שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תוצאה דרמטית: 50% ממנותחי קיצור קיבה נרפאו מסוכרת

  מחקר ישראלי מקיף של בית החולים שרון ושירותי בריאות כללית וכלל 2,000 מנותחי קיצור קיבה על פני תקופה של 9 שנים מצא: כ-50% מהמנותחים שהיו חולי סוכרת לפני הניתוח נרפאו לחלוטין מהמחלה גם 5 שנים לאחר הניתוח

  השפעת ניתוח לקיצור קיבה על מחלת הסוכרת: מחקר חדש של בית החולים השרון בדק לראשונה את מדדי הסוכרת של חולים שעברו ניתוח לקיצור קיבה לאחר חמש שנים מהניתוח.

   

  מטרתו של המחקר, כאמור, שנערך בשירותי בריאות כללית ובבית חולים השרון על ידי ד"ר דרור דיקר מביה"ח השרון - מרכז רפואי רבין, בשיתוף ד"ר רינה יהלום, פרופ' שלמה וינקר וד"ר דורון קומנשטר, הייתה להשוות ירידה במשקל ואיזון מדדי הסוכרת בחולים בסוכרת מבוגרים (סוג 2) בין הניתוחים השונים, לאורך תקופת זמן משמעותית - 5 שנים מיום הניתוח.

   

  מהמחקר, שנעשה על 2,000 נבדקים עולה כי כ-50% מהמנותחים שמרו על מדד הסוכרת מאוזן, גם לאחר חמש שנים. בנוסף, נמצא כי הירידה המשמעותית במשקל ובמדד הסוכרת מתרחשת בשנתיים הראשונות.

   

  "בדקנו כאלפיים חולים שנותחו בין השניים 2002-2011 על בסיס הנתונים שנמצאים בקופות החולים", אמר ד"ר דיקר, מנהל פנימית ד' והמרכז הרב תחומי לטיפול בעודף משקל בבית חולים השרון שהוביל את המחקר. "אין הרבה מחקרים שמראים מעקב אחרי תקופה יחסית ארוכה וזה הייחוד של המחקר", אומר ד"ר דיקר.

     

  קיראו עוד

  רזה ובריא: ניתוח לקיצור קיבה מרפא חולי סוכרת

  מש' הבריאות מאשר: קיצור קיבה לחולי סוכרת

  מדריך: קיצור קיבה או שרוול? כל ניתוחי ההרזייה

   

  1 מכל 7 אנשים בעולם המערבי סובל מהשמנת יתר או השמנת יתר חמורה. בישראל, אנשים עם BMI 35 ומחלות רקע נוספות כמו סוכרת, דום נשימה בשינה, בעיות בפוריות ובעיות גב קשות עומדים בקריטריונים לביצוע ניתוחים לקיצור קיבה.

   

  עד כה היו הרבה עדויות של מנותחים שחולים בסוכרת שלא רק השילו ממשקלם אלא גם התאזנו מבחינת רמות הסוכר וחלקם אפילו העידו שאינם צריכים יותר להזריק אינסולין.

    

  אצל כ-50% מהמנותחים - הסוכרת כמעט ונעלמה

  ד"ר דיקר אמר כי על פי הממצאים הסוכרת כמעט ונעלמה אצל יותר מחמישים אחוז מהמנותחים. "זה חסר תקדים. המשמעות היא שמי ששומר על ההנחיות שלאחר הניתוח שומר על המשקל ואת ספיגת הסוכרת לאורך זמן".

   

  בנוסף, מצא המחקר שלאחר חמש שנים אין הבדלים בין שלושת סוגי הניתוחים – טבעת (טבעת מחומר אלסטי מיוחד מולבשת על חלקה העליון של הקיבה ומקטינה את הקיבה), שרוול (הסרה של כ-75% מנפח הקיבה ויוצר קיבה חדש וקטן) ומעקף קיבה (יצירת כיס קיבה קטן בנפח של כ-20 סמ"ק שמתחבר ישירות למעי הדק תוך מעקף של יתרת הקיבה).

   

  בכל שלושת סוגי הניתוחים האלו החולים שמרו על מדדי סוכרת מאוזנים אולם בתקופה שלאחר הניתוח דווקא מעקף קיבה, הראה את התוצאות הטובות ביותר ולאחריו ניתוח השרוול. כאמור לאחר 5 שנים שלושת הניתוחים הראו תוצאות דומות.

   

  "אני לא חושב שכל מי שסובל מעודף משקל וחולה בסוכרת צריך ללכת לעשות ניתוח", אומר ד"ר דיקר, "הניתוח הוא כלי מאוד עוצמתי לאנשים שנמצאים כמתאימים לניתוח- כאלו שאין להם הפרעות אכילה, שהם מחויבים לתהליך ולשמירה על אורח חיים בריא לשארית חייהם ומוכנים לעשות שינוי. מי שעושה את זה רק בגלל הסוכרת לא יצליח".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  איך ניתוח לקיצור קיבה משפיע על סוכרת
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים