קובי שגיא טל שגיא הרטבת לילה ייצוא
צילום: תרפי
מומלצים